Ρωσία: Έκλεισε με νίκη το Παγκόσμιο (video)

2019-09-08T12:04:25+00:00 2019-09-08T13:42:50+00:00.

08/Sep/19 12:04

Η Ρωσία νίκησε τη Βενεζουέλα (60-69) στο παιχνίδι των… αποκλεισμένων στον όμιλο I και έκλεισε με θετικό τρόπο τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας.

Η ομάδα του Σεργκέι Μπαζάρεβιτς ήταν αδιάφορη βαθμολογικά, αφού μετά την ήττα από την Πολωνία είχε αποχαιρετίσει τις ελπίδες πρόκρισης στα προημιτελικά, όπως και η Βενεζουέλα και οι δύο ομάδες έψαχναν το καλύτερο δυνατό φινάλε στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Οι Ρώσοι όντας ανώτεροι στο δεύτερο ημίχρονο, πήραν διαφορά και με κορυφαίο τον Βοροντσέβιτς πήραν τη νίκη για να τερματίσουν με 3-2 στην τρίτη θέση του ομίλου, αφήνοντας τη Βενεζουέλα στην τέταρτη με ρεκόρ 2-3.

Εξέλιξη αγώνα

Το παιχνίδι είχε χαμηλό τέμπο από την αρχή, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν η μία από την άλλη, από τη στιγμή που δεν γινόταν να χτυπήσουν στο ανοικτό γήπεδο.

Κάπως έτσι προέκυψε το ισόπαλο 27-27 στο πρώτο ημίχρονο, με τον Βοροντσέβιτς να βοηθά τη Ρωσία να πάρει μικρή διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (42-48, 30’) και να έχει το πάνω χέρι.

Μάλιστα στην τέταρτη περίοδο η διαφορά έφτασε και στους 9 για τη Ρωσία (46-55, 34’), που σύντομα έφτασε και στο +10 (52-62, 37’) για να κλειδώσει τη νίκη με το τελικό 60-69.

Ο Αντρέι Βοροντσέβιτς έκανε τη διαφορά για τη Ρωσία, θέλοντας να αφήσει γλυκιά γεύση στο Παγκόσμιο Κύπελλο (15π., 9ριμπ.) και μαζί με τους αποτελεσματικούς Κουρμπάνοφ (12π., 7ριμπ.) και Μοτοβίλοφ (12π.) την οδήγησαν στη νίκη, όσο ο Καρέρα (17π., 9ριμπ.) και ο Ζαμόρα (13π.) προσπαθούσαν για τη Βενεζουέλα.

Που κρίθηκε

Η Ρωσία μπόρεσε να αποσπαστεί στο δεύτερο ημίχρονο, έπειτα από ένα πρώτο μέρος πολύ ισορροπημένο, χάρη στα μεγάλα κορμιά της, που χτύπησαν στο ζωγραφιστό κι έτσι πήρε και διψήφια διαφορά στην τέταρτη περίοδο.

Δεκάλεπτα: 10-13, 27-27, 42-48, 60-69.