Ιταλία: Αποχαιρέτησε το Παγκόσμιο με ΕΠΙΚΗ ανατροπή! (videos)

2019-09-08T13:04:40+00:00 2019-09-08T13:47:54+00:00.

08/Sep/19 13:04

Με νίκη έκλεισε τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο Κύπελλο η Ιταλία, η οποία ολοκλήρωσε μία ΦΟΒΕΡΗ ανατροπή απέναντι στο Πουέρτο Ρίκο, επιστρέφοντας από το -26!

Με χαμόγελο φεύγει από τη Κίνα η Εθνική Ιταλίας. Η ομάδα του Μέο Σακέτι κέρδισε στη παράταση το Πουέρτο Ρίκο με σκορ 94-89, στο διαδικαστικό ματς της δεύτερης αγωνιστικής του 10ου ομίλου (έχουν προκριθεί ήδη Σερβία και Ισπανία).

Το φοβερό της υπόθεσης είναι πως για να φτάσουν στην επικράτηση οι Ιταλοί, έπρεπε να καλύψουν το -26, στο οποίο βρέθηκαν στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης!

Η εξέλιξη: Το Πουέρτο Ρίκο αιφνιδίασε τους πάντες, όταν και ξεκίνησε το ματς με εξαιρετικά ποσοστά και άμυνα, που δεν επέτρεψε στην Ιταλία να ξεπεράσει τους 13 στο πρώτο δεκάλεπτο (24-13). Η συνέχεια ακόμα καλύτερη, με τη διαφορά να φτάνει στους 24 (46-22), 3′ πριν το τέλος του ημιχρόνου (46-26)!

Οι Ιταλοί έδειξαν ότι μπορούν να μειώσουν και να επιστρέψουν στο ματς, όμως το Πουέρτο Ρίκο μπόρεσε και έκανε το 59-33 στο 24′ και όλα έδειχναν οι θα έρθει ακόμα μία ήττα για τη ”Σκουάντρα Ατζούρα”!

Ανατροπή και… παράταση!

Στη τέταρτη περίοδο όμως, θα γινόταν η απόλυτη ανατροπή, καθώς η ιταλική ομάδα, με μπροστάρη τους Μάρκο Μπελινέλι και Ντανίλο Γκαλινάρι μέσα σε 5′ έκαναν επιμέρους 4-20 και πέρασαν μπροστά στο σκορ, για πρώτη φορά στο παιχνίδι!

Μάλιστα, ”χτίστηκε” και μία μικρή διαφορά (70-77), με τους παίκτες του Έντι Κασιάνο να μην τα παρατούν και να βλέπουμε ένα ντέρμπι μέχρι τέλους. Με το σκορ στο 79-81 στο -30”, ο Μπελινέλι ευστόχησε σε 2/2 βολές (79-83), όμως δύο καλάθια στην ίδια φάση έφεραν το 83-83. Μάλιστα, χάθηκε και η ευκαιρία να ”κλέψουν” το ματς οι Πουερτορικανοί, το κλέψιμο του Γκαλινάρι δεν έφερε το καλάθι της νίκης και οδηγηθήκαμε στη παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, φάνηκε αμέσως πως η Ιταλία ήταν πιο ”φρέσκια” και 7-2 έφτασε τελικά στη νίκη με σκορ 94-89, έστω και με αυτόν τον περιπετειώδη τρόπο!

Πού κρίθηκε: Στο πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου, οι Ιταλοί ”έτρεξαν” ένα σερί 20-4 και πέρασαν μπροστά με 70-68. Το Πουέρτο Ρίκο αντέδρασε και έστειλε το ματς στη παράταση με…. τετράποντο σε μία φάση! Η Ιταλία όμως είχε τις αντοχές και τις λύσεις και δεν δυσκολεύτηκε στο τέλος να πάρει το θετικό αποτέλεσμα.

Παίκτης-κλειδί: Εξαιρετικός με 27 πόντους (6 ριμπάουντ-3 ασίστ) ο Μάρκο Μπελινέλι, ενώ 22 (6 ριμπάουντ-5 ασίστ) είχε ο Ντανίλο Γκαλινάρι και 14 ο Αουντού Αμπάς.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 46-26, 64-50, 83-83, 89-94