Αργεντινή: “Εξαφάνισε” τη Πολωνία με τρομερό Σκόλα! (videos)

2019-09-08T15:39:25+00:00 2019-09-08T18:51:36+00:00.

08/Sep/19 15:39

scola

Η Αργεντινή μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο το ντέρμπι κορυφής απέναντι στη Πολωνία, με τον Λουίς Σκόλα να γιορτάζει με τον καλύτερο τρόπο τις 38 συμμετοχές του σε Παγκόσμιο Κύπελλο!

Η Αργεντινή μετέτρεψε το ντέρμπι κορυφής του 9ου ομίλου σε ”περίπατο”, διαλύοντας τη Πολωνία με σκορ 91-65, κάνοντας το 5-0 στο Παγκόσμιο Κύπελλο!

Όλα τα λεφτά ο… αγέραστος Λουίς Σκόλα, ο οποίος μάλιστα έφτασε τις 38 συμμετοχές σε Παγκόσμιο Κύπελλο και πλέον είναι δεύτερος στη σχετική λίστα, πίσω από τον Ουμπρατάν Περέιρα Μασιέλ, που μετρά 41!

Έτσι, η Αργεντινή θα αντιμετωπίσει τη Σερβία (10/11, 14:00), ενώ η Πολωνία την Ισπανία (10/9, 16:00), για μία θέση στα ημιτελικά.

Η εξέλιξη: Η Πολωνία ξεκίνησε αρκετά καλά το ματς, γρήγορα όμως η Αργεντινή πάτησε γκάζι και προσπέρασε, με 14-7, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 20-14. Το δίδυμο Νίκολας Μπρουσίνο-Μάρκος Ντέλια έκανε θραύση και γρήγορα οι Λατίνοι ξέφυγαν με 11 (25-14), βάζοντας τους Πολωνούς σε ρόλο κυνηγού. Το 42-27 του ημιχρόνου έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα στους Αργεντίνους.

Αναμέτρηση δίχως αντίπαλο

campazzo

Η τρίτη περίοδος ήταν μία… παρέλαση της ομάδας του Σέρτζιο Ερνάντεζ, με τον Λουίς Σκόλα να διαλύει τη Πολωνία μέσα στη ρακέτα. Ο θρύλος του αργεντίνικου μπάσκετ έκανε ό,τι ήθελε και βοήθησε την ομάδα του να φτάσει ακόμα και στο +29 (70-41), ενόψει και των διαδικαστικών τελευταίων 10 λεπτών.

Προφανώς, τίποτα και κανένας δεν θα μπορούσε να αλλάξει τις ισορροπίες στον αγώνα και το μόνο που έμενε να μάθουμε είναι το τελικό σκορ. Αυτό ήταν το 91-65.

Πού κρίθηκε: Η Αργεντινή πάτησε γκάζι και… εξαφανίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, σε μία εκπληκτική εμφάνιση!

Παίκτης-κλειδί: Ο Λουίς Σκόλα απέδειξε πως μπορεί να κάνει τα πάντα στο παρκέ, ακόμα και αν δεν ξεκινήσει καλά ένα ματς. Οι 21 πόντοι, τα 6 ριμπάουντ και οι 3 ασίστ του το επιβεβαιώνουν. Από κοντά και οι Νίκολας Μπρουσίνο-Μάρκος Ντέλια με 10 και 12 αντίστοιχα.

Στους 16 έφτασε ο Έι Τζέι Σλότερ από πλευράς Πολωνίας.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 42-27, 70-41, 91-65