Ισπανία: Κυρίαρχη στον όμιλο “προσγείωσε” την Σερβία! (videos)

2019-09-08T16:33:32+00:00 2019-09-08T19:18:26+00:00.

08/Sep/19 16:33

Η Ισπανία ήταν εξαιρετική και έγινε η πρώτη ομάδα στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας, που κερδίζει το φαβορί για μετάλλιο, την Σερβία με 81-69 και δείχνει έτοιμη για να φτάσει πολύ ψηλά.

Η Σερβία στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετική, όμως στην υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα η Ισπανία ήταν σαφώς ανώτερη παίζοντας τρομερή άμυνα και κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο, να διαχειριστεί μεγάλες διψήφιες διαφορές, οι οποίες της χάρισαν και την μεγάλη νίκη.

Πλέον, η Ισπανία παίρνει την πρωτιά του ομίλου και στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει την Πολωνία (10/9), ενώ οι Σέρβοι θα κοντραριστούν με την σπουδαία Αργεντινή (10/9) και σε περίπτωση που προκριθούν στην τετράδα πιθανότατα, θα βρουν μπροστά τους τις ΗΠΑ του Γκρεγκ Πόποβιτς, εφόσον και αυτές φτάσουν μέχρι εκεί.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού

Μία σου και… μία μου το πρώτο ημίχρονο

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι Σέρβοι χάρη στην εξαιρετική τους άμυνα διατηρούσαν ένα σαφές προβάδισμα με double score (12-6 στο 5′), ενώ προηγήθηκαν ακόμα και με +9 (20-11 στο 8′). Στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, η Ισπανία μείωσε σε 20-13.

Στην δεύτερη περίοδο, η Ισπανία μπήκε απόλυτα συγκεντρωμένη και με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 15-2, προηγήθηκε για πρώτη φορά με 26-22 (στο 13′). Η διαφορά πήγε και στο +6 για την Ισπανία (31-25 στο 16′) με το επιμέρους σκορ να φτάνει στο 18-5. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με ένα σπουδαίο buzzer beater τρίποντο του Γιουλ και σκορ 45-37!

“Υπερηχητική” η Ισπανία και… νίκη!

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, ξεκίνησε με την Ισπανία να κάνει γρήγορο σερί 6-0 και να ανεβάζει την διαφορά στο +14 (51-37 στο 23′) και έγινε το φαβορί για την νίκη. Η διαφορά έφτασε και το +18 (57-39 στο 25′) με το επιμέρους σκορ να γίνεται 12-2! Με 2/2 βολές ο Ρούμπιο έφερε την διαφορά στους 21 πόντους (63-42) και η τρίτη περίοδος έληξε, με την Σερβία να μειώνει σε 67-56 με επιμέρους σκορ 14-4!

*Στην τρίτη περίοδο, λόγω νεύρων και… έντασης οι Σέρβοι έχασαν με αποβολή τον ηγέτη τους, Νίκολα Γιόκιτς ο οποίος βγήκε από το παρκέ με ντισκαλιφιέ.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η διαφορά για την Ισπανία παρέμενε σε διψήφια επίπεδα (72-68 στο 33′), παρότι οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς έπαιζαν με μεγαλύτερη ένταση, αλλά ήταν και άστοχοι. Με πέντε συνεχόμενες εύστοχες βολές του Μπογκντάνοβιτς, η Σερβία μείωσε σε 72-63 (στο 34′) και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς.

4΄λεπτά πριν το τέλος, ο Κλαβέρ με καλάθι και φάουλ ανέβασε την διαφορά και πάλι στο +12 (77-65) και έχρισε την ομάδα του, αδιαφιλονίκητο φαβορί για την νίκη. Στο τελευταίο δίλεπτο, η Σερβία μείωσε σε 77-69, όμως ένα 4-0 σερί της Ισπανίας “καθάρισε” το ματς (81-69). Τελικά οι παίκτες του Σκαριόλο πανηγύρισαν την μεγάλη νίκη με 81-69!

Που κρίθηκε: Κυρίως στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου η Ισπανία με επιμέρους σκορ 32-17 γύρισε το ματς και προηγήθηκε με 45-37, αλλά και μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου, όπου με εκ νέου επιμέρους σκορ 18-5 ανέβασε την διαφορά στο +21 (63-42), η οποία ποτέ δεν καλύφθηκε από την Σερβία.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ρούμπιο ήταν πολύ καλός με 19 πόντους (2/3 τρίποντα), 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ επίσης ξεχώρισαν ο Κλαβέρ με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 ασίστ και 2 μπλοκ και Μαρκ Γκασόλ με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ. Από τους Σέρβους εκπληκτικός ήταν ο Μπογκντάνοβιτς με 26 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 45-37, 67-56, 81-69