Εθνική Ομάδα: Πάλεψε, αλλά έπεσε (ετσιθελικά) χωρίς Γιάννη! (videos)

2019-09-09T12:31:08+00:00 2019-09-09T15:22:10+00:00.

09/Sep/19 12:31

Η Ελλάδα τα έδωσε ΟΛΑ, αλλά νίκησε… μόνο με +7 (77-84) την Τσεχία κι έμεινε εκτός προημιτελικών στο Παγκόσμιο Κύπελλο! Απίστευτα κακοί οι διαιτητές, που χρέωσαν με τρία ανύπαρκτα φάουλ τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, που αποβλήθηκε στο 35’, απίστευτα συγκινητικός ο Νικ Καλάθης που ήταν παντού και ο Θανάσης που σάλπισε τη μεγάλη αντεπίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο.

Αποστολή στη Σενζέν: Άρης Μπάρκας/ info@eurohoops.net

Η προσπάθεια έγινε, ήταν μεγάλη, αλλά δεν έφτανε… Η Εθνική έμεινε εκτός οκτάδας στο Παγκόσμιο Κύπελλο, αφού έδωσε τα πάντα, αλλά πήρε την πλέον ΠΙΚΡΗ νίκη της ιστορίας της, επί της Τσεχίας, αφού δεν ήρθε δυστυχώς η επιθυμητή διαφορά (+12)!

Σε αυτό έπαιξε ρόλο η αστοχία για άλλο ένα παιχνίδι, στις χαμένες βολές, αλλά και στην αντιμετώπιση των διαιτητών, αφού ο Γιάννης Αντετοκούνμπο βγήκε με πέντε φάουλ, εκ των οποίων τα τρία ήταν το ένα πιο… παρανοϊκό από το άλλο, με αποκορύφωμα το πέμπτο και τελευταίο που καθήλωσε τον MVP του ΝΒΑ στον πάγκο σχεδόν σε όλη την τελευταία περίοδο!

Ο Greek Freak δεν αντιμετωπίστηκε δίκαια από τους διαιτητές, που τον έβγαλαν εκτός αγώνα και παρά τη μεγάλη εμφάνιση του Καλάθη, η νίκη με +12 δεν ήρθε ποτέ, με την Τσεχία να αγκαλιάζει σφικτά την ιστορική πρόκριση στην οκτάδα, που θα έρθει αν οι ΗΠΑ νικήσουν τη Βραζιλία (9/9, 15:30).

Καλή (αμυντική) αρχή, αλλά…

Η Ελλάδα έκανε πολύ καλή αρχή, με φοβερή διάθεση στην άμυνα και αποτελεσματικότητα, αφού η προσοχή ήταν στραμμένη στον Σατοράνσκι, με τον Καλάθη πάνω του και τον Σλούκα στο πλευρό του.

Οι Τσέχοι έμειναν για σχεδόν τρία λεπτά άποντοι (0-5) και η “γαλανόλευκη” έχτισε διαφορά (2-10, 4:45’’) με τον Καλάθη να δίνει το στίγμα στην επίθεση.

Μάλιστα ο Σατοράνσκι φορτώθηκε γρήγορα με δύο φάουλ και ο Γιάννης παρά τα… πολλαπλά τιμ, έφτασε στο καλάθι για το 5-14 (7’).

Η ελληνική ομάδα ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο στο +6 (12-18) με θαυμαστή αμυντική συνέπεια, που τη βοήθησε να ξαναφτάσει στο +9 (17-26, 15’) με τον Παπανικολάου.

Ωστόσο η ζώνη των Τσέχων άλλαξε τα δεδομένα, κλείνοντας τους διαδρόμους και μετά το 21-29 από το κλέψιμο και κάρφωμα του Γιάννη (16:25’’) η απόσταση μίκρυνε και με σερί 7-0 όλα ήρθαν στα ίσια (31-31, 19’).

Μπόχατσικ και Χρούμπαν εκτέλεσαν και η Τσεχία αφού κυριάρχησε στα ριμπάουντ, έκλεισε μάλιστα το ημίχρονο στο +1 (33-32), με την Ελλάδα να έχει το μέγα πρόβλημα με τα τρία φάουλ του Γιάννη!

Όλα για όλα!

Το άγχος έπνιγε την Εθνική κι αυτό φαινόταν, με τις λύσεις να μην έρχονται απέναντι στη ζώνη (42-37, 23’), με τον Γιάννη να χρεώνεται και με τέταρτο φάουλ και τον Καλάθη να προσπαθεί να είναι… παντού!

Ο αλτρουισμός του Νικ έφερε το 7-0 που μετέτρεψε το 46-44 σε 46-51 με το τρίποντο του Θανάση (46-51, 28’) που έδωσε απίστευτη βοήθεια και στις δύο άκρες του παρκέ, αλλάζοντας το μομέντουμ.

Από τα δικά του χέρια ήρθαν οι 11 εκ των 13 τελευταίων πόντων της Ελλάδας στην περίοδο και με επιμέρους 3-13 ξαφνικά το σκορ έγινε 49-57 (30’) αναπτερώνοντας τις ελπίδες!

Με τον Μπουρούση για πρώτη φορά ήρθε +10 (49-59, 31:20’’) και ο Σλούκας έφερε το μαγικό +12 (49-61, 32’)!

Πλέον… παίζαμε για τη διαφορά, αλλά ο Γιάννης αποβλήθηκε με πέμπτο φάουλ (επιθετικό στον Μπάλβιν, 57-67, 34:30’’) μέσα σε έξαλλες ελληνικές διαμαρτυρίες, αφού όπως το τρίτο και το τέταρτο, έτσι και το πέμπτο του Greek Freak ήταν τουλάχιστον αμφισβητούμενα…

Έτσι οι Τσέχοι μάζεψαν τη διαφορά (61-67, 35’) και εκμεταλλευόμενοι το άγχος των Ελλήνων που έχαναν το ένα σουτ μετά το άλλο, έφτασαν στο -2 (68-70, 38’) για να βάλουν… ταφόπλακα στα όνειρα του +12.

Καλάθης και Σλούκας έτρεχαν να προλάβουν (72-79, -20,3’’), αλλά τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει δραματικά, με την Ελλάδα να παίρνει τη νίκη μεν, αλλά την Τσεχία να έχει τη διαφορά.

Που κρίθηκε

Η Ελλάδα σε άλλο ένα ματς πληγώθηκε από τα τρίποντα (8/25), αλλά και τις βολές (10/18). Παρ’ όλα αυτά, με το 13-3 στο τρίτο δεκάλεπτο με το ξέσπασμα του Θανάση, έφτασε στο +12 στις αρχές της τέταρτης περιόδου (49-61, 32’), αλλά κόστισαν πολύ ακριβά τα ανύπαρκτα φάουλ στον Γιάννη Αντετοκούνμπο, που αποβλήθηκε με πέντε φάουλ στο 35’, με αποτέλεσμα η Τσεχία να ισορροπήσει το παιχνίδι και να πάρει τη διαφορά που θέλει.

Ο Νικ Καλάθης ήταν συγκλονιστικός (27π, 6ριμπ., 6ασ.) αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει ώστε να έρθει η πολυπόθητη διαφορά για την Ελλάδα, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο (12π., 9ριμπ.) να τα δίνει όλα αλλά να κοστίζουν τα φάουλ τα οποία χρεώθηκε. Τρομερή προσπάθεια από τον Θανάση στο τρίτο δεκάλεπτο (11π.) που έδωσε τη δυνατότητα να διεκδικηθεί η διαφορά. Όσο για την Τσεχία, είχε κορυφαίο τον Μπόχατσικ (25π.), με τον Σατοράνσκι να φλερτάρει με το τριπλ-νταμπλ (13π., 8ριμπ., 9ασ.).

Δείτε σε βίντεο την ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ εμφάνιση του Νικ Καλάθη, ο οποίος αναδείχθηκε σε Πολυτιμότερο Παίκτη της αναμέτρησης, ωστόσο αυτό περνά σε δεύτερη μοίρα από την στιγμή που δεν επιτεύχθηκε ο πρωταρχικός στόχος, που δεν ήταν άλλος από την πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας.:

Δεκάλεπτα: 12-18, 33-32, 49-57, 77-84.