ΗΠΑ: Εύκολα τη Βραζιλία, συνεχίζουν αήττητες στα προημιτελικά! (videos)

2019-09-09T16:17:52+00:00 2019-09-09T22:14:46+00:00.

09/Sep/19 16:17

walker_usa

Οι ΗΠΑ δεν είχαν πρόβλημα απέναντι στη μαχητική Βραζιλία, έκαναν το 5/5 και προκρίθηκαν ως πρώτοι στην επόμενη φάση… παίρνοντας μαζί τους και την Τσεχία.

Σε ένα ματς που είχε αρκετά νεύρα και αρκετά παράπονα για τη διαιτησία από πλευράς Βραζιλίας, η Αμερικανική ομάδα έκανε το χρέος της, επικρατώντας με σκορ 89-73 και τερμάτισε στην κορυφή του 11ου ομίλου, κερδίζοντας αήττητη την πρόκριση στα προημιτελικά, εκεί όπου τη περιμένει η Γαλλία σε έναν σούπερ νοκ άουτ αγώνα με έπαθλο μια θέση στην πρώτη τετράδα του κόσμου

Αποκλείστηκαν από τη συνέχεια οι Βραζιλιάνοι, συνεχίζουν ως δεύτεροι οι Τσέχοι, που θα κοντραριστούν με την Αυστραλία στον τέταρτο και τελευταίο προημιτελικό, όπως προέκυψε από τα σημερινά (9/9) παιχνίδια, τα οποία ολοκλήρωσαν την δεύτερη φάση του τουρνουά που φιλοξενείται στα γήπεδα της Κίνας!

Η εξέλιξη: Η Αμερική ξεκίνησε καλύτερα το ματς, έχοντας τους Μάιλς Τέρνερ και Κέμπα Ουόκερ σε κέφια. Οι δυο τους έκαναν μεγάλη ”ζημιά” στη Βραζιλία, η οποία είχε ως επιθετικό στήριγμα τον Μαρσελίνιο Χουέρτας, με αποτέλεσμα να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 21-18.

Στη δεύτερη περίοδο είχαμε πραγματικό ντέρμπι. Η αρχή δεν ήταν ιδανική για τη Βραζιλία, καθώς στο 12′ αποβλήθηκε με 2 τεχνικές ποινές ο Αλεξάντερ Πέτροβιτς, παρόλα αυτά η απουσία του προπονητή από τον πάγκο, δεν επηρέασε την ομάδα. Ίσα ίσα, μπόρεσε και ισοφάρισε σε 33-33 στο 17′, με τον Βίτορ Μπενίτε και τον Άντερσον Βαρεχάο να δίνουν τον ρυθμό. Το 8-0 των ΗΠΑ (41-33) δεν διατηρήθηκε μέχρι το ημίχρονο, με το σκορ στα 20′ να είναι το 43-39.

Προσπάθησε η Βραζιλία, καθάρισαν Ουόκερ-Τέρνερ

turner_usa

Η μικρές διαφορές χαρακτήρισαν και τα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους. Οι Βραζιλιάνοι είχαν σε μεγάλη ημέρα τους Μπενίτε και Βαρεχάο, όμως και οι Αμερικανοί είχαν το δικό τους… δίδυμο, που έβγαζε φωτιές! Ουόκερ και Τέρνερ ”πλήγωσαν” τους αντιπάλους τους. Παρά τη μείωση σε 59-52, 2′ πριν το τέλος, οι παίκτες του Γκρεγκ Πόποβιτς βρήκαν τον τρόπο να στείλουν τη διαφορά στους 11 (67-56).

Τζέιλεν Μπράουν, Μάρκους Σμαρτ και Χάρισον Μπαρνς έδωσαν φρεσκάδα και επιπλέον λύσεις στην επίθεση των Αμερικανών και έτσι η διαφορά ξεπέρασε τους 20 (83-62) στο 34′, βάζοντας τέλος ουσιαστικά στο ματς. Το τελικό 89-73 έδωσε τη νίκη στην Αμερική για το 5/5 στο Παγκόσμιο Κύπελλο, ενώ η Βραζιλία αποκλείστηκε από τη συνέχεια, παρά το 3-0 ου μετέφερε στον δεύτερο γύρο.

Πού κρίθηκε: Η Βραζιλία πάλεψε μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου, όμως όταν οι Αμερικανοί βρήκαν επιπλέον επιθετικούς πόλους,πάτησαν γκάζι και ξέφυγαν ακόμα και με 20 στο τέταρτο δεκάλεπτο, χωρίς να κινδυνεύσουν.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κέμπα Ουόκερ έκανε για μία ακόμα φορά φοβερό ματς, μετρώντας 16 πόντους και 5 ασίστ. Επιβλητικός στις δύο ρακέτες ο Μάιλς Τέρνερ με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ 10 είχε και ο Χάρισον Μπαρνς και 11 ο Τζέιλεν Μπράουν.

Τρομερό ματς από τον Βίτορ Μπενίτε με 21 πόντους και τους Άντερσον Βαρεχά-Λεαντρίνιο Μπαρμπόσα με 14.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 43-39, 67-56, 89-73