Αργεντινή: Μυθικοί Σκόλα-Καμπάτσο πέταξαν έξω τη Σερβία! (Videos)

2019-09-10T14:54:57+00:00 2019-09-10T23:58:08+00:00.

10/Sep/19 14:54

Ο μυθικός Λουίς Σκόλα μαζί με τον Φακούντο Καμπάτσο και τους άξιους συμπαίκτες τους πέταξαν εκτός τετράδας τη μεγάλη Σερβία!!!

Η Αργεντινή νίκησε δίκαια με 97-87 τη Σερβία, βγαλμένη από τα παλιά. Από τα χρόνια του Μανού, του Νοτσιόνι και φυσικά του ίδιου του Σκόλα που στα 39 του σάρωσε τους αντιπάλους του στην τελευταία περίοδο, με τον Καμπάτσο να κάνει ένα θρυλικό παιχνίδι απέναντι σε μία τόσο μεγάλη αντίπαλο!

Ανώτερη σε όλο το ματς, με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, εξαιρετικές συνεργασίες, σύγχρονο μοντέρνο μπάσκετ, η Αργεντινή όχι μόνο δεν είχε να ζηλέψει τίποτα από τη Σερβία, αλλά κέρδισε καθαρά και ξάστερα με τον πλέον επιβλητικό τρόπο.

Πρόκειται φυσικά για μία έκπληξη πρώτου μεγέθους, αλλά μέσα στο γήπεδο μόνο τέτοιο συναίσθημα δεν μας προκάλεσε. Αυτή ήταν η πρώτη φορά που η Αργεντινή περνάει στην τετράδα μετά το 2006 όταν αποκλείστηκε στον ημιτελικό από την Ισπανία στο φινάλε!

Οι Σέρβοι δεν μπόρεσαν ποτέ να δείξουν την αξία τους. Δυσκολεύτηκαν απίστευτα να περιορίσουν τα αστέρια της Αργεντινής, να κλείσουν το τρίποντο στην Αργεντινή αλλά και να σκοράρουν οι ίδιοι όπως μας συνήθισαν. Τα σύννεφα που είχαν μαζευτεί στην ήττα από την Ισπανία, εξελίχθηκαν σε καταιγίδα εις βάρος τους, με την Αργεντινή να χτυπάει καίρια σε ολόκληρο το παιχνίδι. Είναι χαρακτηριστικό πως μόλις δύο φορές η Σερβία πέρασε μπροστά στο σκορ κι αυτό με έναν πόντο διαφορά.

Το ματς

Στους ρυθμούς του Φακούντο Καμπάτσο ξεκίνησε το παιχνίδι. Με τρεις πόντους και τέσσερις ασίστ – η μία πιο όμορφη από την άλλη- σε ένα πεντάλεπτο, η Αργεντινή πήρε προβάδισμα με 12-4 και 16-10 (5′), αιφνιδιάζοντας τους Σέρβους. Ο Τζόρτζεβιτς κατέβασε το σχήμα με τον Μπιέλιτσα στο “τέσσερα” αντί του Ραντούλιτσα κι η Σερβία μάζεψε τα πράγματα στα γρήγορα (16-16), εκμεταλλευόμενη το γεγονός ότι οι αντίπαλοι της φορτώθηκαν νωρίς με πέντε ομαδικά φάουλ (9/11 βολές έναντι 2/2). Η Σερβία πέρασε και μπροστά, αλλά το δεκάλεπτο τέλειωσε με 25-23 για τους παίκτες του Ερνάντεζ με 6-6 (πόντοι-ασίστ) του Φακούντο Καμπάτσο!

Ο Ερνάντεζ γύρισε σε ζώνη για να περιορίσει τα φάουλ, αλλά και…μπας ελέγξει τα ριμπάουντ που στο 12′ ήταν 18-3 υπέρ των Σέρβων με εννιά επιθετικά! Η Αργεντινή γύρισε πάλι την κατάσταση με απανωτά τρίποντα (5/8 έναντι 0/5) και πήγε αυτή σε βολές νωρίς – από τρία ανόητα φάουλ του Μαριάνοβιτς- αυτή τη φορά ξεφεύγοντας με 39-31! Η Σερβία έβαλε το πρώτο της τρίποντο στο 15′ με τον Σιμόνοβιτς, την ίδια στιγμή που ο Μπογκντάνοβιτς ήταν εγκλωβισμένος για 15 λεπτά από την προσαρμοσμένη πάνω του άμυνα. Όλα αυτά (42-34) με τον Καμπάτσο στον πάγκο και τους Βιλντόζα (9π. με 3/4)-Λαπροβίτολα στα “παπούτσια” του. Παρά τα 25-8 ριμπάουντ υπέρ των Σέρβων, η Αργεντινή πήγε στα αποδυτήρια μπροστά με 54-49 (πολύ υψηλό σκορ), αλλά ακούγεται λογικό με τα 9/16 τρίποντα που είχε και τα μόλις τέσσερα λάθη (έναντι 10). Ο Γιόκιτς μέτρησε 14 κι ο Μπογκντάνοβιτς 10, όσους κι ο Γκαρίνο.

ΚΑΜΠΑΤΣΟ Ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ… ΜΑΕΣΤΡΟΣ

Ο ακατάπαυστος ρυθμός του Καμπάτσο (9π.-9ασ.) και του Βιλντόζα (11π.) κρατούσε την Αργεντινή σταθερά μπροστά με 5-7 πόντους. Παρά τους 16 του Γιόκιτς και τους 13 από Μπογκντάνοβιτς και Μπιέλιτσα, τη συντριπτική τους διαφορά στα ριμπάουντ και τη μείωση των λαθών (10-12), οι Σέρβοι δεν μπορούσαν να πάρουν προβάδισμα. Το 30% στα τρίποντα δεν τους βοηθούσε (68-65 στο 27.30”). Παρόλα αυτά, με κάποιες ατομικές ενέργειες, η Σερβία έριξε τη διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου στη μίνιμουμ τιμή της, 68-67, με τις άμυνες να ενεργοποιούνται σε αυτό το διάστημα.

O Καμπάτσο είδε μεγάλο μέρος της τρίτης περιόδου από τον πάγκο, αλλά όταν επανήλθε η Αργεντινή με τον Γκαρίνο να φτάνει στους 15 (3/4τριπ.) ξέφυγε πάλι με +4 (76-72) στο 33′, με τον άσο της Ρεάλ να μετράει ήδη νταμπλ νταμπλ (12π., 10ασ., αλλά και 5λαθ.)! Η Σερβία μάλιστα ήδη βρισκόταν στα τέσσερα ομαδικά φάουλ. Το ίδιο ξεκουράστηκε κι ο Σκόλα (14π.) που όταν έμπαινε στο καλάθι κι απέφευγε τα μακρινά σουτ, κέρδιζε κατά κράτος τους Σέρβους ψηλούς με τους “Γκαούτσος” να φτάνουν στο +9, με πέντε λεπτά να απομένουν (82-73)!
Τα γκαρντ της Αργεντινής έκαναν ό,τι ήθελαν, ενώ ο δικαιολογημένα επηρεασμένος Μίτσιτς (λόγω του θανάτου της μητέρας του) δεν μπορούσε να βοηθήσει.

Ο Σκόλα συνέχισε απτόητος τα πικ εν ρολ με τον Καμπάτσο και με γκολ φάουλ ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους (87-76) κι αυτός ο μυθικός στα 39 του έγινε ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του, τρία λεπτά πριν το τέλος!!!

Με τη διαφορά σταθερά στους 9-11, η Αργεντινή μπήκε στο τελευταίο ενάμισι λεπτά με απόλυτη κυριαρχία, παρά τις προσπάθειες του Μπογκντάνοβιτς και του Μπιέλιτσα. Ο πρώτος πάντως έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο μειώνοντας σε 91-85, 100 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, σε μία τελευταία απέλπιδα προσπάθεια των Σέρβων. Εκεί όμως ο Καμπάτσο “κόλλησε” ένα τρίποντο μαχαιριά, ο εξαιρετικός Ντεκ έκλεψε την μπάλα και έγινε στο τσακ μπαμ το +10, για να τελειώσει το όνειρο της Σερβίας για το χρυσό…