Αυστραλία: “Λύγισε” την Τσεχία και πήρε ιστορική πρόκριση στα ημιτελικά! (videos)

2019-09-11T16:32:12+00:00 2019-09-11T16:35:11+00:00.

11/Sep/19 16:32

Η Αυστραλία χάρη σε ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, κέρδισε την Τσεχία με 82-70 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Τα “καγκουρό” μπορεί στο πρώτο ημίχρονο, να δυσκολεύτηκαν από την εξαιρετική Τσεχία, όμως ένα “ξέσπασμα” στο τρίτο δεκάλεπτο τους έδωσε σημαντικό διψήφιο προβάδισμα, το οποίο διατήρησαν σχετικά άνετα και στο τέταρτο δεκάλεπτο, παίρνοντας μία μεγάλη πρόκριση.

Πλέον η Αυστραλία ετοιμάζεται για τον μεγάλο ημιτελικό με την Ισπανία (13/9), ενώ η Τσεχία θα δώσει αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 5-8.

Η παρέα του Πάτι Μιλς έγραψε ιστορία, αφού η Αυστραλία περνάει για πρώτη φορά στην ιστορία της σε ημιτελικά Παγκοσμίου Κυπέλλου, ενώ δεν έχει κατακτήσει ποτέ μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες και Μουντομπάσκετ και στα γήπεδα της Κίνας, έχει πλέον μία μεγάλη ευκαιρία.

Το παιχνίδι

Ντέρμπι από νωρίς και… μικρό προβάδισμα για Αυστραλία

Από το ξεκίνημα οι Αυστραλοί επέβαλλαν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν με καλή διαφορά των 6 πόντων (10-4 στο 4′). Πάντως οι Τσέχοι αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 13-7, έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο “χ” και με σκορ 17-17, με τον Μιλς όμως να έχει ήδη 11 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το ντέρμπι καλά κρατούσα με καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει και το σκορ να είναι ισόπαλο (22-22 στο 14′). Η Αυστραλία, λίγο πριν την ανάπαυλα πήρε ένα μικρό προβάδισμα με 31-28 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 33-30.

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για Αυστραλία…

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με, όπως έκλεισε και το πρώτο, αφού τα “καγκουρό” συνέχισαν να προηγούνται, όμως η Τσεχία ήταν πολύ κοντά στο σκορ (46-43 στο 25′). Η Αυστραλία έκανε εκπληκτικό σερί 11-0 και προηγήθηκε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (57-43 στο 28′). Η τρίτη περίοδος έληξε με, 63-48 και την Αυστραλία μία… ανάσα από τα ημιτελικά.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Τσεχία “πάλεψε” για την ανατροπή και με γρήγορο σερί 7-0, μείωσε σε 63-55 (στο 32′) δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα. 5′ λεπτά πριν το φινάλε, οι Αυστραλοί με επιμέρους σκορ 8-2, έκαναν το σκορ 71-57 και ουσιαστικά “κλείδωσαν” την πρόκριση τους.

3′ λεπτά πριν την λήξη, οι Τσέχοι ήταν πίσω με 77-66 και όλα πλέον είχαν κριθεί, αφού δεν μπορούσε να ανατραπεί η διαφορά. Τελικά η Αυστραλία πανηγύρισε την ιστορική πρόκριση στους “4” με 82-70!

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου η Αυστραλία με το σκορ στο 46-43, έκανε επιμέρους σκορ 17-5 και προηγήθηκε με +15 (63-48) “αγκαλιάζοντας” την πρόκριση στα ημιτελικά.

Παίκτης-κλειδί: Ο Πάτι Μιλς ήταν και πάλι εξαιρετικός με 24 πόντους (5/8 τρίποντα), 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ επίσης ξεχώρισαν ο Γκάλντινγκ με 14 πόντους και 2 ριμπάουντ και ο Ντελαβεντόβα με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Από την Τσεχία προσπάθησε ο, Σατοράνσκι που “άγγιξε” ξανά το triple double με 13 πόντους, 13 ασίστ και 9 ριμπάουντ και ο Άουντα με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-30, 63-48, 82-70