Σερβία: Ιστορική νίκη… γοήτρου επί της Team Usa (videos)

2019-09-12T14:58:19+00:00 2019-09-12T15:44:09+00:00.

12/Sep/19 14:58

Η Σερβία νίκησε δίκαια την Team Usa με 94-89 , κερδίζοντας τον “τελικό” γοήτρου.

Ο πρώτος με το δεύτερο του προηγούμενου παγκοσμίου Κυπέλλου, έπαιξαν ένα άχαρο παιχνίδι για να περάσει απλά ο νικητής στη διεκδίκηση της πέμπτης θέσης, με την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς να δείχνει καλύτερη, πιο αποφασισμένη να πάρει τη νίκη. Και το πέτυχε, αποκτώντας ιστορική σημασία αφού ως Σερβία δεν το είχαν πετύχει ποτέ. Θα προτιμούσαν βέβαια να γινόταν σε ημιτελικό ή τελικό…

Μετά λοιπόν 58 ματς αήττητου σερί για την ομάδα των Ηνωμένων Πολιτειών (που έπαιξε χωρίς τους Σμαρτ και Τέιτουμ) από το Παγκόσμιο της Ιαπωνίας το 2006, υποχρεώθηκε σε δύο ήττες στη σειρά από Γαλλία και Σερβία και τρεις εφετινές μετά και την αποτυχία σε φιλικό με την Αυστραλία.

Το ματς

32-7 τέλειωσε το πρώτο δεκάλεπτο!!! Ναι, καλά διαβάσατε: 32-7 υπέρ της Σερβίας που πέτυχε 8/9 τρίποντα με τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς να μετράει 4/4 στα τέσσερα πρώτα λεπτά. Μόνο ένα σκίσιμο στον ώμο και η αναγκαστική του αποχώρηση αφού μάτωσε, σταμάτησε τον άσο των Σακραμέντο Κινγκς. Οι συμπαίκτες του όμως δεν είχαν πρόβλημα να “κολλήσουν” άλλα τέσσερα ως το τέλος του μαρτυρικού για τους παίκτες του Γκρεγκ Πόποβιτς δεκάλεπτου.

Του χειρότερου σε συγκομιδή πόντων δεκαλέπτου στην ιστορία τους σε παγκόσμιο κύπελλο!
Είναι χαρακτηριστικό πως η διαφορά ήταν στο +20 (26-5) από το 8′, ενώ οι Αμερικανοί έμειναν χωρίς πόντο για περίπου εξήμισι λεπτά ώσπου να βάλει καλάθι ο Τζέιλεν Μπράουν για το 26-7.

Το μικρό διάλειμμα πριν την έναρξη της δεύτερης περιόδου συνέφερε τους NBAers. Βελτίωσαν την άμυνα τους κι άρχισαν να σκοράρουν με συνέπεια, βάζοντας εννιά πόντους σε μόλις 2,5 λεπτά (34-16). Η μαγική εικόνα της πρώτης περιόδου, αντιστράφηκε καθώς οι Σέρβοι δεν μπορούσαν να βάλουν… γκολ με τίποτα, ενώ οι Αμερικανοί κατάφεραν να καλύψουν 15 πόντους διαφοράς, μειώνοντας σε 36-26 με 3,5 λεπτά να απομένουν για το ημίχρονο!
Σε αυτό το διάστημα έμεινε στον πάγκο ο Γιόκιτς και μπήκε ο Μιλουτίνοφ που πέτυχε πέντε πόντους (43-32) ως μοναδική πηγή σκορ για εκείνο το διάστημα αφού είχαν 0/7 τρίποντα. Οι ασταμάτητοι πλέον Αμερικανοί μείωσαν στους πέντε πόντους (43-38) με τον Κρις Μίντλετον να βάζει 10 πόντους με 4/5 σουτ και τον Μάιλς Τέρνερ εννιά. Το ημίχρονο τέλειωσε με 44-40, το πιο τρελό διάστημα ως τώρα στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Το δίδυμο ψηλών Γιόκιτς-Μιλουτίνοφ προκάλεσε προβλήματα στους Αμερικανούς που δεν είχαν “τεσσάρι” (γενικό πρόβλημα στο τουρνουά) να αντιμετωπίσει τον άσο των Νάγκετς. Η Σερβία άνοιξε πάλι το σκορ, ο Μπογκντάνοβιτς ξαναβρήκε το “χέρι” του (20π.) κι έτσι ξέφυγε εκ νέου με +10 (61-51) πέντε λεπτά πριν τέλος του 30λεπτου. Το ξέσπασμα δεν κράτησε για πολύ, αφού οι Αμερικανοί βρήκαν κι αυτοί ρυθμό στην επίθεση, μαζεύοντας τη διαφορά στη μικρότερη τιμή της (61-59) και το παιχνίδι πήγαινε πια στα ίσια (71-68 στο 30′).

Με τον Μαριάνοβιτς για ώρα στο παρκέ, οι ψηλότεροι Σέρβοι εκμεταλλεύτηκαν τα μις ματς (όχι μόνο με το σέντερ των Μάβερικς) και έδειχναν να πατάνε καλύτερα στο παρκέ, ξεφεύγοντας με 78-68 με 15 πόντους τους Λούτσιτς (3/3τριπ.)! Η Σερβία συνδέθηκε ξανά με καλά ποσοστά έξω από τα 6.75 μέτρα (15/28) – αυτό που δεν είχε με την Αργεντινή δηλαδή- για να κρατήσει πρόσκαιρα τη διαφορά ασφαλείας (13π.) μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο.
Οι Αμερικανοί δεν παράτησαν το ματς και γρήγορα μάζεψαν το χάντικαπ σε 87-81 και 91-84 στο 38′, με τον Χάρισον Μπαρνς να φτάνει τους 22 πόντους! Ο Ουόκερ μείωσε σε 91-87 στο κατώφλι του τελευταίου λεπτού. Τίποτα όμως δεν άλλαξε αφού οι Σέρβοι έβαλαν 3/4 βολές και δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη για την πρώτη τους νίκη επί των Ηνωμένες Πολιτειών…