Ισπανία: Επική πρόκριση στον τελικό στη δεύτερη παράταση κατά της Αυστραλίας! (videos)

2019-09-13T12:28:46+00:00 2019-09-13T12:38:00+00:00.

13/Sep/19 12:28

Τι παιχνίδι, τι αγωνία, τι εξέλιξη. Η Ισπανία πήρε επική πρόκριση στον τελικό του Παγκόσμιου Κυπέλλου, νικώντας με 95-88 την Αυστραλία στη δεύτερη παράταση!

Σε ένα μυθικό ημιτελικό που η Αυστραλία κρατούσε τη νίκη στα χέρια της και στην κανονική περίοδο αλλά και στην πρώτη παράταση, οι Ισπανοί κατάφεραν να επιζήσουν κι επέστρεψαν σε τελικό του Μουντομπάσκετ για πρώτη φορά από το 2006 όταν και το κατέκτησαν!

Οι μεγάλες προσωπικότητες της Ισπανίας, ο Μαρκ Γκασόλ, ο Ρίκι Ρούμπιο κι ο Σέρχιο Γιουλ έσωσαν την ομάδα τους στα 45 λεπτά και στο τελευταίο πεντάλεπτο η Ισπανία με δύο τεράστια σουτ του άσου της Ρεάλ, σταμάτησε την ορμή των εκπληκτικών “Μπούμερς”!

Το ματς

Συναρπαστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να αλλάζουν το προβάδισμα διαρκώς. Η Ισπανία μπήκε μπροστά στην αρχή αλλά και στο τέλος της περιόδου με 22-21, χάρη σε ένα από τα κλασικά πλέον “buzzer beater” του Σέρχιο Γιούλ που πρόλαβε το χρονόμετρο και ευστόχησε από τα 7,5 μέτρα. Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ αιφνιδίασε τους Αυστραλούς και μέτρησε οκτώ πόντους, έχοντας 2/2 τρίποντα και 4/9 συνολικά οι Ισπανοί έναντι 3/10 των “Μπούμερς” (6π. ο Ντελαβεντόβα).

Το τρίποντο του Γιουλ όμως ήταν το τελευταίο καλάθι των “Φούριας Ρόχας” για τα επόμενα τέσσερα λεπτά! Με τον υπέροχο Πάτι Μιλς (8π.) να “σπάει” την ισπανική άμυνα από μέσα, η Αυστραλία έκανε ένα σερί 6-0 και πέρασε μπροστά με 27-22 και 32-24 λίγο μετά, δημιουργώντας τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι! Ο Σκαριόλο επιστράτευσε μαζί το δίδυμο Ρούμπιο-Γιουλ κι εφάρμοσε άμυνα ζώνης για να σταματήσει τις διεισδύσεις των Αυστραλών. Η διάταξη αυτή κράτησε τους “Μπούμερς” χωρίς πόντους, εκτός μόνο από το πρώτο τρίποντο του Πάτι Μιλς που έφτασε τους 11 πόντους. Η διαφορά πάντως δεν μειώθηκε δραματικά, αφού η ισπανική επίθεση ήταν “χλιαρή” στη δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +5 της Αυστραλίας (37-32).

Τα πράγματα όμως δεν άλλαξαν για την Ισπανία. Τουναντίον, χειροτέρεψαν. Η Αυστραλία ξαναβρήκε τον επιθετικό της ρυθμό με τον απίστευτο Πάτι Μιλς να είναι ασταμάτητος (17π.) και κατάφερε να ξεφύγει με 11 πόντους διαφορά, 50-39, στα μισά της τρίτης περιόδου! Η άμυνα της Αυστραλίας εγκλώβισε τους Ισπανούς που για 25 αγωνιστικά λεπτά δεν είχε ούτε έναν παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων (Μαρκ και Ρούμπιο από 9π.). Οι “Μπούμερς” έλεγχαν τα ριμπάουντ (31-23) και χάρη στα υψηλά κορμιά τους υποχρέωναν τους αντιπάλους του να σουτάρουν βιαστικά από μακριά (5/21 τρίποντα). Μόνο ο Γκασόλ με επτά πόντους στην περίοδο κέρδιζε τις “μάχες”, κρατώντας ζωντανή την ομάδα του που κατάφερε όμως να μειώσει σε 51-55 όταν ανέβηκε κι ο Ρούμπιο (13π.).

Η διαφορά έμεινε στους 4-7, με τον Νικ Κέι να έρχεται να ενισχύσει τους βασικούς συμπαίκτες του με 16 πόντους και οκτώ ριμπάουντ (πέντε επιθετικά), αλλά η Ισπανία δεν πτοήθηκε από το 60-67. Με ένα τρίποντο του Ρίμπας και λέι απ του Γιουλ (αλλά και 18 του Μαρκ), μείωσε σε 67-65 με 3.44” να απομένουν, δίνοντας (επιτέλους) χαρακτήρα ντέρμπι στο μεγάλο ημιτελικό.

Ο Μαρκ Γκασόλ εκτέλεσε ιδανικά το πικ εν ρολ φτάνοντας στους 20 και η Ισπανία μπήκε στο τελευταίο λεπτό με μόλις έναν πόντο χάντικαπ εις βάρος της (70-69). Οι Ισπανοί δεν κατάφεραν να περάσουν μπροστά, ενώ αστόχησε όμως αμαρκάριστος ο Ντελαβεντόβα για τρεις. Ο Μιλς έκανε λάθος από την εξαιρετική άμυνα του Ρούντι και τα 24 από τα τελευταία 28 δευτερόλεπτα ανήκαν στην Ισπανία για το προβάδισμα και (ίσως) τη νίκη. Ο Γιουλ αστόχησε, αλλά οι διαιτητές είδαν φάουλ στη διεκδίκηση του ριμπάουντ πάνω στον Μαρκ (εξαιρετικά αμφισβητούμενη φάση και μάλλον λανθασμένη) με τον Γκασόλ να πηγαίνει στις βολές (8,7” πριν το τέλος). Ο πρωταθλητής του ΝΒΑ πέτυχε 2/2 (6/6 συνολικά) κι έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του για πρώτη φορά από την αρχική περίοδο.

Ο Πάτι Μιλς ανέλαβε την τελευταία επίθεση και κέρδισε φάουλ (επίσης αμφισβητούμενο) με 4,7” πριν το φινάλε, αλλά έβαλε τη μία (71-71 με 24 δικούς του αλλά 6/9 βολές) κι ο Ρούμπιο παραλίγο από το κέντρο να το βάλει με ταμπλό!

Παράταση

Παρά τους 27 του φοβερού Μαρκ Γκασόλ (76-71) και το νταμπλ νταμπλ του Ρίκι Ρούμπιο (17π., 10ασ., 4κλ., 5ριμπ.), η Αυστραλία δεν πτοήθηκε με τον εξαίσιο Νικ Κέι που έφτασε στο νταμπλ νταμπλ με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ ισοφαρίζοντας. Οι δύο ομάδες πήγαν στα ίσια στο τελευταίο λεπτό.

Το ένα άστοχο σουτ διαδεχόταν το άλλο, ο Μιλς υπέπεσε λάθος, αλλά ο Μαρκ χτύπησε την μπάλα με τα πόδια και έδωσε μία κατοχή 14” στα “Καγκουρό”, με 16” στο χρονόμετρο! Ο Μιλς πήγε ξανά στη γραμμή και έκανε το 80-78 με 2/2 αυτή τη φορά (29π.), αλλά έμειναν 14 δεύτερα στην Ισπανία. Ο Μαρκ (29π.) πήρε την μπάλα σε μις ματς και κέρδισε πάλι βολές με 4,6” που πάλι (8/8) ήταν εύστοχες! Ο Ματ Ντελαβεντόβα πρόλαβε ένα οφ μπάλανς σουτ από καλή θέση, αλλά βρήκε σίδερο.

Δεύτερη παράταση

Ο Σκαριόλο επέλεξε να παίξει άμυνα μποξ ουάν (με τον Γιουλ στον Μιλς) κι η Ισπανία ξέφυγε με +5 (87-82). Η Αυστραλία αδυνατούσε να σκοράρει με δύο αιρ μπολ του Γκούλντινγκ (πήρε τη θέση του Ντελαβεντόβα που χτύπησε) κι ο Σέρχιο Γιουλ με 2/2 τρίποντα (17π., 4/10τριπ.) έκανε το +8 με δύο λεπτά να απομένουν! Ουσιαστικά αυτή η άμυνα του Σκαριόλο και τα μεγάλα σουτ έκριναν τον τρομερό αυτό ημιτελικό, παρά το τρίποντο του Μπέινς.