Σερβία: Αποχαιρέτισε με νίκη και στην 5η θέση το Παγκόσμιο Κύπελλο! (videos)

2019-09-14T15:40:04+00:00 2019-09-14T16:36:09+00:00.

14/Sep/19 15:40

Η Σερβία του Σάσα Τζόρτζεβιτς πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, κέρδισε την Τσεχία με 90-81 και αποχαιρέτισε με νίκη και στην 5η θέση, το Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας.

Ο αγώνας ήταν εντυπωσιακός, παρότι το διακύβευμα δεν περιείχε κάποιο μετάλλιο και όμως οι δύο ομάδες “πάλεψαν” για την νίκη και το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα, στο Μουντομπάσκετ. Στην Τσεχία ανήκε το πρώτο ημίχρονο, όμως το δεύτερο μέρος που πραγματοποίησε η Σερβία, ήταν και το σημείο “κλειδί” ώστε να πάρει την νίκη.

Πλέον η Σερβία αποχαιρετάει έστω και με “πικρό” χαμόγελο την διοργάνωση στην 5η θέση, ενώ η Τσεχία έκανε μία ιστορική πορεία και κατέλαβε την 6η θέση, ως η μεγάλη έκπληξη του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Το παιχνίδι

Τσέχικο “show” στο πρώτο μέρος!

Πολύ καλά ξεκίνησε την αναμέτρηση η Σερβία και προηγήθηκε με 7-2 (στο 2′), όμως η Τσεχία μείωσε στους 3 πόντους (13-10 στο 6′). Οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς μπορεί να προηγήθηκαν ξανά με +5 (20-15 στο 8′), όμως οι αντίπαλοι τους, στο τέλος της πρώτης περιόδου ισοφάρισαν σε 20-20.

Η Τσεχία μπήκε εντυπωσιακά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 7-1, προηγήθηκε με 27-21 (στο 12′), ενώ στην συνέχεια με συνολικό επιμέρους σκορ 20-10, πήρε διψήφιο προβάδισμα για πρώτη φορά με 40-30 (στο 17′). Τελικά το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με, τους Τσέχους μπροστά με 50-41!

Σε ένα ημίχρονο οι Σέρβοι “καθάρισαν” το ματς!

To δεύτερο ημίχρονο του αγώνα άρχισε με την Σερβία, να παίζει εντυπωσιακό μπάσκετ και με επιμέρους σκορ 17-8, να ισοφαρίζει σε 58-58 (στο 25′), ενώ στην συνέχεια με το επιμέρους σκορ να ανεβαίνει στο 23-8, οι Σέρβοι προηγήθηκαν μετά από πολλή ώρα με 64-58 (στο 28′)! Η τρίτη περίοδος έκλεισε, με την Τσεχία πίσω στο σκορ με 69-62.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, ο Μπογκντάνοβιτς και η παρέα του, έκαναν ένα ακόμα επιμέρους σκορ με 10-2 και η Σερβία προηγήθηκε για πρώτη φορά με +15 (79-64 στο 33′) και όλα ουσιαστικά κρίθηκαν σε αυτό το σημείο. 5′ λεπτά πριν το φινάλε, όλα είχαν κριθεί με την διαφορά στους 16 πόντους (84-68) αφού η Τσεχία δεν μπορούσε να μειώσει. Τελικά οι Σέρβοι πανηγύρισαν την νίκη και την κατάληψη της 5ης θέσης, με 90-81.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου η Σερβία όντας πίσω στο σκορ με 50-41, γύρισε το παιχνίδι με συνολικό επιμέρους σκορ 28-12, ενώ το ματς κρίθηκε οριστικά στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, όπου οι Σέρβοι και πάλι με επιμέρους σκορ 10-2 “εκτόξευσαν” την διαφορά στους 15 πόντους (79-64).

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπογκντάνοβιτς ήταν “τρομακτικός” με 31 πόντους (7/10 τρίποντα), 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ καλή δουλειά έκαναν ο Γιόβιτς με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Μιλουτίνοφ με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Γιόκιτς με 7 πόντους, 13 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Από τους Τσέχους, ξεχώρισε ο Σατοράνσκι με 13 πόντους και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 41-50, 69-62, 90-81