Από την κόλαση στον παράδεισο

2013-08-24T15:02:25+00:00 2013-08-24T15:30:45+00:00.

24/Aug/13 15:02

Δείτε πως ο Σάμιουελ Ροντρίγκεθ από «μαύρο πρόβατο», έγινε «ήρωας», χαρίζοντας στην Ισπανία το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωμπάσκετ παίδων στον τελικό κόντρα στην Σερβία μετά από παράταση και αφού έχασε δύο κρίσιμες βολές στην κανονική διάρκεια

Tης Εurohoops team/ info@eurohoops.net

Πόσο απέχει η απόσταση μεταξύ της… μπασκετικής «κόλασης» και του παραδείσου; Περίπου πέντε λεπτά αν κρίνει κανείς απ’ όσα διαδραματίστηκαν στον τελικό του Ευρωμπάσκετ παίδων στο Κίεβο. Με 2,8 δευτερόλεπτα για το τέλος του αγώνα και το σκορ ισόπαλο στο 55-55 με την Σερβία, ο Ροντρίγκεθ κέρδισε φάουλ, ενώ ο Πέρεθ είχε κάνει έρμπολ. Αστόχησε, όμως, και στις δύο βολές με συνέπεια το ματς να οδηγηθεί στην παράταση.

Ο παίκτης πήγε με σκυμμένο το κεφάλι στον πάγκο, πλην όμως ο προπονητής του Χοσέ Χερνάντεζ, έκανε την έκπληξη και τον κράτησε στο παρκέ. Η δικαίωση του ήταν απόλυτη, καθώς 4,4 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του έξτρα πενταλέπτου, ο Λόπεζ αστόχησε στο σουτ του, αλλά ο Ροντρίγκεθ ακολούθησε τη φάση και με το φόλοου, χάρισε στην Ισπανία τη νίκη και το χρυσό μετάλλιο!