Ήφαιστος – Πανιώνιος 79-74: Νίκη με “σούπερ” Σμιθ και… φουλ για playoffs! (video)

2020-01-11T16:36:37+00:00 2020-01-11T18:03:24+00:00.

11/Jan/20 16:36

Μία πολύ σημαντική νίκη πανηγύρισε στην έδρα του ο Ήφαιστος με 79-74 κόντρα στον Πανιώνιο για την Basket League και συνεχίζει την πορεία του προς τα… playoffs.

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου ήταν καλύτερη σε ολόκληρο το ματς με εξαίρεση μόνο το τρίτο δεκάλεπτο και δεν δυσκολεύτηκε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα, κόντρα στον “ιστορικό” που ήταν ανταγωνιστικός αλλά… πληγώθηκε από την επίθεση του.

Πλέον ο Ήφαιστος Λήμνου έχει ρεκόρ 9-6 και οδεύει φουλ για playoffs, ενώ ο Πανιώνιος με 6 νίκες και 9 ήττες “παλεύει” για την παραμονή.

Η εξέλιξη

Δίκαιο προβάδισμα με την… επίθεση για Ήφαιστο!

Πολύ καλά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι γηπεδούχοι και αφήνοντας τον Πανιώνιο να σκοράρει μόλις 3 πόντους σε 5′ λεπτά προηγήθηκαν με 11-3.Ο Ήφαιστος διατηρούσε ένα μεγάλο προβάδισμα (21-9 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 26-13!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης οι “κυανέρυθροι” προσπαθούσαν να μειώσουν αλλά έβλεπαν τους αντιπάλους τους να διατηρούν μία διψήφια διαφορά (34-24 στο 14′). Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +15 (44-30 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε 8-2 επιμέρους σκορ του Πανιωνίου και 46-38.

Ανατροπή για Πανιώνιο αλλά…

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στην Λήμνο ξεκίνησε με τον Πανιώνιο να είναι καταπληκτικός στην άμυνα και με επιμέρους σκορ 16-5 σε 7 λεπτά να παίρνει το προβάδισμα κάνοντας ανατροπή με 53-52, ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους να κάνουν επιμέρους σκορ 9-3 και να προηγούνται με 61-56.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι νησιώτες ξεκίνησαν με νέο επιμέρους σκορ 12-6 ανέβασαν ξανά το προβάδισμα τους στο +11 (73-62 στο 35′) και έγιναν το φαβορί για την νίκη. 1:30′ πριν το φινάλε ο Πανιώνιος μείωσε σε 77-69, αλλά στο τέλος οι γηπεδούχοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 79-74!

Που κρίθηκε: Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου όπου ο Ήφαιστος έχοντας το προβάδισμα με 61-56 έκανε επιμέρους σκορ 12-6 και ανέβασε το προβάδισμα του στο +11 (73-62) “κλειδώνοντας” την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σμιθ ήταν εξαιρετικός με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Έβανς με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Τσαϊρέλης με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 46-38, 61-56, 79-74

manolopoulos

Μανωλόπουλος: “Περίεργη και δύσκολη η εβδομάδα, απαιτητικό το παιχνίδι”

Αναλυτικά τι είπε ο προπονητής του Ηφαίστου:

“Θέλω να ευχαριστήσω τον κόουτς Λίνο Γαβριήλ για τα καλά λόγια που είπε για την ομάδα μας. Ήταν μια πολύ δύσκολη νίκη, γιατί ο Πανιώνιος είναι από τις πολύ καλές ομάδες του πρωταθλήματος, είναι καλά δουλεμένος κι έχει καλούς παίκτες. Είχαμε μια περίεργη και δύσκολη εβδομάδα, οπότε το παιχνίδι ήταν πολύ απαιτητικό. Η τελευταία ήττα που κάναμε ήταν πάρα πολύ κακή, όχι γιατί το Ρέθυμνο δεν είναι καλή ομάδα -απεναντίας είναι πολύ καλό, ιδιαίτερα στην έδρα του.

Απλά νομίζω ότι χάσαμε στο Ρέθυμνο αυτό που είχαμε όλο τον καιρό, την ομαδικότητα, είτε σε άμυνα είτε σε επίθεση. Το ξαναβρήκαμε όμως και γι αυτό κερδίσαμε σήμερα. Παρά το καλό προβάδισμα που είχαμε στην αρχή, το παιχνίδι στράβωσε στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Πανιώνιος πέρασε μπροστά, κι εκεί δείξαμε χαρακτήρα και ομαδικότητα. Ο καθένας δούλεψε για τον άλλον και καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη.

Θέλω για ακόμη μία φορά να ευχαριστήσω τον υπέροχο κόσμο της Λήμνου, όχι μόνο γι αυτό που δίνει μέσα στο γήπεδο (γιατί μας δίνει πάρα πολλά), αλλά γιατί έχει αγαπήσει αυτή την ομάδα. Αυτή η ομάδα είναι της Λήμνου, είναι δική τους. Την έχουν αγαπήσει, την έχουν αγκαλιάσει και μας δίνουν πάρα πολύ κουράγιο, όχι μόνο μέσα στο γήπεδο, αλλά και στην πόλη. Τους θέλουμε έτσι σε κάθε αγώνα όπως τους είδαμε σήμερα”.

Γαβριήλ: “Το παιχνίδι κρίθηκε στα ριμπάουντ και στα λάθη”

Αναλυτικά τι είπε ο κόουτς του Πανιωνίου:

“Θα ήθελα να συγχαρώ τον Ήφαιστο για όλο το οικοδόμημα εδώ στο νησί και όσα κάνει, κι ειδικά τον φίλο μου, τον κόουτς Σωτήρη Μανωλόπουλο, για τη συνέπεια που δείχνει η ομάδα του καθ’ όλη τη διάρκεια του πρωταθλήματος. Η βαθμολογική θέση στην οποία βρίσκεται, τα λέει όλα, δεν χρειάζεται να πω κάτι παραπάνω εγώ. Τα συγχαρητήριά μου.

Από εκεί και πέρα, εμείς συνεχίζουμε να έχουμε πρόβλημα στο ριμπάουντ. Στο προηγούμενο παιχνίδι, ο Κολοσσός μάς πήρε 19 επιθετικά, αλλά τη γλιτώσαμε. Σήμερα όμως, ο Ήφαιστος σκόραρε 23 πόντους από δεύτερες επιθέσεις και 19 πόντους από τα λάθη μας, τα οποία δυστυχώς έδωσαν εύκολους πόντους στον αντίπαλο. Τα ριμπάουντ και τα λάθη έκριναν το αποτέλεσμα.

Ήταν μια δύσκολη εβδομάδα, που από τη Δευτέρα μας πήγε λίγο διαφορετικά, μετά τον τραυματισμό του Anthony Lee είχαμε τρία παιδιά να ταλαιπωρούνται από ίωση. Φυσικά, αυτό δεν είναι δικαιολογία. Ένα κακό πρώτο δεκάλεπτο έδωσε στον Ήφαιστο ένα πολύ καλό ξεκίνημα και εκεί έχτισε τη διαφορά του. Παρά την αντίδρασή μας, κατάφερε να κερδίσει. Το ότι χάσαμε μόνο το πρώτο δεκάλεπτο, κερδίσαμε τα δύο επόμενα και το τελευταίο ήρθε ισόπαλο, δείχνει πολλά. Τα επιθετικά ριμπάουντ και τα λάθη έδωσαν τη νίκη στον Ήφαιστο”.

Σε ερώτηση που του τέθηκε για την προσπάθεια που κάνει ο Ήφαιστος στη Λήμνο, ο Λίνος Γαβριήλ τόνισε: “H ζεστασιά του κόσμου φαίνεται. Επηρεάζει τόσο τους παίκτες της ομάδας, όσο και τους αντιπάλους. Επηρεάζεται το μυαλό τους, όπως επηρεάστηκε το δικό μας στην αρχή. Βοηθάει στην ψυχολογία των παικτών. Υποτιμάμε πολύ συχνά το κομμάτι της ψυχολογίας, αλλά είναι κάτι πολύ σημαντικό. Οι αθλητές επηρεάζονται από τον κόσμο, κι αυτός είναι σημαντικό κομμάτι στις επιτυχίες της ομάδας”.