Περιστέρι: Επαγγελματική νίκη απέναντι στο “άσφαιρο” εκτός έδρας Ρέθυμνο

2020-01-11T16:50:46+00:00 2020-01-11T19:15:18+00:00.

Stelios Toromanidis

11/Jan/20 16:50

BASKET LEAGUE / ÐÅÑÉÓÔÅÑÉ - ÑÅÈÕÌÍÏ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÌÁÑÊÏÓ ×ÏÕÆÏÕÑÇÓ / EUROKINISSI)

Μια από τς λεγόμενες “επαγγελματικές νίκες” πήρε το Περιστέρι με 71-61 εντός έδρας απέναντι στο “μαχητικό” αλλά άστοχο Ρέθυμνο για να φτάσει τις δέκα επικρατήσεις σε σύνολο 15 αγώνων στην φετινή Basket League και να παραμείνει έπειτα από άλλη μια αγωνιστική στην τετράδα.

Οι γηπεδούχοι που δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης εντέλει πήραν το ματς λόγω της ποιότητας τους και της πολύ μεγάλης αστοχίας των αντιπάλων τους (30% στα σουτ εντός πεδιάς και 56% στις ελεύθερες βολές που είχαν 13 περισσότερες επιθέσεις αλλά δεν μπόρεσαν να τις εκμεταλλευτούν, με αποτέλεσμα να πέσουν στο 6-9 ρεκόρ χωρίς νίκη μακριά από το “σπίτι” τους (0-8).

Διακύμανση αγώνα

Το Περιστέρι ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και με πρωταγωνιστή τον Μορέιρα που είχε 9 πόντους και ήταν εμφανώς ο κορυφαίος παίκτης των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο με το πέρας του χρόνου αύξανε την υπέρ του διαφορά στο σκορ και προηγήθηκε με εννιά πόντους (19-10) στο 10′.

Ίδια η εικόνα του ματς αρχικά και στο δεύτερο δεκάλεπτο με την ομάδα του Παπανικολόπουλου να φτάνει την διαφορά στο +13 (32-19) στο 17′. Όμως ένα εκπληκτικό 12-0 σερί του Ρεθύμνου με εννιά πόντους του Φράνκαμπ και τρεις του Κάρτερ μείωσε το προβάδισμα του Περιστερίου (32-31) στο 20′.

Από πλευράς των φιλοξενούμενων η αντεπίθεση συνεχίστηκε και με δίποντο του Γκόρντον οι παίκτες του Ζιάγκου πέρασαν μπροστά (36-35) στο 22′. Οι γηπεδούχοι “ξύπνησαν” έχοντας πρωταγωνιστή τον Γκρέι που έφτασε γρήγορα τους 18 πόντους και με 20-9 επιμέρους σκορ πήραν τα “ηνία” του αγώνα και ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 10 πόντους (55-45).

Αν και το Περιστέρι κατάφερε μέχρι το 35′ να κρατήσει εύκολα την διαφορά στους 10 (66-56) στο 35΄, το Ρέθυμνο έκανε την τελευταία αντεπίθεση και μείωσε στους 5 πόντους (66-61) στο 38′. Με πολύ καλές άμυνες και πρωταγωνιστές επιθετικά τους Αγραβάνη, Γκρέι το Περιστέρι μπόρεσε να πάρει την νίκη με 71-61.

Παίκτης Κλειδί

Ο Στίβεν Γκρέι πήρε πάνω του τους γηπεδούχους στο τρίτο δεκάλεπτοι και μπόρεσε τόσο να σταματήσει την αντεπίθεση από το Ρέθυμνο, όσο και να δώσει προβάδισμα στους παίκτες του Παπανικολόπουλου που κράτησαν μέχρι το φινάλε του αγώνα. Είχε 20 πόντους, ενώ πρόσθεσε 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Σημείο Κλειδί

Το διάστημα των 8 μεταξύ του 22′ και του 30′ που το Περιστέρι έτρεξε ένα 20-9 επιμέρους σκορ και ανέκτησε το προβάδισμα.

Δεκάλεπτα: 19-10, 32-31, 55-45, 71-61.

Στατιστικά του Περιστερίου:

Στατιστικά του Ρεθύμνου:

Δηλώσεις:

Νίκος Παπανικολόπουλος (προπονητής Περιστερίου): “Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη νίκη και στο Ρέθυμνο για όσα έχει πετύχει. Είναι μια σκληρή ομάδα που ξέρει να παίζει αποτελεσματικά. Κερδίζαμε σημαντικές διαφορές μέσα στο ματς και τις χάναμε γιατί δεν ήμασταν συμπαγείς στην άμυνα και στις αρχές που διέπουν το παιχνίδι μας.

Το Ρέθυμνο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου κάλυψε μια διαφορά 13 πόντων με τρία τρίποντα λόγω του Φράνκαμπ. Στο δεύτερο ημίχρονο περιορίσαμε τα ατού τους εκτός από τον Κάρτερ και κερδίσαμε το παιχνίδι”.

Βαγγέλης Ζιάγκος (προπονητής Ρεθύμνου): “Ήταν ένα παιχνίδι από αυτά που λέμε ότι δεν είχαν κυκλωθεί. Όμως βάσει την εικόνας της ομάδας ήταν ένα παιχνίδι που θεωρούσαμε πως αν ελέγχαμε τον αριθμό των κατοχών και το ρυθμό και ήμασταν κοντά στο σκορ, ίσως να μπορούσαμε να το κλέψουμε στο τέλος.

Το Περιστέρι έδειξε ποιότητα και βάθος στα δικά μας νεκρά διαστήματα να μας τιμωρήσει και να ανεβάσει την ψαλίδα. Επανήλθαμε, περάσαμε έναν πόντο μπροστά, αλλά είναι από τα παιχνίδια που οι αριθμοί λένε την αλήθεια. Με 13 χαμένες βολές και το 26% στα τρίποντα που από τη θέση 4 παίρνουμε μακρινό σουτ και είχαμε σήμερα 0/10, ήταν δύο παράγοντες που έπαιξαν ρόλο στην έκβαση του αποτελέσματος”.