Άρης – Ηρακλής 69-63: Νίκη “ανάσα” με… ανατροπή στο ντέρμπι για τους κίτρινους! (videos)

11/Jan/20 18:32 January 11, 2020

11/Jan/20 18:32

Μία πολύ σπουδαία νίκη πανηγύρισε στο ντέρμπι της Basket League ο Άρης με 69-63 κόντρα στον Ηρακλή στο “Nick Galis Hall” και έμεινε “ζωντανός” στην μάχη της παραμονής.

Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο όπου ο Ηρακλής ήταν εξαιρετικός, ο Άρης υπερίσχυσε στο παρκέ και κατάφερε να πάρει ένα πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα ανατρέποντας διαφορά μάλιστα 13 πόντων!

Πλέον ο Άρης έχει ρεκόρ 4-11 και παλεύει για την σωτηρία του, ενώ ο Ηρακλής με ρεκόρ 6-9 θέλει να εξασφαλίσει την παραμονή του και στην συνέχεια να παλέψει για τα playoffs.

Η εξέλιξη

Ντέρμπι από νωρίς με… καλύτερο Ηρακλή!

Παίζοντας καταπληκτική άμυνα στο ξεκίνημα ο Ηρακλής κατάφερε να προηγηθεί με 18-5 στο 8ο λεπτό και με τον Άρη να έχει 2/12 σουτ, ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 18-9 με μικρό σερί 4-0.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη διατηρούσαν ένα σημαντικό προβάδισμα με 27-19 (στο 16′) χάρη και πάλι στην άμυνα τους. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Άρη να μειώνει σε 32-29 με επιμέρους σκορ 10-5 και να μετατρέπει και πάλι το ντέρμπι σε… ντέρμπι!

Ντέρμπι μέχρι το τέλος και… Άρης!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο “Nick Galis Hall” συνέχισε να έχει χαμηλό ρυθμό, αλλά αυτό βοήθησε τους γηπεδούχους να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και με επιμέρους σκορ 20-9 σε 8′ λεπτά να προηγηθούν με 49-41 με τον Μποχωρίδη να φτάνει τους 16 πόντους! Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Ηρακλή να είναι πίσω στο σκορ με 51-42.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς ο Άρης διατηρούσε ένα καθοριστικό προβάδισμα 8 πόντων (56-48 στο 34′) και έδειχνε να είναι το φαβορί για την νίκη. 3′ λεπτά πριν το τέλος ο Ηρακλής ήταν πίσω στο σκορ με 60-52 παρότι μείωσε σε 56-52 και βρισκόταν μπροστά στο φάσμα της ήττας.

Με 6-0 σερί οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη μείωσαν σε 60-58 και όλα θα κρίνονταν στο φινάλε, όμως οι “κίτρινοι” απάντησαν με δικό τους σερί 6-0 και προηγήθηκαν ξανά με +8 (66-58) με 1:10 να απομένει. Τελικά ο Άρης πανηγύρισε την τεράστια νίκη με 69-63!

Που κρίθηκε: Ο Ηρακλής 2′ λεπτά πριν το φινάλε μείωσε σε 60-58, όμως ένα μικρό σερί 6-0 των γηπεδούχων έκανε το σκορ 64-58 και ήταν καθοριστικό ώστε να πάρουν την μεγάλη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μποχωρίδης ήταν και πάλι εξαιρετικός με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ, ενώ σπουδαίο ματς έκανε ο Μπράουν με 15 πόντους και 3 ασίστ και ο Ντραγκίσεβιτς με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 9-18, 29-32, 51-42, 69-63.