Άρης – Ηρακλής 69-63: Νίκη “ανάσα” με… ανατροπή στο ντέρμπι για τους κίτρινους! (videos)

11/Jan/20 18:32 January 11, 2020

11/Jan/20 18:32

Μία πολύ σπουδαία νίκη πανηγύρισε στο ντέρμπι της Basket League ο Άρης με 69-63 κόντρα στον Ηρακλή στο “Nick Galis Hall” και έμεινε “ζωντανός” στην μάχη της παραμονής.

Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο όπου ο Ηρακλής ήταν εξαιρετικός, ο Άρης υπερίσχυσε στο παρκέ και κατάφερε να πάρει ένα πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα ανατρέποντας διαφορά μάλιστα 13 πόντων!

Πλέον ο Άρης έχει ρεκόρ 4-11 και παλεύει για την σωτηρία του, ενώ ο Ηρακλής με ρεκόρ 6-9 θέλει να εξασφαλίσει την παραμονή του και στην συνέχεια να παλέψει για τα playoffs.

Η εξέλιξη

Ντέρμπι από νωρίς με… καλύτερο Ηρακλή!

Παίζοντας καταπληκτική άμυνα στο ξεκίνημα ο Ηρακλής κατάφερε να προηγηθεί με 18-5 στο 8ο λεπτό και με τον Άρη να έχει 2/12 σουτ, ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 18-9 με μικρό σερί 4-0.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη διατηρούσαν ένα σημαντικό προβάδισμα με 27-19 (στο 16′) χάρη και πάλι στην άμυνα τους. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Άρη να μειώνει σε 32-29 με επιμέρους σκορ 10-5 και να μετατρέπει και πάλι το ντέρμπι σε… ντέρμπι!

Ντέρμπι μέχρι το τέλος και… Άρης!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο “Nick Galis Hall” συνέχισε να έχει χαμηλό ρυθμό, αλλά αυτό βοήθησε τους γηπεδούχους να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και με επιμέρους σκορ 20-9 σε 8′ λεπτά να προηγηθούν με 49-41 με τον Μποχωρίδη να φτάνει τους 16 πόντους! Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Ηρακλή να είναι πίσω στο σκορ με 51-42.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς ο Άρης διατηρούσε ένα καθοριστικό προβάδισμα 8 πόντων (56-48 στο 34′) και έδειχνε να είναι το φαβορί για την νίκη. 3′ λεπτά πριν το τέλος ο Ηρακλής ήταν πίσω στο σκορ με 60-52 παρότι μείωσε σε 56-52 και βρισκόταν μπροστά στο φάσμα της ήττας.

Με 6-0 σερί οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη μείωσαν σε 60-58 και όλα θα κρίνονταν στο φινάλε, όμως οι “κίτρινοι” απάντησαν με δικό τους σερί 6-0 και προηγήθηκαν ξανά με +8 (66-58) με 1:10 να απομένει. Τελικά ο Άρης πανηγύρισε την τεράστια νίκη με 69-63!

Που κρίθηκε: Ο Ηρακλής 2′ λεπτά πριν το φινάλε μείωσε σε 60-58, όμως ένα μικρό σερί 6-0 των γηπεδούχων έκανε το σκορ 64-58 και ήταν καθοριστικό ώστε να πάρουν την μεγάλη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μποχωρίδης ήταν και πάλι εξαιρετικός με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ, ενώ σπουδαίο ματς έκανε ο Μπράουν με 15 πόντους και 3 ασίστ και ο Ντραγκίσεβιτς με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 9-18, 29-32, 51-42, 69-63.

Καστρίτης: “Αρχίζω να ανησυχώ για την ετοιμότητα μας στο πνευματικό κομμάτι”

Αναλυτικά τι είπε ο κόουτς του Ηρακλή:

“Αξίζουν συγχαρητήρια στον Άρη για τη νίκη του. Κάποια στιγμή και ειδικά στο 3ο δεκάλεπτο φάνηκε ότι το ήθελαν περισσότερο και το διεκδίκησαν πιο σωστά σε σχέση με μας. Πήραν μια διαφορά και παρά τη δική μας προσπάθεια, τη διατήρησαν μέχρι τέλους. Για μας, για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι κρατάμε χαμηλά τον αντίπαλο μέσα από την άμυνά μας καθώς το κάναμε και με το Περιστέρι, αλλά όπως στο προηγούμενο παιχνίδι χάνουμε τον αγώνα από την επίθεση. Δεύτερον, όπως και με το Περιστέρι κάναμε κάκιστο 3ο δεκάλεπτο”.

Για την πνευματική ετοιμότητα της ομάδας του: “Πραγματικά, για την ποιότητα μας και του τρόπου που δουλεύουμε, αρχίζω να ανησυχώ για την ετοιμότητά μας στο πνευματικό κομμάτι. Και σήμερα δεν διαβάσαμε σωστά τις επιλογές μας στο επιθετικό κομμάτι, δεν διαβάσαμε σωστά και πήγαμε κατά μέτωπο ενώ είχαμε επιλογές. Έχουμε δείξει ότι είμαστε καλή στην κυκλοφορία της μπάλας, επειδή όμως είμαστε στον δεύτερο γύρο, θα πρέπει όλοι να επανέλθουν στα στάνταρ τους και στις δύο πλευρές του γηπέδου, για να πάρουμε τις νίκες που χρειαζόμαστε”.

Καμπερίδης: “Θα προσπαθήσουμε να διεκδικήσουμε τη νίκη απέναντι σε κάθε αντίπαλο”

Διαβάστε τι είπε ο προπονητής του Άρη:

“Θέλω να ευχαριστήσω τους παίκτες μου για την προσπάθεια που κάνανε. Είμαστε η ίδια ομάδα η οποία στους προηγούμενους αγώνες δεχόταν 95+ πόντους, αλλά σήμερα οι παίκτες μου τρώγανε σίδερα στην άμυνα. Το παιχνίδι ξεκίνησε άσχημα για μας, με πολύ άγχος, χάσαμε εύκολες επιθέσεις, κάναμε εύκολα λάθη κι αυτό μας γέμισε με περισσότερη πίεση. Εδώ θέλω να σταθώ στην παρουσία του κόσμου. Ξέρουν όλοι τη δύναμη του κόσμου του Άρη, αλλά όταν η ομάδα χάνει 5-18 και ο κόσμος συνεχίζει να στηρίζει έτσι, αλλάζει και η ψυχολογία και τα δεδομένα στο παιχνίδι. Θέλω λοιπόν να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο γιατί η υποστήριξή του ήταν συγκλονιστική κι έδωσε ώθηση στα παιδιά. Προφανώς καταλαβαίνουμε όλοι ότι ένα αποτέλεσμα για μας δεν φτάνει. Έχουμε έντεκα παιχνίδια αλλά θα προσπαθήσουμε να διεκδικήσουμε τη νίκη απέναντι σε κάθε αντίπαλο. Μακάρι να υπάρχει υγεία και πιστεύω ότι πρέπει να είμαστε αισιόδοξοι”.

Για την άμυνα του Άρη: “Ειλικρινά δεν μπορώ να απαντήσω γιατί την ίδια δουλειά είχαμε κάνει στην άμυνα και στην προετοιμασία με τον ΠΑΟΚ όπου δεν ήμασταν ανταγωνιστικοί. Δεχθήκαμε 44 πόντους στο ένας εναντίον ενός. Όταν εκεί βάζεις το κορμί σου μπροστά, αυτό έχει μεγαλύτερη σημασία σε σχέση με οποιαδήποτε τακτική. Παίξαμε ο ένας για τον άλλον”.

Για την αναγκαιότητα αλλαγών: “Ισχύει ότι είπα στο προηγούμενο παιχνίδι. Η διοίκηση της ομάδας κάνει προσπάθεια για να άρει τα ban, εμείς κοιτάμε την αγορά, αλλά μέχρι να γίνει αυτό πορευόμαστε όπως είμαστε. Θα προσπαθήσουμε να ενισχυθούμε προφανώς. Στόχος είναι να πετύχει η ομάδα τις νίκες που χρειάζεται, πράγμα που δεν είναι εύκολο“.

Για τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση των παικτών του: “Στον αγώνα με το Λαύριο σταματήσαμε να παίζουμε στην τελευταία περίοδο με συνέπεια να δεχθούμε 27 πόντους. Σήμερα, όταν ο Ηρακλής έπαιξε ζώνη, είχαμε κακές αποφάσεις αλλά και χαμένα ελεύθερα σουτ. Η ομάδα, ωστόσο, συνέχισε να παλεύει και ήταν συνεπής στην άμυνά της. Βρήκαμε τις λύσεις μέσα από τις συνεργασίες των ψηλών, γι’ αυτό ήρθε και η νίκη. Είναι πολύ δύσκολο για μια ομάδα να πορεύεται και να προπονείται σκληρά, να βρίσκουν κίνητρο τα παιδιά, όταν χάνεις συνέχεια και είσαι στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Μια νίκη δίνει μια τόνωση στα παιδιά για να προσπαθήσουν περισσότερο στη διάρκεια της εβδομάδας”.