Ιωνικός – Προμηθέας 69-73: Πήραν το “θρίλερ” οι Πατρινοί με σούπερ Μάντζαρη – Αγραβάνη! (videos)

2020-01-12T20:17:54+00:00 2020-01-12T20:33:57+00:00.

12/Jan/20 20:17

BASKET LEAGUE / ə͉ʏӠ- БόLjŁӠЁԑS (֙ԏÑVɁ: ԁʇӠӁÉS / EUROKINISSI)

Ένα μεγάλο διπλό πανηγύρισε ο Προμηθέας Πάτρας κόντρα στον Ιωνικό με 73-69 σε ένα σπουδαίο παιχνίδι για την Basket League με πρωταγωνιστές τους Μάντζαρη και Αγραβάνη!

Οι διακυμάνσεις στο σκορ ήταν συνεχόμενες, αφού και οι δύο ομάδες προηγήθηκαν με μεγάλες διαφορές, αλλά το ντέρμπι κράτησε μέχρι το τέλος, όπου μέτρησε η ποιότητα και η εμπειρία των Πατρινών οι οποίοι πήραν και το ροζ φύλλο αγώνα.

Πλέον ο Ιωνικός μετράει τρεις συνεχόμενες ήττες και έχει ρεκόρ 7-8, ενώ ο Προμηθέας με 11 νίκες και 4 ήττες φιγουράρει στις υψηλές θέσεις της κατάταξης.

Η εξέλιξη

Ντέρμπι από νωρίς!

Πολύ καλά ξεκίνησε το ματς ο Ιωνικός και προηγήθηκε με 9-2 (στο 4′) έχοντας 4/7 σουτ, ενώ ο Προμηθέας 1/5. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διατηρούν ένα σημαντικό προβάδισμα (13-5 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 16-7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι παίκτες του Μάκη Γιατρά “ξύπνησαν” και με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 15-4 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 22-20 (στο 14′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους Πατρινούς να έχουν το ελάχιστο προβάδισμα με 33-32 αλλά το ματς να είναι ντέρμπι.

“Θρίλερ” μέχρι το τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Φάληρο ξεκίνησε με το ντέρμπι καλά να κρατεί αλλά τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 45-43 (στο 25′). Ο Ιωνικός έχασε την επαφή του με το σκορ, αφού ο Προμηθέας έκανε εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 12-7 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με 57-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς ο Ιωνικός αντέδρασε και με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 15-2 έκανε την μεγάλη ανατροπή στο σκορ και προηγήθηκε με 60-59 4′ λεπτά πριν το φινάλε! Ο Προμηθέας όμως απάντησε με δικό του καθοριστικό επιμέρους σκορ 10-4 προηγήθηκε ξανά με 69-64 (1:30 πριν το τέλος) και έγινε το φαβορί για την νίκη.

Τελικά η ομάδα του Μάκη Γιατρά πανηγύρισε το μεγάλο διπλό στο Φάληρο με 73-69, αφού παρότι ο Ιωνικός 13,9 πριν το φινάλε μείωσε σε 70-69 έπειτα από 0/2 βολές του Λίποβι, δεν έστειλε το ματς στην παράταση (71-69) με τον Δημάκο να είναι ο μοιραίος μετά τις 1/2 βολές του Μάντζαρη!

Που κρίθηκε: 4′ λεπτά πριν το φινάλε ο Ιωνικός προηγήθηκε με 60-59 από το -12, αλλά με επιμέρους σκορ 10-4 ο Προμηθέας πήρε το προβάδισμα με 69-64 και ουσιαστικά “καθάρισε” το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βαγγέλης Μάντζαρης ήταν εξαιρετικός με 17 πόντους, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 ριμπάουντ, ενώ σπουδαίο εμφάνιση πραγματοποίησαν ο Αγραβάνης με 15 πόντους και 14 ριμπάουντ και ο Λίποβι 20 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-7, 32-33, 45-57, 69-73.