Άρης – Λάρισα 90-72: Με εντυπωσιακή εμφάνιση έμεινε… ζωντανός στην μάχη παραμονής! (video)

2020-01-18T16:34:52+00:00 2020-01-18T18:59:50+00:00.

18/Jan/20 16:34

Μία πολύ μεγάλη νίκη πανηγύρισε ο Άρης στο “Nick Galis Hall” κόντρα στην Λάρισα με 90-72 για την 16η αγωνιστική της Basket League και ελπίζει βάσιμα για παραμονή στην μεγάλη κατηγορία.

Οι κίτρινοι έχοντας για “όπλα” την άμυνα και τον κόσμο τους “σκότωσαν” ουσιαστικά την Λάρισα από το πρώτο δεκάλεπτο και παρότι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν, όλα κρίθηκαν στην τρίτη περίοδο όπου σκοράροντας 29 πόντους τελείωσαν οριστικά την υπόθεση νίκη.

Πλέον ο Άρης ανέβασε το ρεκόρ του στο 5-11 και παρότι παραμένει χαμηλά στην κατάταξη δείχνει “ζωντανός”, ενώ η Λάρισα με 6 νίκες και 10 ήττες συνεχίζει και εκείνη να παλεύει για την παραμονή της.

Η εξέλιξη

Με “όπλο” την άμυνα στο +14 ο Άρης!

Εκπληκτικός ήταν ο Άρης στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και έχοντας 8/14 σουτ και 6 ασίστ προηγήθηκε με 21-6 (στο 8′) ενώ η Λάρισα είχε 3/9 σουτ και ήδη 5 λάθη. Η πρώτη περίοδος έληξε με 23-8 και τους γηπεδούχους από νωρίς να δείχνουν φαβορί.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου ήταν σαφώς πιο συγκεντρωμένη και στις δύο πλευρές του παρκέ και με τον Χίκι να φτάνει τους 9 πόντους μείωσε σε 27-21 (στο 15′) με επιμέρους σκορ 13-4. Οι “κίτρινοι” απάντησαν με δικό τους επιμέρους σκορ 10-2 και προηγήθηκαν ξανά με διψήφια διαφορά (37-23 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 43-29.

Όλα τελείωσαν στο τρίτο δεκάλεπτο…

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στο “Nick Galis Hall” ξεκίνησε με τον ρυθμό να είναι πεσμένος αλλά τον Άρη να διατηρεί ένα μεγάλο προβάδισμα με 53-38 (στο 25′) και να είναι το ακλόνητο φαβορί για την νίκη. Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά και τους 19 πόντους (59-40 στο 27′) με τον Άρη να έχει 19 ασίστ και 15/30 δίποντα (50%) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την διαφορά στο μεγαλύτερο της σημείο (70-46) και όλα να έχουν κριθεί.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς ο Άρης συνέχισε το “πάρτι” του με την Λάρισα να μην μπορεί να αντιδράσει και η διαφορά έφτασε και το +29 (83-54 στο 34′)! 3′ λεπτά πριν το φινάλε οι κίτρινοι ήταν μπροστά με 85-61 και στο φινάλε πανηγύρισαν την μεγάλη νίκη με 90-72.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου ο Άρης ήδη μπήκε με προβάδισμα 12 πόντων (41-29) και σκοράροντας 29 πόντους “καθάρισε” την νίκη ανεβάζοντας την διαφορά στο +24 (70-46)!

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντραγκίσεβιτς ήταν εξαιρετικός και πάλι με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ πολύ καλοί ήταν ο Μόρις με 14 πόντους και 2 κλεψίματα, ο Γκετσεβίτσιους με 10 πόντους, 4 ασίστ, 2 ριμπάουντ και ισάριθμα κλεψίματα και ο Μπράουν με 13 πόντους, 4 ασίστ, 1 μπλοκ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 23-8, 41-29, 70-46, 90-72.

kamperidis_promitheas_aris

Καμπερίδης για Αγγέλου: ” Είναι καθοριστικός για την όποια διαδρομή έχω μέχρι σήμερα”

Αναλυτικά τι είπε ο κόουτς του Άρη:

“Είχαμε πει ότι κάθε παιχνίδι είναι τελικός. Το συγκεκριμένο ήταν πολύ δύσκολο, γιατί η Λάρισα έχει ποιότητα και κατεύθυνση, αλλά ο τρόπος που το προσεγγίσαμε, έκρινε το αποτέλεσμα. Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες και τους συνεργάτες μου, που δούλεψαν σκληρά όλη τη βδομάδα και καταφέραμε να μεταφέρουμε στο γήπεδο πολλά από αυτά που κάναμε όλη τη βδομάδα στην προπόνηση.

Θέλω να πω ευχαριστώ στον κόσμο. Η ατμόσφαιρα που δημιουργούν ειναι μοναδική και σε μια ομάδα που παίζει με τέτοια πίεση, είναι μεγάλη η ώθηση που μας δίνει…

Αφιερώνουμε τη νίκη στον κ. Πλιάκη, που είναι από τους  σημαντικότερους Αρειανούς και ανθρώπους που έχω γνωρίσει.

Πλέον κοιτάμε το παιχνίδι με τον Ιωνικό. Έχουμε κάνει καλή δουλειά στην έδρα μας, αλλά πρέπει να δείξουμε την ίδια εικόνα και εκτός έδρας αρχής γενομένης από το παιχνίδι με τον Ιωνικό. Να είμαστε συγκεντρωμένοι και να παρουσιάσουμε το πρόσωπο που παρουσιάσαμε σήμερα”.

Για την μετάλλαξη της ομάδας του: “Έχει να κάνει με τη διάθεση των παικτών να αγωνιστούν σήμερα και με τη διάθεση που δείχνουν στη διάρκεια της βδομάδας. Σαν ομάδα δεν έχουμε την αθλητικότητα που απαιτείται, αλλά πολλά παιδιά έχουν υψηλό επίπεδο αντίληψης και κάποια παιδιά που είναι παίκτες νικητές, με παραστάσεις υψηλού επιπέδου”.

Για τις ασίστ: “Αυτό ήταν το ζητούμενο. Πρέπει σε κάθε παιχνίδι να παίζει ο ένας για τον άλλον. Θα μπορούσαμε να έχουμε ακόμα μεγαλύτερο νούμερο. Υπήρχαν κατοχές που θα μπορούσαμε να εκτελέσουμε με καλύτερο τρόπο. Αυτό που λέμε στα παιδιά είναι ότι θέλουμε να εκτελούμε με ποιότητα. Όταν το κάνουμε αυτό, όλοι είναι καλά”.

Για τον Βαγγέλη Αγγέλου: “Ο κόουτς Αγγέλου όχι απλά με στήριξε, με έβαλε στην προπονητική χωρίς να είμαι προπονητής. Είναι καθοριστικός για την όποια διαδρομή έχω μέχρι σήμερα ή θα έχω από εδώ και πέρα. Τον θεωρώ φίλο μου, του οφείλω πολλά. Είναι σημαντική μια νίκη απέναντι σε ομάδα που κατευθύνει γιατί είναι εξαιρετικός προπονητής. Του εύχομαι τα καλύτερα και σε αυτόν και στην οικογένειά του”.

Για την εικόνα στην επίθεση παρά τις λίγες προσπάθειες του Μποχωρίδη: “Είναι και αυτό κάτι που έχει να κάνει με τις ασίστ, την ομαδικότητα που δείξαμε. Ο Λευτέρης δεν βρήκε τι φάσεις που θέλαμε, αλλά στο α’ μέρος, όταν ξεφύγαμε στο σκορ, ήταν καθοριστικός με την άμυνά του και με το ότι δεν εκβίαζε προσπάθειες. Όλοι ξέρουμε πόσο σημαντικός είναι για μας, καθορίζει σε μεγάλο βαθμό το αποτέλεσμα όχι μόνο όταν ειναι παραγωγικός, αλλά και όταν είναι ψυχραιμος και ήρεμος”.

Μιλόσεβιτς: “Για εμάς είναι σαν διπλή νίκη”

Αναλυτικά τι είπε ο παίκτης του Άρη:

“Ήταν ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι για εμάς. Μεγάλη η πίεση και καταφέραμε να πάρουμε την νίκη και την διαφορά. Αυτό για εμάς είναι σαν διπλή νίκη. Για πρώτη φορά ξεκινήσαμε δυνατά και στην άμυνα και στην επίθεση. Βελτιωνόμαστε επιθετικά με τον καιρό και αυτό είναι επίσης σημαντικό. Ήταν η σημαντικότερη νίκη της σεζόν για εμάς.  Τα πάντα ξεκινούν από την άμυνα. Η ομάδα πρέπει να ξεκινήσει να κερδίζει και από την άμυνα.

Ξέραμε πως ήταν ένα παιχνίδι που έπρεπε να το κερδίσουμε. Βάλαμε και τον κόσμο κμαι στην εξίσωση. Έχω παίξει πολλά χρόνια σε αυτό το γήπεδο ως αντίπαλος και ξέρω την πίεση που υπάρχει στον αντίπαλο από το κοινό. Πρέπει να συνεχίσουμε την προσπάθεια μας και να μην σταματήσουμε εδώ.

Πρέπει κάθε παιχνίδι να το αντιμετωπίζουμε σαν έναν τελικό, με αυτοπεποίθηση και να προσπαθούμε να κερδίζουμε. Δύσκολο το παιχνίδι στην έδρα του Ιωνικού, πρέπει να παρουσιάσουμε το ίδιο πρόσωπο και εκεί γηια να πάρουμε τις νίκες που χρειαζόμαστε”.

Αγγέλου για Ρας: “Υπάρχει ενδιαφέρον, ο Μπράντον έχει συμβόλαιο”

Διαβάστε τι είπε ο κόουτς της Λάρισας:

“Δεν έχω να πω πολλά. Όταν ξεκινήσαμε την προσπάθεια στη Λάρισα και τέτοιες προσπάθειες ομάδων σε παρόμοια θέση, το πρώτο πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει σταθερότητα. Στον ενθουσιασμό και την απογοήτευση φτάνεις στα άκρα, γι’ αυτό και  βρίσκονται σε αυτή τη θέση.

Προσπαθήσαμε να το σταθεροποιήσουμε, αλλά σήμερα δεν ήμασταν καλοί στην άμυνα, δεν ήμασταν καλοί στην επίθεση, δεν ήμασταν καλοί ως ομάδα.

Συγχαρητήρια στον Άρη, μου αρέσουν οι ιδέες του Σάββα και του Νικόλ, ο Άρης έχει ισορροπία αξιοθαύμαστη, τους εύχομαι καλή δύναμη. Υπάρχει ένα δυνατό φίνις για όλες τις ομάδες, ο καθένας πρέπει από την πλευρά του να προετοιμαστεί για να αντιμετωπίσει ό,τι έρχεται με ισορροπία. είναι πολύ δύσκολο να παίζεις μετά από τρεις ήττες ή τρεις νίκες.

Στις τρεις ήττες φεύγει ο προπονητής, στις τρεις νίκες θέλει να φύγει ο παίκτης. Εμείς αντιμετωπίσαμε αυτή την κατάσταση. Πάντως ο Άρης δεν μας άφησε να κάνουμε τίποτα, ήταν καλύτερος σε όλους τους τομείς”.

Για το ενδιαφέρον της Ούνικς Καζάν για τον Ρας: “Ναι ισχύει. Με πήρε ο Δημήτρης Πρίφτης, μιλήσαμε. Υπήρχε ενδιαφέρον, ο Μπράντον έχει συμβόλαιο, είναι επαγγελματίας, πρέπει να αντιμετωπίσουμε κι αυτά. Έχουμε φτιάξει ένα καλό κλίμα στη Λάρισα, έχουμε καλή σχέση και με τον Μπράντον, ο πρόεδρος προσπαθεί το καλύτερο. Σήμερα πάντως μας κέρδισε ο Άρης ήταν πολύ καλύτερος”.

Για τον Άρη: “Έχω άποψη για τον Άρη, αλλά δεν αρμόζει να πω κάτι τώρα… Εγώ ήμουν περαστικός, φιλοξενήθηκα εδώ, με καλές και κακές στιγμές, με χαρές και με λύπες. Αυτό που πρέπει να κάνει ο Άρης είναι να συγκεντρωθεί στον τωρινό στόχο του”.

Για την διαφορά: “Δεν κοούτσαρα εγώ τη διαφορά. Δεν κοούτσαρα να χάσω κάτω από 14 πόντους. Μου αρέσει να παίζει κάποιος επίθεση – επίθεση, άμυνα – άμυνα… Πήρα την ευθύνη και απέναντι στην ομάδα και απέναντι στους παίκτες. Είναι δική μου η ευθύνη. Δεν μας άφησε ο Άρης… Τα συγχαρητήρια αξίζουν στον Άρη”.