Πανιώνιος – Περιστέρι 48-61: Με άμυνα για… σεμινάριο πέρασε από το Παλαιό Φάληρο! (video)

2020-01-18T18:43:40+00:00 2020-01-19T04:28:42+00:00.

18/Jan/20 18:43

Ένα μεγάλο διπλό πανηγύρισε το Περιστέρι στο Φάληρο με 61-48 κόντρα στον Πανιώνιο για την 16η αγωνιστική της Basket League παίζοντας φανταστική άμυνα.

Η ομάδα των Δυτικών Προαστίων ήταν καλύτερη σε ολόκληρο το παιχνίδι και με την απροσπέλαστη άμυνα της σε συνδυασμό με τον “καυτό” Γκρέι στην επίθεση κέρδισε και τον Πανιώνιο δείχνοντας πως επέστρεψε για τα… καλά στα θετικά αποτελέσματα.

Πλέον ο Πανιώνιος έχει ρεκόρ 6-10 και βρίσκεται στο μεταίχμιο μεταξύ των playoffs και της παραμονής, ενώ το Περιστέρι παραμένει πολύ ψηλά με 11 νίκες και 5 ήττες.

Συγκίνηση στο 1 λεπτού σιγή για την Ρενάτα

Πριν από το τζάμπολ της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη της γνωστής φιλάθλου του Πανιωνίου και αγαπημένης σε όλη την αθλητική κοινότητα, Ρενάτας, που την περασμένη Κυριακή (12/1) έφυγε πρόωρα από τη ζωή νικημένη από την άνιση μάχη που έδωσε με την επάρατη νόσο. Οι στιγμές ήταν συγκινητικές, όπως μπορείτε να δείτε στο βίντεο που ακολουθεί, όπου δυο φίλαθλοι του Πανιωνίου κατέβηκαν από την εξέδρα και κράτησαν ένα  πανό με την φωτογραφία της αδικοχαμένης κοπέλας  στο κέντρο του γηπέδου.

Αξίζει να σημειωθεί πως το 50% των εισπράξεων της αναμέτρησης του Πανιωνίου με το Περιστέρι θα δοθεί στο ίδρυμα για καρκινοπαθή παιδιά “Ελπίδα”, μετά από πρωτοβουλία της κυανέρυθρης ΚΑΕ, εκπληρώνοντας μια από τις τελευταίες επιθυμίας της Ρενάτας, αλλά και της οικογένειας της.

Η εξέλιξη του αγώνα

4 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος στο… +12 το Περιστέρι!

Ντέρμπι από νωρίς ήταν ο αγώνας μεταξύ Πανιωνίου και Περιστερίου με τους φιλοξενούμενους να έχουν το ελάχιστο προβάδισμα (11-10 στο 6′) με Κάζινς και Βασιλόπουλο να σκοράρουν μαζί 9 πόντους. Οι “κυανέρυθροι” παρότι είχαν 0/5 τρίποντα και μόλις 1 ασίστ δεν άφηναν το Περιστέρι να ξεφύγει (15-14 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 21-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά με σερί 7-0 και με τον Γκρέι να έχει 9 πόντους και 3 ασίστ προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +9 (28-19 στο 13′). Με τον Πανιώνιο να έχει σκοράρει μόλις 4 πόντους με 1/14 τρίποντα (7%) σε 8′ λεπτά το Περιστέρι διατηρούσε διψήφιο προβάδισμα (33-23 το 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε 35-23!

Με την άμυνα πέρασε από το Φάληρο το Περιστέρι!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Φάληρο ξεκίνησε με τον Πανιώνιο να κάνει ένα μικρό σερί 5-0 αφήνοντας για 4′ λεπτά το Περιστέρι χωρίς πόντο και να μειώνει σε 35-28 (στο 24′). Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δικό τους εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 10-1 ανεβάζοντας το προβάδισμα τους για πρώτη φορά στο +16 (45-29 στο 28′) με τον Γκρέι να φτάνει τους 15 πόντους και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 45-33.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν ένα ασφαλές προβάδισμα με 50-39 (στο 35′) και έδειχνα να είναι το μεγάλο φαβορί για την νίκη. 2′ λεπτά πριν το φινάλε το Περιστέρι ήταν “αγκαλιά” με την νίκη όντας μπροστά στο σκορ με 54-42, ενώ στο τέλος πανηγύρισε το μεγάλο διπλό κόντρα στον Πανιώνιο με 61-48!

Που κρίθηκε: Στην εκπληκτική άμυνα που έπαιξε το Περιστέρι σε ολόκληρο το παιχνίδι η οποία ανάγκασε τον Πανιώνιο να σκοράρει μόλις 48 πόντους με 3/25 τρίποντα, 12/24 δίποντα, 10 ασίστ, 20 λάθη και 11 λιγότερα ριμπάουντ (48-37).

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκρέι ήταν καθοριστικός με 15 πόντους και 3 ασίστ, ενώ πολύ καλό παιχνίδι έκαναν ο Μπλέικ με 9 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Κίνγκσελϊ με 7 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 23-35, 33-45, 48-61.