Ήφαιστος – Λαύριο 67-65: Πελεκάνος λυτρωτής, έκλεψε τη νίκη! (videos)

2020-01-25T16:42:21+00:00 2020-01-25T18:43:01+00:00.

Stelios Toromanidis

25/Jan/20 16:42

Με εκπληκτικό “buzzer beater” του Πελεκάνου και οκτώ άστοχες ελεύθερες βολές του Λαυρίου στα τελευταία 2′, ο Ήφαιστος Λήμνου “έκλεψε” την νίκη με 67-65 από τα χέρια των φιλοξενούμενων και με 10 επικρατήσεις σε 17 αγώνες τη φετινή σεζόν βάζει γερή υποψηφιότητα για την τετράδα όντας μόλις μια νίκη πλέον από αυτήν.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Το Λαύριο που είχε την πρωτοπορία του σκορ καθόλη την διάρκεια του ματς έχασε ένα δικό του παιχνίδι από την μεγάλη αστοχία στις βολές στο φινάλε και έπεσε στο 8-9 παραμένοντας παρόλα αυτά στην οκτάδα.

Διακύμανση αγώνα

Το Λαύριο μπήκε πιο συγκεντρωμένα στο παρκέ και προηγήθηκε με 19-3 στο 4′ χάρη στην άμυνα του και στους εκπληκτικούς επιθετικά Μουράτο και Ντικόζι. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 10 πόντους (15-25) στο 10′ με πρωταγωνιστή τον Τσαϊρέλη.

Οι φιλοξενούμενοι όμως κατάφεραν να διατηρήσουν μια πολύ ικανή απόσταση από των Ήφαιστο Λήμνου καθόλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου σε ένα πρώτο μέρος που ήταν αρκετά κακό ποιοτικά για τις δυο ομάδες. Ενδεικτικό το γεγονός πως τόσο οι παίκτες του Μανωλόπουλου, όσο και το Λαύριο είχαν χαμηλά ποσοστά ευστοχίας (27% έναντι 48% στα σουτ εντός πεδιάς) ειδικότερα στο δεύτερο δεκάλεπτο στο οποίο το επιμέρους σκορ ήταν 9-11 για το 36-24 υπέρ της ομάδας του Σερέλη.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εξαιρετικά και την τρίτη περίοδο του αγώνα και με έφτασαν με τον Ντικόζι την διαφορά στους 18 πόντους (44-26) στο 23′, οι Μούρτος και Τέρνερ προσπάθησαν να μειώσουν λίγο για λογαριασμό του Ηφαίστου (39-49 στο 28′), όμως το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε και πάλι με διαφορά ανω των δέκα πόντων (41-52).

Με μπροστάρη επιθετικά τον Πελεκάνο οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα 15-5 επιμέρους σκορ και έριξαν την διαφορά στον έναν πόντο (56-57) στο 36′, αλλά κάπου εκεί ο Άλμαν ανέλαβε δράση, έβαλε πέντε πόντους για το 62-57 στο 38′ υπέρ του Λαυρίου και σε συνάρτηση με την αστοχία των γηπεδούχων έδωσε πολύ σοβαρό προβάδισμα στην ομάδα του. Όμως οκτώ άστοχες ελεύθερες βολές των φιλοξενούμενων και το “buzzer beater” τρίποντο του Πελεκάνου έδωσαν την νίκη στον Ήφαιστο Λήμνου.

Παίκτης Κλειδί

Ο Μιχάλης Πελεκάνος ήταν ο παίκτης που “έκλεψε” τον αγώνα για τον Ήφαιστο Λήμνου με το τρίποντο “buzzer beater” και ο πρώτος σκόρερ με 13 πόντους, ενώ αποτέλεσε πολύ σημαντικό “κρίκο” στην ανατροπή των νικητών.

Σημείο Κλειδί

Τα τελευταία δυο λεπτά του παιχνιδιού που ο Πελεκάνος ευστόχησε σε “buzzer beater” τρίποντο και το Λαύριο έχασε οκτώ ελεύθερες βολές, με αποτέλεσμα να χάσει τον αγώνα.

Δεκάλεπτα: 15-25, 24-36, 41-52, 67-65.

Στατιστικά του Ήφαιστου Λήμνου:

Στατιστικά του Λαυρίου:

Δηλώσεις:

Σωτήρης Μανωλόπουλος (προπονητής Ηφαίστου): “Αυτό το παιχνίδι είναι μοναδικό! Πρώτα απ’ όλα θέλω να ευχαριστήσω για ακόμη μία φορά τον κόσμο της Λήμνου, γιατί η ατμόσφαιρα στο γήπεδο ήταν εξαιρετική. Το πιο σημαντικό είναι ότι παρά το γεγονός πως το παχινίδι δεν πήγαινε καλά για εμάς, μας έδωσε πολύ κουράγιο μέχρι το τέλος και γι αυτό καταφέραμε να κάνουμε αυτή την έκπληξη. Λέω ότι είναι έκπληξη γιατί το Λαύριο ήταν πάρα πολύ καλό. Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα και τον κόουτς, για την προσπάθεια που κάνουν. Ο Χρήστος Σερέλης έχει χτίσει ένα σύνολο που δεν διαθέτει μεγάλη εμπειρία από την Α1, κι έχει βγάλει ένα εκπληκτικό αποτέλεσμα. Σήμερα το Λαύριο ήταν πολύ καλό, κι εμείς πολύ κακοί στα είκοσι πρώτα λεπτά. Για να είσαι τόσο κακός, πρέπει να σε πιέσει κι ο αντίπαλος. Έγιναν λάθη, που δεν έχω ξαναδεί. Όχι μόνο στον Ήφαιστο, αλλά γενικά στο άθλημα.

Στο ημίχρονο στα αποδυτήρια, είπαμε ότι μπορούμε να καλύψουμε τη διαφορά, αν δούμε κάθε φάση ξεχωριστά σε άμυνα και επίθεση. Βασικό ήταν να μην κάνουμε λάθη και να πιέσουμε πολύ στην άμυνα. Από εκεί θα καταφέρναμε σταδιακά να μειώσουμε τη διαφορά.

Νομίζω ότι το κάναμε, αλλά δεν ήμασταν εύστοχοι. Πιέσαμε, κλέψαμε μπάλες, βγάλαμε ελεύθερα σουτ, αλλά δεν τα βάλαμε. Δεν κάναμε πολλά λάθη, αλλά δεν βάλαμε τα σουτ. Οπότε αυτό που έπρεπε να κάνουμε ήταν να παίξουμε ακόμη καλύτερη άμυνα και να κερδίσουμε από αυτή. Αυτό έγινε, μειώσαμε τη διαφορά και πήραμε τη νίκη. Ήταν καθαρά θέμα τύχης αυτό που έγινε στο τέλος, πρώτον γιατί το Λαύριο έχασε πολλές βολές (η οδηγία ήταν να κάνουμε φάουλ) και δεύτερον γιατί βάλαμε το τελευταίο σουτ του αγώνα. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Μιχάλη Πελεκάνο που είναι 38 ετών αλλά έχει πολλά χρόνια μπάσκετ μπροστά του. Εύχομαι καλή συνέχεια στο Λαύριο.

Πριν κλείσω, νιώθω την ανάγκη να πω ένα μεγάλο “ευχαριστώ” σε κάποιους ανθρώπους που προσφέρουν σημαντικά στην εύρυθμη λειτουργία της ομάδας και είναι πάντα “εκεί” για όλους. Ο γιατρός, Θωμάς Λουκάς, ο φυσικοθεραπευτής, Ριχάρδος Καμπόσος και ο γυμναστής, Δημήτρης Κολτσιδόπουλος, προσφέρουν πολλά με την πολύτιμη στήριξή τους. Τους ευχαριστώ για όλα”.