Ρέθυμνο – Πανιώνιος 73-61: ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΣ Φράνκαμπ, “μίλησε” το κρητικό ΚΑΣΤΡΟ! (video)

2020-01-25T16:16:00+00:00 2020-01-25T18:17:00+00:00.

25/Jan/20 16:16

frankamp_rethymno_panionios

Το Ρέθυμνο του εκπληκτικού Φράνκαμπ νίκησε και τον Πανιώνιο στην Κρήτη (73-61), συνεχίζοντας το σερί στην έδρα του!

Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου συνεχίζει να βασίζεται στην έδρα της και καλά κάνει! Οκτώ νίκες έχει πλέον το Ρέθυμνο, που υπέταξε και τον Πανιώνιο στο “Μ. Μερκούρη”, με τον Φράνκαμπ να κάνει… όργια με 29 πόντους!

Έτσι το Ρέθυμνο ανέβηκε στο 8-9 (όλες οι νίκες στην Κρήτη), κάνοντας όχι μόνο βήμα παραμονής, αλλά και οκτάδας, με τους Νεοσμυρνιώτες να πέφτουν στο 6-11, αφού η αντεπίθεση που έφερε το παιχνίδι στο δίποντο (61-59) δεν είχε συνέχεια, με τους γηπεδούχους να κάνουν σερί 12-2 στο τελευταίο πεντάλεπτο!

Εξέλιξη αγώνα

Το Ρέθυμνο μπήκε… φουριόζικο στο παρκέ, με στόχο να πάρει διαφορά, κάτι που κατάφερε περίφημα!

Στο πρώτο πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 18-2, καθηλώνοντας τον Πανιώνιο, που είχε πολλές βιαστικές επιλογές, δίνοντας τη δυνατότητα για πόντους στο τρανζίσιον, με τον Φράνκαμπ να κάνει θραύση.

Ο Αμερικανός είχε 11 πόντους στην πρώτη περίοδο, στο +16 του Ρεθύμνου (25-9), με την ομάδα του Λίνου Γαβριήλ να ψάχνει αντίδραση.

Αυτή ήρθε μέσω του Λαμπρόπουλου, ο οποίος είχε 13 πόντους ως το 27-18 (13:30’’), οδηγώντας την προσπάθεια αντεπίθεσης κι ενώ ο Σάμουελς ήταν… παρών-απών, χωρίς να πάρει σουτ!

Ωστόσο οι Κρητικοί πήγαν στην ανάπαυλα με 37-24 χάρη σε Φράνκαμπ και Γκόρντον, με τον Πανιώνιο να έχει και τον… πονοκέφαλο του Σάμουελς, ο οποίος ήταν… αδιάφορος στο παρκέ, αφού δεν έχει πληρωθεί την τελευταία δόση που αντιστοιχεί στον μισό μηνιαίο μισθό του!

Ο Φράνκαμπ κράτησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και στο τρίτο δεκάλεπτο (59-45, 30’), με τον Πανιώνιο όμως να κάνει μεγάλη επιστροφή!

Ο Σάμουελς επέστρεψε δριμύτερος και ο Μπόουμαν δρομολόγησε σερί 10-0 για το 61-59 (34:30’’) και οι γηπεδούχοι βρήκαν στήριγμα στον Κάρτερ για το +8 (69-61, 37’)!

Ο Φράνκαμπ ήρθε για το… θαυμαστικό στην εμφάνισή του και να βάλει σφραγίδα στη νίκη του Ρεθύμνου, που συνεχίζει να προχωρά χάρη στην απόρθητη έδρα του!

Φράνκαμπ παρόντος, πάσα αρχή παυσάτω, με τον Αμερικανό γκαρντ να κάνει επική εμφάνιση, με 29 πόντους και να είναι κορυφαίος στην αναμέτρηση! Καθοριστική ήταν η παρουσία του Κάρτερ, που είχε 6/9 πόντους του όταν το ματς ήταν σε τεντωμένο σχοινί. Από πλευράς Πανιωνίου ο Ντούρεν είχε 17π., ο Λαμπρόπουλος 13π. (όλους στο πρώτο ημίχρονο) και ο Μπόουμαν 12.

Που κρίθηκε

Το ποσοστό στα τρίποντα έπαιξε σημαντικό ρόλο, αφού το Ρέθυμνο είχε 13/32, ενώ ο Πανιώνιος μόλις 5/27 (0/11 στο πρώτο μέρος). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επιστρέψουν από το -16, μείωσαν στο δίποντο (61-59), αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο οι Κρητικοί με Κάρτερ και Φράνκαμπ έτρεξαν 12-2 για να πάρουν τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 25-9, 37-24, 59-45, 73-61.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Ψαριανός, Παφίλης

“Να συνεχίσουμε στον ίδιο ρυθμό”

Ο βοηθός προπονητή του Ρεθύμνου, Δημήτρης Μητρόπουλος τόνισε στη συνέντευξη Τύπου…

“Ήταν ένα ματς που στην αρχή φάνηκε να είναι εύκολο, αλλά ο Πανιώνιος ανέβασε την άμυνα, την ένταση και την ενέργεια του, με αποτέλεσμα να φέρει το παιχνίδι στα ίσια στο φινάλε. Οι παίκτες μας, δεχόμενοι μόλις 61 πόντους και με μεγάλη θέληση στην άμυνα τους μπόρεσαν να διατηρήσουν το προβάδισμα και να εξασφαλίσουν τη νίκη. Νομίζω ότι τα 47 ριμπάουντ και τα 10 επιθετικά μας έδωσαν αρκετές κατοχές, ενώ εξίσου σημαντικό ήταν το καλό ποσοστό στα τρίποντα.

Ελπίζουμε μετά τη διακοπή να συνεχίσουμε με τον ίδιο ρυθμό και θεωρώ πως με νίκη στο επόμενο εντός έδρας ματς θα βρισκόμαστε εξαιρετικά κοντά στο να εκπληρώσουμε τον στόχο μας. Ευχαριστούμε πολύ τον κόσμο που μας στηρίζει κάθε φορά. Ευχόμαστε καλή συνέχεια στην ομάδα του Πανιωνίου”.

Από την πλευρά του, ο προπονητής του Πανιωνίου, Λίνος Γαβριήλ, δήλωσε…

“Συγχαρητήρια στο Ρέθυμνο Cretan Kings για τη νίκη του. Ήταν ένα παιχνίδι που άρχισε πολύ άσχημα για μας. Δεν μπήκαμε καθόλου συγκεντρωμένοι. Ήμασταν πολύ παθητικοί. Η ομάδα περνάει ένα κακό “φεγγάρι” και προσπαθούμε μέσω αυτής της διαδικασίας να τη βάλουμε να παλέψει περισσότερο, ούτως ώστε να λύσουμε κάποια θέματα “χημείας” που έχουμε, ειδικά στην επίθεση. Ένα κάκιστο 25-9 του πρώτου δεκαλέπτου, διορθώθηκε με το 12-15 του δεύτερου δεκαλέπτου.

Δυστυχώς στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ πετύχαμε 21 πόντους, ο αντίπαλος πέτυχε 22, ενώ κερδίσαμε 14-16 στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου όμως ήταν αργά για οποιαδήποτε ανατροπή. Η ομάδα έδειξε σφυγμό και μείωσε στο καλάθι (61-59), αλλά δεν είχαμε συνέχεια, γιατί δεν είχαμε συγκέντρωση ούτε στην άμυνα του pick n roll, αλλά ούτε μπορέσαμε να περιορίσουμε την καλή κυκλοφορία των γηπεδούχων.

Αυτήν τη στιγμή είμαστε σε μία πολύ δύσκολη θέση, στη βαθμολογία. Έχουμε ακόμα έναν αγώνα πριν τη διακοπή και από κει και πέρα, χρειαζόμαστε αυτό το “διάλειμμα” για να συνέλθει η ομάδα και να επιστρέψουμε καλύτεροι για να πάρουμε τις νίκες που χρειαζόμαστε”.