Περιστέρι – ΑΕΚ 73-77: Με εξαιρετική άμυνα και MVP Ζήση έφτασε τις 12 σερί νίκες! (videos)

2020-01-25T18:59:24+00:00 2020-01-25T19:08:37+00:00.

25/Jan/20 18:59

Η ΑΕΚ συνεχίζει την εκπληκτική της πορεία στην Basket League αφού κέρδισε εκτός έδρας και το Περιστέρι με 77-73 και έφτασε τις 12 συνεχόμενες νίκες στις εγχώριες υποχρεώσεις της!

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου αντέδρασε μετά την ήττα στην Ισπανία από την Μπούργος και παίζοντας απολαυστική άμυνα στο Περιστέρι σε συνδυασμό με τον εξαιρετικό Νίκο Ζήση “άλωσε” και το Περιστέρι σε μία εντυπωσιακή πορεία στην φετινή Basket League.

Πλέον η ΑΕΚ έφτασε τις 12 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα και ανέβασε το ρεκόρ της στο 13-5, ενώ το Περιστέρι είναι τέταρτο με 11 νίκες και 6 ήττες.

Η εξέλιξη

Σκληρό ντέρμπι και μικρό “κιτρινόμαυρο” προβάδισμα!

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από νωρίς και η ΑΕΚ διέθετε το ελάχιστο προβάδισμα με 10-9 (στο 6′) με τον Γιάνκοβιτς να έχει ήδη 6 πόντους. Η “ένωση” παρέμενε μπροστά στο σκορ με 16-14 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 20-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει το προβάδισμα και το σκορ ήταν ισόπαλο με 27-27 (στο 15′). Η “ένωση” με επιμέρους σκορ 7-3 προηγήθηκε με 34-30 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 38-36.

Άμυνα και Ζήσης έβαψαν “κιτρινόμαυρο” το ματς

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Περιστέρι ξεκίνησε με το ντέρμπι καλά να κρατεί αλλά την ΑΕΚ έστω και δύσκολα να διαθέτει ένα μικρό προβάδισμα με 45-43 (στο 25′). Ο Ζήσης με 15 πόντους δεν άφηνε το Περιστέρι να περάσει μπροστά (49-47 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 55-54.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και επιμέρους σκορ 10-3 πήρε το μεγαλύτερο της προβάδισμα με 65-58 (στο 34′). 2′ λεπτά πριν το φινάλε οι “κιτρινόμαυροι” παρέμεναν μπροστά με 70-63 και έδειχναν να είναι το φαβορί για την νίκη.

Το Περιστέρι στα 46′ δευτερόλεπτα μείωσε σε 72-69 με 2/2 βολές του Μορέιρα, όμως ένα λάθος του Κάζινς μετά από άστοχο λέι απ του Ζήση έκρινε το ματς και χάρισε την νίκη στην “ένωση” με 77-73.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα της ΑΕΚ η οποία “ανάγκασε” το Περιστέρι να σκοράρει μόλις 73 πόντους με μόλις 10 ασίστ με 14 λάθη, 13/29 δίποντα (44%) και 5/19 τρίποντα (26%).

Παίκτης-κλειδί:  Ο Νίκος Ζήσης ήταν εξαιρετικός με 18 και 5 ασίστ και οδήγησε την ομάδα του σε ένα σπουδαίο διπλό έχοντας 5/12 σουτ. Επίσης καλός ήταν ο Ρέι με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο και ο Γιάνκοβιτς με 7 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-38, 54-55, 73-77