Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 117-79: Τρίποντο σόου Ράις και Ράουτινς και τώρα Βαλένθια! (videos)

2020-01-27T20:09:30+00:00 2020-01-27T22:34:06+00:00.

27/Jan/20 20:09

rice_pao_paok

Ο Ταϊρίς Ράις και ο Άντι Ράουτινς είχαν μεγάλα κέφια, ο Παναθηναϊκός έβαλε 21/33 τρίποντα και μετέτρεψε σε περίπατο με κατοστάρα τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ (117-79), πριν στραφεί στην δοκιμασία με τη Βαλένθια.

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Το ζητούμενο για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στον αγώνα με τον ΠΑΟΚ για την 17η αγωνιστική της Basket League ήταν η νίκη με καλή εμφάνιση και χωρίς απώλειες, καθώς ακολουθεί η εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Βαλένθια για την Ευρωλίγκα (31/1, 22:00).

Έτσι έγινε, με τον Πιτίνο να μην έχει διαθέσιμους τους Παπαγιάννη και Παππά, αλλά Ράις και Ράουτινς φρόντισαν να απλοποιήσουν την κατάσταση με τρίποντα, ώστε οι νταμπλούχοι Ελλάδας να ανέβουν στο 15-2 με την 10η φετινή τους κατοστάρα και ισοφάριση του απόλυτου ρεκόρ στα τρίποντα (21/33)!

Από την πλευρά του ο ΠΑΟΚ που παραμένει ουραγός μαζί με τον Άρη (5-12) είχε για πρώτη φορά τους Ουίλιαμς και Ρετ, αλλά δεν μπόρεσε να είναι ανταγωνιστικός στο δεύτερο ημίχρονο και πλέον κοιτά τον εκτός έδρας αγώνα στη Σαραγόσα για το BCL (29/1, 19:30).

Εξέλιξη αγώνα

Ο Παναθηναϊκός θέλησε να χτίσει διαφορά από την πρώτη περίοδο, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν το επέτρεψε, καθώς η ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη ήταν πολύ ανταγωνιστική.

Μάλιστα ο Σόρτερ με τρίποντο έκανε το 14-15 (6’) στο τρανζίσιον, με τους γηπεδούχους να έχουν όμως λύσεις από τον Ράουτινς ώστε να έχουν προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (26-21, 10’).

Σε κάθε ευκαιρία οι Θεσσαλονικείς προσπαθούσαν να βρουν… ανοικτή διάβαση στον αιφνιδιασμό για εύκολους πόντους, με τον Σμιθ (30-25, 12’), με τους ρυθμούς που ανέβασαν Ράις και Τόμας να δημιουργούν απόσταση (52-34, 18:20’’), πριν το 54-42 του ημιχρόνου, μετά το σερί 8-0 του ΠΑΟΚ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός απλοποίησε τα πράγματα προς όφελός του, αφού ανταποκρίθηκε στην άμυνα, έκοψε το εύκολο καλάθι στον ΠΑΟΚ και στην επίθεση “χτύπησε” με… ποικιλία, με αποτελεσματικό τρανζίσιον και πολύ τρίποντο, ακόμα και στο ανοικτό γήπεδο, ώστε η διαφορά να ξεπεράσει το +30 (86-53, 30’) με τον Ράις να βάζει εντυπωσιακό buzzer beater!

Πλέον ήταν θέμα χρόνου για την 10η κατοστάρα της σεζόν, που σφραγίστηκε από τον Παπαδάκη (101-64, 34:25’’) και στο φινάλε ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε το δικό του ρεκόρ στα τρίποντα, με 21/33 μέσα σε αποθέωση!

Εξι παίκτες του Ρικ Πιτίνο ήταν σε διψήφια επίπεδα, ωστόσο το μεγάλο συν ήταν η εμφάνιση και το… ξεμπούκωμα του Ράουτινς (21π, με 7/8 τριπ.), ενώ ο Ράις έκανε εξαιρετική εμφάνιση σε όλα τα επίπεδα (15π., 5/6τριπ., 7ασ.), με τους Μήτογλου (17π.), Τόμας (10π., 10ριμπ.), Παπαπέτρου (10π.) και Ουάιλι (10π.) να μην υστερούν. Οσο για τον ΠΑΟΚ, ο Σμιθ είχε 25 πόντους.

Που κρίθηκε

Το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική από τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι και έβαλε τα τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο (21/33), μοιράζοντας αφειδώς ασίστ (34) ώστε η διαφορά να πάρει την ανιούσα και να συνδυάσει με ένα εντυπωσιακό σκορ (117π.) την πράσινη νίκη.

Δεκάλεπτα: 26-21, 54-42, 86-53, 117-79.

Διαιτητές: Συμεωνίδης, Κωνσταντινίσου, Σημιτόπουλος