Λάρισα-Ιωνικός 82-72 : Κυριάρχησε στον αγώνα, πλησιάζει στον στόχο της παραμονής (video)

2020-02-01T16:25:05+00:00 2020-02-01T17:05:13+00:00.

Stelios Toromanidis

01/Feb/20 16:25

Τεράστιας σημασίας νίκη πέτυχε η Λάρισα που επικράτησε με 82-72 εντός έδρας του Ιωνικού Νικαίας, πήρε την διαφορά από τον αγώνα του πρώτου γύρου, ανέβηκε στο 7-11 ρεκόρ και πραγματοποίησε μεγάλο βήμα για την παραμονή της.

Οι γηπεδούχοι αποτέλεσαν τους κυρίαρχους του ματς από το πρώτο λεπτό μέχρι το τελευταίο και δεν άφησαν τον Ιωνικό να πιστέψει πως μπορεί να γυρίσει το παιχνίδι σχεδόν σε κανένα σημείο του. Πλέον οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 8-10 ρεκόρ και παρότι δεν κινδυνεύουν άμεσα, έχουν την προσοχή τους παραπάνω στην κόντρα για την παραμονή, παρά σε αυτήν για την είσοδο στα playoffs.

Διακύμανση αγώνα

Η Λάρισα ξεκίνησε πολύ καλύτερα τον αγώνα και πήρε προβάδισμα από την αρχή που έφτασε και τους 10 πόντους (13-3) στο 4′. Ο Ρας οδηγούσε επιθετικά τους γηπεδούχους (14 πόντοι στο πρώτο μέρος), οι οποίοι διατηρούσαν την υπέρ τους διαφορά με κάποια σκαμπανεβάσματα σε όλο το πρώτο ημίχρονο.

Αυτό το έκαναν κυρίως λόγω της εκπληκτικής τους ευστοχία στα δίποντα (67%) σε αντίθεση με τον Ιωνικό Νικαίας που αν και είχε πέντε παραπάνω επιθέσεις, σούταρε με 37% στα σουτ δυο πόντων και δεν μπορούσε να μειώσει αρκετά. Ο Κόττας με 9 πόντους ήταν ο πρωταγωνιστής των φιλοξενούμενων, αλλά η ομάδα του προπονητή Αγγέλου προηγούνταν με 39-32 στο 20′.

Ο Ρας άρχισε με την ίδια “ζωηράδα” και το τρίτο δεκάλεπτο, έφτασε τους 20 πόντους με 5/8 τρίποντα και η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο και πήγε στους 18 πόντους (54-36) στο 25′ για την Λάρισα. Με τέσσερα εύστοχα σουτ τριών πόντων από τους Μόμπλεϊ (2), Σακελλαρίου (1) και Τζόουνς (1) η ομάδα του κόουτς Κουταλιανού μπόρεσε να τρέξει ένα επιμέρους 16-7 και να μειώσει την διαφορά σε 61-52 στο 30′.

Οι Γκαρετ Τζούνιορ και Χίκι μπήκαν στην εξίσωση και ανέβασαν την διαφορά στο +13 (79-66) στο 37′, με αποτέλεσμα να πάρει η ομάδα τους απόσταση ασφαλείας.

Παίκτης Κλειδί

Ο Μπράντον Ρας ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα, κυρίως στις τρεις πρώτες περιόδους που η Λάρισα πήρε μεγάλη διαφορά και με 23 πόντους (6/12 τρίποντα), 8 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο οδήγησε τους γηπεδούχους στην επικράτηση.

Σημείο Κλειδί

Το τρίτο δεκάλεπτο που οι νικητές ξέφυγαν με 18 πόντους (54-36) χάρη στην ευστοχία τους στα σουτ εντός πεδιάς, ενώ η προσπάθεια που έκανε ο Ιωνικός Νικαίας για να επανέλθει στην διεκδίκηση του αγώνα ήταν αποτυχημένη εκ του αποτελέσματος.

Δεκάλεπτα: 18-12, 39-32, 61-52, 82-72.