ΠΑΟΚ – Κολοσσός 77-88: Άλωσε την Πυλαία και βύθισε τον “δικέφαλο”! (video)

2020-02-02T17:54:24+00:00 2020-02-02T19:02:59+00:00.

02/Feb/20 17:54

griffin_paok_kolossos

Κολοσσιαία νίκη του Κολοσσού στην Πυλαία απέναντι στον ΠΑΟΚ (77-88), με τον απίθανο Κρόμα να οδηγεί τους Ροδίτες στην 7η νίκη τους, αφήνοντας τους Θεσσαλονικείς στη ζώνη του υποβιβασμού!

Το ντέρμπι για την παραμονή στην Basket League κατέληξε στα χέρια του θαυμάσιου Κολοσσού, ο οποίος πήρε ένα “διπλό”-χρυσάφι, ανεβαίνοντας στο 7-11, όσο ο ΠΑΟΚ έμεινε στο 5-13 και με τις ίδιες νίκες με τον ουραγό Άρη (5-12)!

Ο Κρόμα (31π.) ήταν καταπληκτικός και μαζί με Λοβ (20π.), Γκρίφιν (16π.) και Ντάνιελς (16π.) ήταν οι βασικοί άξονες του θριάμβου των “θαλασσί”, που πήραν πολύ μεγάλη ανάσα στη μάχη για τη σωτηρία, απέναντι στον αγχωμένο και μπερδεμένο “δικέφαλο”, που συνεχίζει να αγωνιά!

Εξέλιξη αγώνα

Ο Κολοσσός έκανε καλό ξεκίνημα (5-10, 5’) με τον Κρόμα κι έδειξε στον ΠΑΟΚ πώς δεν θα ήταν εύκολη η δουλειά του.

Οι Ροδίτες έκλεισαν την πρώτη περίοδο με +5 (17-22) με Λοβ και Κρόμα στην πρώτη γραμμή να δίνουν τον τόνο στην επίθεση και στο δεύτερο δεκάλεπτο… αιχμαλώτισαν τους γηπεδούχους!

Ο Κρόμα είχε 5/7 τρίποντα στο πρώτο μέρος και έβαλε τις βάσεις για διψήφια διαφορά για την ομάδα του, που έτρεψε σερί 12-0 (12:25’’), με εξαιρετική κυκλοφορία και εύστοχα τρίποντα, ενώ ο Τουτζιαράκης μάζευε όσα ριμπάουντ ήταν σε διεκδίκηση!

Το 33-48 υπέρ του Κολοσσού στο ημίχρονο φαινόταν… βουνό για τον “δικέφαλο” που είχε αγχωθεί φανερά κι έβρισκε λύσεις ως τότε μόνο με τον Ρετ.

Ο ΠΑΟΚ αναζητούσε λύσεις και ο Μπράουν βγήκε μπροστά μαζί με τον Μπεστ ώστε το 37-55 (23:40’’) να γίνει 48-57 (25’) και το ματς να… ανάψει.

Πλέον οι παίκτες του Κώστα Χαραλαμπίδη είχαν αναπτερωμένη ψυχολογία για να επιστρέψουν στο ματς, μειώνοντας στο -6 στο φινάλε της τρίτης περιόδου!

Η διαφορά μειώθηκε για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο σε απόσταση βολής (63-66, 32’) και το ντέρμπι… άρχισε.

Ο Κρόμα έδωσε ανάσα στον Κολοσσό (63-71), αλλά ο Μπεστ ήταν εκεί για τη μικρότερη διαφορά 71-73 (36:20’’), πριν ο Ντάνιελς “χτυπήσει” για τους φιλοξενούμενους (71-78 (37:10’’) και ο Λοβ διαμορφώσει +10 για τους “θαλασσί” (72-82, 38:30’’), που ήταν πιο ψύχραιμοι και ουσιαστικοί στην τελική ευθεία για να πανηγυρίσουν τη μεγάλη νίκη!

Ο Λασάν Κρόμα έκανε season high στην Πυλαία (31π.) και… έκαψε τον ΠΑΟΚ, όντας ο παίκτης για όλες τις δουλειές και κυρίως για τη νίκη του Κολοσσού, που πήρε πολλά επίσης από την τριπλέτα Λοβ (20π.), Γκρίφιν (16π.) και Ντάνιελς (15π.), με τον Τουτζιαράκη (6π., 10ριμπ.) να έχει σημαντική παρουσία στα καλάθια, από τη στιγμή που ο Αγκμπελέσε είχε φορτωθεί νωρίς με φάουλ. Όσο για τον ΠΑΟΚ, στηρίχθηκε στα ξεσπάσματα των Μπράουν (19π.), Ουίλιαμς (12π.) και Ρετ (12π.).

Που κρίθηκε

Ο Κολοσσός είχε το προβάδισμα σχεδόν από την αρχή κι έχτισε διαφορές ως και 18 πόντων, με άξονα την κυκλοφορία και την αποτελεσματικότητα στα σουτ (10/24 τρίποντα) με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να γυρίσει το ματς παρά το άγχος του, με την υποστήριξη του κόσμου, ωστόσο όταν το έφερε σε απόσταση βολής (71-73), δεν είχε την ενέργεια και τη συγκέντρωση για να ολοκληρώσει την ανατροπή, έχοντας 14 λάθη, όσες και οι τελικές πάσες του.

Δεκάλεπτα: 17-22, 33-48, 58-64, 77-88.

Διαιτητές: Μάνος, Ψαριανός, Μαγκλογιάννης