Κολοσσός – Άρης 90-86: Κίτρινη “αυτοκτονία” στην Ρόδο παρά τον τρομερό Μποχωρίδη! (videos)

2020-02-29T16:29:02+00:00 2020-02-29T18:41:33+00:00.

29/Feb/20 16:29

Ο Άρης έφτασε κοντά σε μία μεγάλη νίκη στην Ρόδο κόντρα στον Κολοσσό όμως τελικά “λύγισε” στην τέταρτη περίοδο από την άμυνα του και ηττήθηκε στο φινάλε με 90-86 και πλέον πολύ δύσκολα θα… γλιτώσει τον υποβιβασμό.

Μπορεί οι κίτρινοι να προηγήθηκαν στην Ρόδο με 13 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και 9 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όμως δεχόμενοι 33 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και παρουσιάζοντας κακή εικόνα στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο του ματς υπέστη μία πολύ κακή ήττα στην προσπάθεια σωτηρίας τους, παρά τον εκπληκτικό Μποχωρίδη που “άγγιξε” το triple double με 24 πόντους, 10 ασίστ και 9 ριμπάουντ.

Πλέον ο Κολοσσός Ρόδου έχει ρεκόρ 8-12 και ουσιαστικά εξασφάλισε την παραμονή του, ενώ ο Άρης με 5-14 πλέον φαντάζει το πρώτο φαβορί για υποβιβασμό.

Η εξέλιξη

“Κίτρινο” προβάδισμα αλλά όλα… ανοιχτά!

Ντέρμπι ήταν από νωρίς το παιχνίδι με τον Άρη να διαθέτει το ελάχιστο προβάδισμα (11-10 στο 5′), αλλά ο Κολοσσός έχοντας 7/11 σουτ προηγήθηκε με 15-12 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με το ισόπαλο 17-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα o Άρης έκανε ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 15-6 και προηγήθηκε με 32-23 (στο 15′) με τον Μποχωρίδη να έχει 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Το επιμέρους σκορ των κίτρινων έφτασε το 22-8 και η διαφορά στο +14 (39-25 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους Ροδίτες να μειώνουν σε 43-37 με δικό τους επιμέρους σκορ 12-4!

Ντέρμπι μέχρι τέλους!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Ρόδο ξεκίνησε με τον Κολοσσό με νέο επιμέρους σκορ 9-3 να ισοφαρίζει σε 46-46 (στο 23′) και να μετατρέπει ξανά το ματς σε ντέρμπι. Οι κίτρινοι αντέδρασαν γρήγορα με σερί 9-0 και προηγήθηκαν και πάλι με +9 (58-49 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 61-52 και τον Άρη αν είναι το μεγάλο φαβορί για την νίκη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη μπήκαν με στόχο την ανατροπή και μείωσαν σε 69-67 με επιμέρους σκορ 15-8 (στο 34′) κάνοντας το παιχνίδι “θρίλερ”. Περίπου 3′ λεπτά πριν το τέλος ο Κολοσσός ισοφάρισε σε 73-73 και στο 38ο λεπτό το σκορ έγινε 77-75 για τους γηπεδούχους.

Τελικά στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Άρης ήταν πίσω με 80-76 και ο Κολοσσός με το τρίποντο του Γκρίφιν στα 40′ δευτερόλεπτα “κλείδωσε” την νίκη (83-77) την οποία πανηγύρισε το φινάλε με 90-86!

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου ο Κολοσσός βρέθηκε στο -9 όμως σκοράροντας 39 πόντους σε 10 λεπτά πήρε την μεγάλη νίκη με ανατροπή!

Παίκτης-κλειδί: Ο Λοβ ήταν εξαιρετικός με 23 πόντους, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ σπουδαία δουλειά έκαναν ο Γκρίφιν με 18 πόντους, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 ριμπάουντ και ο Αγκμπελέσε με 13 πόντους, 2 μπλοκ, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 37-43, 52-61, 90-86.

Λυκογιάννης: “Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι το πρωτάθλημα χρειάζεται τον Άρη”

Αναλυτικά τι είπε ο προπονητής του Κολοσσού:

“Σαφέστατα πρόκειται για μία πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα μας, σε  ένα πολύ κρίσιμο παιχνίδι και για τους δύο. Θεωρώ ότι παρουσιάσαμε ένα κακό και νωθρό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο όσον αφορά την αμυντική προσέγγιση. Δώσαμε τη δυνατότητα στον Άρη να πάρει αυτοπεποίθηση, να πάρει τα διπλάσια ριμπάουντ, που δείχνουν τη μεγαλύτερη διάθεση του αντιπάλου να πάει πρώτος στην μπάλα.

Παρ’ όλα αυτά, βάζοντας δύο πολύ μεγάλα σουτ, κλείσαμε το πρώτο ημίχρονο με τη διαφορά σε πλαίσια που μας έδωσαν τη δυνατότητα να επιστρέψουμε γρήγορα στο ματς. Στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε σαφέστατα καλύτερη προσπάθεια και το πιο σημαντικό για εμάς είναι ότι όσες φορές ο Άρης έδειξε ψυχραιμία και συντηρούσε ή ανέβαζε το προβάδισμά του, εμείς δεν τα παρατήσαμε, μείναμε συγκεντρωμένοι και κάναμε τη μεγάλη αντεπίθεση στο τέλος. Πήραμε μία διαφορά μικρή, την οποία συντηρήσαμε έστω και δύσκολα μέχρι το τέλος του παιχνιδιού και πήραμε τη νίκη. Συγχαρητήρια στα παιδιά. Καλή συνέχεια στον Άρη, στο υπόλοιπο του πρωταθλήματος. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι είναι μία ομάδα, την οποία το ελληνικό πρωτάθλημα τη χρειάζεται και πιστεύω ότι με υπομονή και σύνεση θα καταφέρει να πετύχει τον στόχο της παραμονής”.

Για το τι σημαίνει αυτή η νίκη: “Έχει ακόμη επτά παιχνίδια και μαθηματικά δεν έχει τελειώσει κάτι. Από την άλλη, έχουμε ένα μεγάλο προβάδισμα γιατί είμαστε τρεις νίκες πάνω από τον Άρη και τον ΠΑΟΚ, καθώς τους έχουμε νικήσει δύο φορές. Είμαστε και δύο νίκες πάνω από τον Πανιώνιο και έχουμε και τη διαφορά. Έχουμε επτά ματς και θα προσπαθήσουμε να πιέσουμε όσο το δυνατόν περισσότερο την ομάδα, προκειμένου άπαντες να κάνουμε το καλύτερο δυνατό τέλος. Να μπορέσουμε να διεκδικήσουμε όσες περισσότερες νίκες μπορούμε και νομίζω ότι αν το κάνουμε αυτό έχουμε τη δυνατότητα να καταφέρουμε αρκετά πράγματα που δεν βλέπουμε αυτή την στιγμή. Αλλά, για να συμβεί αυτό θα πρέπει να φορτσάρουμε στο τέλος”.

Καμπερίδης: “Συνεχίζω να πιστεύω στην ομάδα”

Διαβάστε τι είπε ο κόουτς του Άρη:

“Είναι μια πολύ δύσκολη και κακή ήττα για εμάς, γιατί θεωρώ ότι ελέγχαμε το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Τα παιδιά έκαναν πολύ μεγάλη προσπάθεια. Φαίνεται και στον τρόπο που ελέγξαμε τα ριμπάουντ, που είχαμε διπλάσια. Νομίζω ότι οι πολλές απουσίες των τελευταίων εβδομάδων επηρέασαν, γιατί είχαμε παιδιά που δεν ήταν στην καλύτερή τους κατάσταση και με το δεδομένο του μικρού ροτέισον, κουραστήκαμε στο τέλος. Ο Κολοσσός πίεσε πολύ στην τέταρτη περίοδο. Ο τρόπος που έπαιζε και ήταν στο όριο του φάουλ ήταν και ένας από τους λόγους που επήλθε αυτή η κούραση.

Όταν τα παιχνίδια πηγαίνουν έτσι στο τέλος, πρέπει παρά την κούραση να έχουμε κάποιες καλύτερες αποφάσεις, ώστε να παίρνουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε. Για εμάς ο δρόμος από ‘δω και πέρα και με κάθε ήττα που έρχεται, γίνεται και πιο δύσκολος. Εγώ, όμως συνεχίζω να πιστεύω στην ομάδα. Αν μείνουμε υγιείς και παρουσιάσουμε το πρόσωπο που παρουσιάζουμε στα παιχνίδια στην έδρα μας, νομίζω ότι θα εξαρτάται από εμάς, εάν θα πετύχουμε τον στόχο που τόσο πολύ θέλουμε”.