ΑΕΚ – Ηρακλής 86-61: 15η σερί “κιτρινόμαυρη” νίκη στην Basket League και τώρα… Βόννη! (video)

2020-03-07T18:22:49+00:00 2020-03-07T19:05:40+00:00.

07/Mar/20 18:22

Η ΑΕΚ συνεχίζει την εκπληκτική της πορεία στην Basket League και έφτασε τις 15 συνεχόμενες νίκες κερδίζοντας και τον Ηρακλή άνετα στο ΟΑΚΑ με 86-61 για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου από το πρώτο δεκάλεπτο ουσιαστικά έβαλε τις βάσεις για την νίκη της (30-12) και παρότι ο Ηρακλής μείωσε αρκετά την διαφορά και επέστρεψε στην διεκδίκηση της νίκης, τελικά στην τελευταία περίοδο οι “κιτρινόμαυροι” τελείωσαν εύκολα το ματς και ετοιμάζονται για τον επαναληπτικό της Γερμανίας κόντρα στην Βόννη (10/3, 21:00) όπου και με νίκη θα προκριθεί στα προημιτελικά του Basketball Champions League.

Πλέον η ΑΕΚ έχει ρεκόρ 16-4 και “τρέχει” αήττητο σερί 15 νικών στην Basket League με την τελευταία της ήττα να χρονολογείται στις 27 Οκτωβρίου από το Ρέθυμνο στην Κρήτη όπου και είχε τότε ρεκόρ 1-4! Από την άλλη ο Ηρακλής με 9 νίκες και 11 ήττες “παλεύει” για την είσοδο του στα playoffs.

Η εξέλιξη

Στο +12 η ΑΕΚ με εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο!

Εξαιρετικά ξεκίνησε τον αγώνα η ΑΕΚ και προηγήθηκε από νωρίς με διψήφια διαφορά (19-6 στο 6′) έχοντας 7/9 σουτ, 3/3 τρίποντα, 0 λάθη, 4 κλεψίματα και τον Ρέι ήδη στους 10 πόντους! Ο Ηρακλής μείωσε με μικρό σερί 4-0 σε 19-10 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με την “ένωση” μπροστά με 30-12 έπειτα από νέο επιμέρους σκορ 11-2!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και με επιμέρους σκορ 8-3 μείωσαν σε 33-20 (στο 13′) με τον Καββαδά να έχει 9 πόντους. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν μία ισχυρή διψήφια διαφορά παρότι είχαν επιθετικά προβλήματα (39-26 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 44-32.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τελείωσαν όλα!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να διατηρεί ένα μεγάλο προβάδισμα (52-39 στο 25′) και να είναι το μεγάλο φαβορί για την νίκη. Ο Ηρακλής με επιμέρους σκορ 10-6 μείωσε σε 58-49 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 60-51.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η ΑΕΚ έκανε επιμέρους σκορ 10-4 και ανέβασε ξανά το προβάδισμα της στο +15 (70-55 στο 34′) και ουσιαστικά “αγκάλιασε” την νίκη. 3′ λεπτά πριν το φινάλε όλα είχαν κριθεί με την διαφορά στους 19 πόντους (76-59) και στο τέλος οι γηπεδούχοι κέρδισαν με 86-61.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ προηγήθηκε με 30-12 και φάνηκε να “κλειδώνει” την νίκη, όμως ο Ηρακλής μείωσε και η “κιτρινόμαυρη” νίκη κρίθηκε στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου όπου με επιμέρους σκορ 10-4 η διαφορά πήγε στους 15 πόντους (70-55)!

Παίκτης-κλειδί: Ο Ρέι και πάλι ήταν εξαιρετικός με 16 πόντους (4/6 τρίποντα), 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ σπουδαία εμφάνιση έκαναν ο Ζήσης με 13 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ο Ματσιούλις με 11 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Λάνγκφορντ με 11 πόντους (3/4 τρίποντα), 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Γιάνκοβιτς με 9 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ

Τα δεκάλεπτα: 30-12, 44-32, 60-51, 86-61.