Προμηθέας – Περιστέρι 95-92: Πήραν το φιλικό “θρίλερ” στην παράταση οι Πατρινοί!

2020-09-17T19:35:43+00:00 2020-09-17T19:35:43+00:00.

17/Sep/20 19:35

Μία ακόμα φιλική νίκη πανηγύρισε ο Προμηθέας Πάτρας του Μάκη Γιατρά κερδίζοντας εντός έδρας το Περιστέρι στην παράταση με 95-92.

Φιλική “μάχη” που θύμισε παιχνίδι της Basket League ή ευρωπαϊκή αναμέτρηση έδωσαν ο Προμηθέας και το Περιστέρι στην Πάτρα με τους γηπεδούχους εν τέλει να κερδίζουν στην παράταση με 95-92.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Τζέιμς με 21 πόντους και 3 τρίποντα, ο Μίλερ με 23 πόντους και 4 τρίποντα, ο Γιαννόπουλος με 19 πόντους και 4 τρίποντα και ο Αγραβάνης με 13 πόντους.

Από την άλλη προσπάθησαν ο “καυτός” Γκρέι με 25 πόντους και 6 εύστοχα τρίποντα, ο Μαυροκεφαλίδης με 22 πόντους και ο Γκάντι με 10 πόντους.

Στα του φιλικού το ντέρμπι καλά κρατούσε από νωρίς στο παρκέ με αποτέλεσμα ο Προμηθέας να πάει προηγούμενος στα αποδυτήρια με μόλις 3 πόντους (36-33).

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι στα του σκορ, αφού ίσα ίσα οι δύο ομάδες βελτιώθηκαν στην επίθεση και μετά από σημαντικά καλάθια εκατέρωθεν οδηγήθηκαν στην παράταση με σκορ 81-81.

Εν τέλει στο έξτρα πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι του Μάκη Γιατρά έδειχναν να έχουν περισσότερες δυνάμεις και λύσεις και ευτύχησαν να πάρουν στο φινάλε την φιλική νίκη “θρίλερ” με 95-92.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 36-33, 58-60, 81-81 (κ.α.), 95-92 (παρ.).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 1, Αγραβάνης 13, Γκάρετ 2, Λούντζης 2, Χριστοδούλου 11 (1 τριπ.), Μίλερ 23 (4 τριπ.), Γιαννόπουλος 19 (4 τριπ.), Μαντζούκας 3, Τζέιμς 21 (3 τριπ.).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Άρλετζ 5, Γκάντι 10 (1 τριπ.), Σκορδίλης 6, Πέτεγουει 10, Σαλούστρος 6, Αθηναίου 6 (2 τριπ.), Καράμπελας 2, Βασιλόπουλος, Μαυροκεφαλίδης 22, Γκρέι 25 (6 τριπ.).