ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 87-77: Πιο έτοιμη η Ένωση – προβλημάτισαν οι “πράσινοι”!

2020-09-19T19:02:40+00:00 2020-09-20T15:25:56+00:00.

19/Sep/20 19:02

Η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια απέναντι στον Παναθηναϊκό με 87-77 στο τελευταίο φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας στο ΟΑΚΑ πριν την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων τους.

Στην πρόβα τζενεράλε τους πριν την έναρξη των επίσημων αγώνων ΑΕΚ και Παναθηναϊκός έδωσαν το τελευταίο φιλικό προετοιμασίας στο ΟΑΚΑ και η “ένωση” του Ηλία Παπαθεοδώρου έδειξε λίγο πιο έτοιμη παίρνοντας την νίκη με 87-77, χάρη στην άμυνα της αλλά και τις λύσεις που βρήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Πλέον οι δύο ομάδες προετοιμάζονται για τις πρώτες τους επίσημες υποχρεώσεις όπου θα είναι το Final-4 του Σούπερ Καπ (23/9) στο γήπεδο του Περιστερίου, μαζί με τους οικοδεσπότες και τον Προμηθέα Πάτρας.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο Λάνγκφορντ με 19 πόντους, 0 Μορέιρα με 18 πόντους και οι Ράις – Χρυσικόπουλος με 13 πόντους.

Από την άλλη πλευρά ξεχώρισαν ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 19 πόντους και ο αρχηγός Ιωάννης Παπαπέτρου με 17 πόντους.

Στα του φιλικού, το πρώτο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα ισορροπημένο και μάλιστα είχε και υψηλό σκορ και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 24-24.

Στην δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ ανέβασε “στροφές” με τους ΛάνγκφορντΛοτζέσκι στην επίθεση και παίζοντας σαφώς καλύτερη άμυνα ειδικά μέσα στην ρακέτα πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 45-39.

Το δεύτερο ημίχρονο του φιλικού στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό αρχικά να παίζει καλύτερη άμυνα και να βρίσκει πόντους στην επίθεση από τους ΠαπαπέτρουΝέντοβιτς, αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε και με πρωταγωνιστή τον Ράις αύξησε το προβάδισμα της στο +8 (68-60).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η “ένωση” συνέχισε να είναι καλύτερη και προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (75-65 στο 33′). 2′ λεπτά πριν το τέλος η ΑΕΚ ήταν “αγκαλιά” με την φιλική με την ούσα μπροστά στο σκορ με 81-73 και τελικά πήρε το ματς με 87-77.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 45-39, 68-60, 87-77.

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 18, Ράις 13, Λάνγκφορντ 19, Ματσιούλις 5, Χρυσικόπουλος 13, Ζήσης 3, Κατσίβελης, Γόντικας 2, Γκίκας 2, Μαυροειδής 2, Λοτζέσκι 8, Ρογκαβόπουλος 2.

Παναθηναϊκός (Γιώργος Βόβορας): Παπαγιάννης 9, Όγκαστ 2, Παπαπέτρου 17, Δίπλαρος, Κασελάκης 2, Καλαϊτζάκης 3, Φόστερ 8, Περσίδης, Νέντοβιτς 19, Ουάιτ 3, Μήτογλου 7, Μπέντιλ 3, Τζάκσον 4.

Βουγιούκας: “Έχω ταυτιστεί με τον Παναθηναϊκό”

vougioukas_pao_proponisi

Τις πρώτες του δηλώσεις μετά την επιστροφή στον Παναθηναϊκό έκανε ο Ίαν Βουγιούκας και μίλησε για την νέα προσπάθεια του “τριφυλλιού”, αλλά και το πως τελικά αποφάσισε να γυρίσει στην ομάδα.

Αναλυτικά τι είπε:

Για την επιστροφή του: “Ήταν αρκετά ξαφνικό και για εμένα. Άλλαξε η κατάσταση από μέρα σε μέρα. Είμαι πάρα πολύ χαρούμενος. Έχω ταυτιστεί με τον Παναθηναϊκό και τον αγαπώ. Τρέχω για να προλάβω όσα έχασα έναν μήνα τώρα”.

Για την γρήγορη προσαρμογή του και την ομάδα: “Έκανα προετοιμασία με την Ερυθραία. Τους ευχαριστώ. Όμως, ο Παναθηναϊκός έχει υψηλούς στόχους. Θέλω κάποιο χρόνο προσαρμογής. Είναι μια καινούργια ομάδα, η διοίκηση κάνει μια νέα αρχή. Η ομάδα παίζει με ενθουσιασμό και ενέργεια. Η χρονιά είναι μεγάλη”.