ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 73-79: Βελτιωμένοι και νικητές οι “πράσινοι” με Νέντοβιτς (videos)

2020-09-24T17:31:26+00:00 2020-09-24T17:47:39+00:00.

24/Sep/20 17:31

nedovic_aek_pao

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε βελτιωμένος και νίκησε την ΑΕΚ στον μικρό τελικό του Super Cup (73-79) με κορυφαίο τον Νεμάνια Νέντοβιτς.

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα πήρε την 3η θέση στο 1ο Super Cup μετά τη νίκη επί της ΑΕΚ στον μικρό τελικό που έγινε στο Περιστέρι, έχοντας διψήφιο προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο και κορυφαίο το Νέντοβιτς (21π.), ενώ 15 είχε ο Παπαπέτρου.

Χωρίς Τζάκσον

Η απογοήτευση ήταν εμφανής και στις δύο ομάδες μετά την αποτυχία στους ημιτελικούς, ωστόσο ο Παναθηναϊκός έδειξε λίγο καλύτερη εικόνα, έχοντας εκτός 12άδας τον Τζάκσον που είχε ενοχλήσεις στον αχίλλειο και επικράτησε χάρη στο ξέσπασμα που είχε στο τέταρτο δεκάλεπτο (2-12) που του έδωσε προβάδισμα νίκης.

Πλέον τόσο οι “πράσινοι” όσο και η ΑΕΚ στρέφονται στις επόμενες ακόμα πιο σημαντικές επίσημες υποχρεώσεις, με την “Ένωση” να έχει μπροστά το Final-8 του BCL, ενώ η ομάδα του Βόβορα την πρεμιέρα της στην Ευρωλίγκα.

Ισορροπία

Οι δύο ομάδες ήταν εμφανώς μουδιασμένες από τις ήττες τους στους ημιτελικούς και αναζητούσαν χωρίς επιτυχία ρυθμό στα πρώτα λεπτά, με την αστοχία να τις χαρακτηρίζει.

Ο Παναθηναϊκός με τον Παπαπέτρου πήρε ένα μικρό προβάδισμα (10-14, 7’) και με τον Φόστερ πήγε στο +5 (15-20, 9’), αλλά στα τελευταία 67’’ η ΑΕΚ αντέδρασε μέσω της περιφέρειας και των αργών αντιδράσεων της πράσινης άμυνας, αφού δύο τρίποντα από Ματσιούλις και Λοτζέσκι στο φινάλε της περιόδου της έδωσαν προβάδισμα (21-20, 10’).

Η ομάδα του Παπαθεοδώρου είχε καλύτερο ρυθμό και βρέθηκε στο +4 (31-27, 13:30’’), ωστόσο όταν ο Νέντοβιτς βρήκε το δικό του ρυθμό, φτάνοντας τους 14 πόντους, διαμορφώθηκε το 35-43 (18’). Αυτοί όμως ήταν οι τελευταίοι “πράσινοι” πόντοι για το πρώτο μέρος, αφού ανέλαβε ο Λάνγκφορντ και με 8 δικούς του πόντους έτρεξε σερί 9-0 για να κλείσει το ημίχρονο με 44-43.

Το ξέσπασμα έκανε τη διαφορά

Η ΑΕΚ είχε το πάνω χέρι ως το 25’ (54-49), καθώς ο Μορέιρα χτύπησε στο ζωγραφιστό για να δώσει επιθετικές λύσεις, ανοίγοντας το γήπεδο για τον Λάνγκφορντ που βρήκε χώρο δράσης.

Το “τριφύλλι” για να φέρει τα πράγματα στα μέτρα του άρχισε πάλι από την άμυνα για να χτίσει δικό του προβάδισμα (56-59), αλλά με νέα ισοπαλία στην τελική ευθεία (59-59, 30’).

Η αφύπνιση του Φόστερ, η σταθερά παρουσία Μπέντιλ και Όγκαστ και η αδυναμία της “Ένωσης” να σκοράρει εντός πεδιάς για τέσσερα λεπτά οδήγησε σε “πράσινο” 2-12 για το πρώτο διψήφιο προβάδισμα (61-71, 34’).

Οι παίκτες του Βόβορα θα μπορούσαν να έχουν καθαρίσει την υπόθεση νίκη, αλλά με τις βιαστικές επιλογές τους έδωσαν τη δυνατότητα στην ΑΕΚ να μείνει στο παιχνίδι και να φτάσει στο -3 (73-76), έχοντας ευκαιρία να μειώσει κι άλλο ή να ισοφαρίσει μετά τα τρία σερί άστοχα “πράσινα” τρίποντα, αλλά ο Ζήσης έκανε επιθετικό φάουλ (-34,9’’).

Έτσι ήρθε ο Παπαπέτρου για να βάλει σφραγίδα στην πράσινη νίκη και την 3η θέση στο νεοσύστατο θεσμό που αποτέλεσε πρόβα τζενεράλε ενόψει των ευρωπαϊκών τους υποχρεώσεων.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς απέδειξε την ποιότητά του και σε αυτό το παιχνίδι, με τον Σέρβο να έχει 21 πόντους και να είναι στην πρώτη γραμμή στα καλά διαστήματα του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι, που επίσης διακριθέντες τους Παπαπέτρου και Φόστερ, στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Λάνγκφορντ ήταν ο κορυφαίος της ΑΕΚ (20π.), ενώ 12 είχε ο Ματσιούλις.

Που κρίθηκε

Σε ένα ισορροπημένο γενικά παιχνίδι, τη διαφορά έκανε το σερί που έτρεξε ο Παναθηναϊκός στο πιο κρίσιμο σημείο, στην τέταρτη περίοδο, με 2-12 που του έδωσε διψήφιο προβάδισμα (61-71), το οποίο κράτησε έστω και με δυσκολία στο τέλος.

Δεκάλεπτα: 21-20, 44-43, 59-59, 73-79