Ιωνικός – ΑΕΚ 68-81: Ζορίστηκε αλλά ξεκίνησε με νίκη η “Ένωση”! (videos)

2020-10-24T18:08:41+00:00 2020-10-25T02:31:15+00:00.

24/Oct/20 18:08

Με το… δεξί μπήκε η ΑΕΚ στην νέα χρονιά της Basket League κερδίζοντας εκτός έδρας στην πρεμιέρα τον Ιωνικό Νικαίας με 81-68 παρότι δεν ικανοποίησε με την εμφάνιση της.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου παρότι δεν έπαιξε καλά για σχεδόν τρία δεκάλεπτα κόντρα στον Ιωνικό κατάφερε να φύγει με το διπλό με 81-68 από το “Σοφία Μπεφόν” παρουσιάζοντας ικανοποιητικό πρόσωπο στην άμυνα στην τέταρτη περίοδο.

Πλέον η ΑΕΚ μπαίνει με το δεξί και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην φετινή Basket League, ενώ ο Ιωνικός γνώρισε την ήττα αλλά έδειξε ανταγωνιστικό πρόσωπο.

Το ματς

Προβάδισμα για τον εξαιρετικό Ιωνικό από νωρίς!

Εντυπωσιακά ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Ιωνικός και με τους Φιτζπάτρικ – Τολιόπουλο προηγήθηκε με 15-5 (στο 5′), αλλά και με +11 (17-6 στο 7′). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με την ΑΕΚ να μειώνει σε 21-15 με επιμέρους σκορ 9-4.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού η “ένωση” ήταν λίγο καλύτερο αλλά΄ο Ιωνικός διατηρούσε το προβάδισμα με 32-26 (στο 15′) με τους Τολίοπουλο και Φίτζπατρικ να έχουν 20 πόντους μαζί. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έχοντας 2/9 τρίποντα και 7 λάθη συνέχισε να “κυνηγάει” στο σκορ (36-28 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 39-32.

Στο τέλος “καθάρισε” η ΑΕΚ!

Το δεύτερο ημίχρονο του ματς στο “Σοφία Μπεφόν” ξεκίνησε με την ΑΕΚ να κάνει επιμέρους σκορ 14-6 και να παίρνει για πρώτη φορά το προβάδισμα μετά από ώρα με 46-45 (στο 25′) με τον Λάνγκφορντ να σκοράρει τους πρώτους του πόντους (7). Το ντέρμπι καλά κρατούσε (54-52 στο 28′) με τον Ιωνικό να “αντέχει” και η τρίτη περίοδος έληξε με 59-59.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ αλλά ο Ιωνικός κρατούσε το προβάδισμα με 68-66 στο 35ο λεπτό. Η ΑΕΚ με εντυπωσιακό σερί 13-0 πήρε και πάλι το προβάδισμα (το μεγαλύτερο της) με 78-68 (στο 39′) και “καθάρισε” την νίκη η οποία στο τέλος ήρθε με 81-68 και με τον Ιωνικό να μην σκοράρει για 5 λεπτά!

Που κρίθηκε: Στο 35′ ούσα πίσω στο σκορ με 68-66 η ΑΕΚ έκανε σερί 13-0 σε περίπου 4 λεπτά και προηγήθηκε με 78-68 “κλειδώνοντας” την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Νίκος Ζήσης ήταν εξαιρετικός με 15 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ καλό ματς έκαναν ο Λάνγκφορντ με 14 πόντους (όλους στο 2ο ημίχρονο) και 6 ριμπάουντ και ο Γιάνκοβιτς με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 39-32, 59-59, 68-81.