ΑΕΚ – Λάρισα 87-68: Άνετο 2/2 με κορυφαίους Μορέιρα & Λάνγκφορντ! (videos)

2020-10-31T20:17:57+00:00 2020-10-31T22:51:14+00:00.

31/Oct/20 20:17

Η ΑΕΚ αν και μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο ζορίστηκε από την Λάρισα στο ΟΑΚΑ κατάφερε στο φινάλε να κάνει το 2/2 στην Basket League κερδίζοντας με το άνετο 87-68.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου παρότι ακόμα δεν είναι έτοιμη μετά τον Ιωνικό στην πρεμιέρα της Basket League κέρδισε και την Λάρισα στο άδειο λόγω… κορωνοϊού ΟΑΚΑ με 87-68 και έκανε το 2/2 στο πρωτάθλημα!

Πλέον η ΑΕΚ βρίσκεται στις πρώτες θέσεις της κατάταξης με ρεκόρ 2-0 και με συνολικά 17 σερί νίκες στο πρωτάθλημα και τελευταία στις 27/10 του 2019 από το Ρέθυμνο, ενώ αντίθετα η Λάρισα δεν έχει μπει καλά στην φετινή σεζόν και μετράει ισάριθμες ήττες (0-2 ρεκόρ).

Το ματς

Διψήφια με την επίθεση η ΑΕΚ!

Με τον Κιθ Λάνγκφορντ να είναι “ζεστός” στην αρχή (8 πόντους) η ΑΕΚ προηγήθηκε με 16-4 (στο 5′) παίζοντας παράλληλα πολύ καλή άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν με επιμέρους σκορ 11-4 και μείωσαν σε 20-15 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με “κιτρινόμαυρο” σερί 6-0 (26-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ο ρυθμός έπεσε ακόμα πιο πολύ κάτι που βοήθησε την “Ένωση” να διατηρήσει μία σημαντική διψήφια διαφορά (36-26 στο 16′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Λάρισα πίσω στο σκορ 45-35.

Πάλεψε η Λάρισα αλλά τελικά… “λύγισε”

Το δεύτερο ημίχρονο του ματς στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι πιο επιθετικές και την Λάρισα να μένει “ζωντανή” μειώνοντας σε 54-46 (στο 24′). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ακόμα περισσότερο (58-54 στο 28′) με την άμυνα τους και στο φινάλε της τρίτης περιόδου η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμα με 63-56.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έλεγχε τον ρυθμό και παρέμενε μπροστά στο σκορ (70-60 στο 34′). 3′ λεπτά πριν το τέλος με τον Μορέιρα να φτάνει τους 18 πόντους η ΑΕΚ προηγήθηκε με 75-62 και ουσιαστικά “κλείδωσε” την νίκη η οποία ήρθε στο φινάλε με 87-68.

Που κρίθηκε: Στο 4ο δεκάλεπτο όπου η ΑΕΚ μπήκε προηγούμενη με 63-56 και με επιμέρους σκορ 12-6 σε 7′ λεπτά “καθάρισε” το ματς ούσα μπροστά 75-62.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γιανίκ Μορέιρα ήταν εξαιρετικός με 20 πόντους (7/10 δίποντα), 6 ριμπάουντ και 4 τάπες, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Λάνγκφορντ με 16 πόντους, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Χρυσικόπουλος με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ. Επίσης ο Ζήσης μοίρασε 7 ασίστ, ενώ ο Λοτζέσκι είχε 13 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 45-35, 63-56, 87-68.

Παπαθεοδώρου: “Ιδανικός ο τρόπος που ξεκινήσαμε, καλή ομάδα η Λάρισα”

Θα ήθελα να εκφράσω τα συλλυπητήρια μου στις οικογένειες των θυμάτων της Σάμου. Όσον αφορά τον αγώνα, κάναμε ένα πολύ καλό ξεκίνημα. Είχαμε βάλει σαν στόχο να παρουσιάσουμε καλύτερη εικόνα σε σχέση με το προηγούμενο ματς της πρώτης αγωνιστικής. Ο τρόπος που ξεκινήσαμε ήταν ιδανικός.

Η Λάρισα φυσικά αντέδρασε γιατί είναι μια καλή ομάδα, το είδαμε και την πρώτη αγωνιστική. Ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά νομίζω ότι συνολικά σαν εμφάνιση ήμασταν καλύτεροι. Ακολουθήσαμε πάρα πολλά πράγματα που σχεδιάσαμε στον αμυντικό τομέα και πήραμε τη νίκη.

Προσανατολιζόμαστε τώρα στο ματς της Τέταρτης για το BCL. Είμαστε πολύ καιρό χωρίς αγώνες και είναι φανερό ότι χρειαζόμαστε αγωνιστικό ρυθμό για να έχουμε μεγαλύτερη συνέπεια τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση”.

Γαβριήλ: “Αδικήσαμε τους εαυτούς μας όταν ξέφυγε η διαφορά”

“Δίκαια κέρδισε το ματς η ΑΕΚ, εμείς ξεκινήσαμε μουδιασμένα. Το πρώτο πεντάλεπτο έδωσε δικαίωμα στον αντίπαλο να βρει ρυθμό και να ελέγξει τον αγώνα σε όλη τη διάρκεια του. Στο δεύτερο μέρος αντιδράσαμε παίρνοντας δύο περιόδους, τα παιδιά πάλεψαν και αδικήσαμε τους εαυτούς μας, όταν ξέφυγε η διαφορά. Η εβδομάδα ήταν δύσκολη, διότι είχαμε να διαχειριστούμε ένα κρούσμα κορονοϊού, μένοντας αποκλεισμένοι και δίχως ολοκληρωμένες προπονήσεις. Είχαμε αξιοπρεπή εικόνα, αν και θα έπρεπε να κλείσουμε καλύτερα το παιχνίδι μας. Καλή συνέχεια στην ΑΕΚ”.