Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 96-67: Πράσινο “πάρτι” με εντυπωσιακή εμφάνιση πριν την Εφές! (videos)

2020-11-08T20:08:05+00:00 2020-11-08T20:26:40+00:00.

08/Nov/20 20:08

Ο Παναθηναϊκός του Γιώργου Βόβορα έκανε το 2/2 στο πρωτάθλημα της Basket League κερδίζοντας και τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ με 96-67 και πλέον ετοιμάζεται για την μεγάλη “μάχη” με την Αναντολού Εφές (13/11, 21:00).

Το “τριφύλλι” του Γιώργου Βόβορα με εξαίρεση τα πρώτα 4-5 λεπτά του αγώνα με τον ΠΑΟΚ στο Μαρούσι ήταν εξαιρετικό στο πρώτο μέρος και με πρωταγωνιστή τον Σαντ-Ρος που είχε 16 πόντους με 6/6 σουτ από… νωρίς, κέρδισε πολύ εύκολα με 96-67 και παρέμεινε αήττητο στην Basket League.

Πλέον ο Παναθηναϊκός παραμένει αήττητος με ρεκόρ 2-0 μετά την πρώτη του νίκη κόντρα στην Λάρισα, ενώ ο ΠΑΟΚ βρίσκεται χαμηλά στην βαθμολογία χωρίς νίκη (0-2).

Το ματς

“Σαρωτικός” και… νικητής από νωρίς ο Παναθηναϊκός

Ισόπαλες ήταν στο σκορ οι δύο ομάδες στην αρχή του αγώνα με 7-7 (στο 3′) και με τον Σαντ-Ρος να έχει όλους τους πράσινους πόντους. Στην συνέχεια ο Παναθηναϊκός με επιμέρους σκορ 11-2 και με τον Κουβανό να έχει 12 πόντους και το Φόστερ 3 ασίστ πήρε προβάδισμα 9 πόντους με double score διαφορά (18-9 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 23-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς το “τριφύλλι” μπήκε με διάθεση να… τελειώσει από νωρίς την υπόθεση νίκη και με την επίθεση του να λειτουργεί καλά προηγήθηκε για πρώτη φορά με +17 (39-22 στο 14′). Οι πράσινοι προηγήθηκαν και με 22 πόντους (46-24 στο 17′) έχοντας 14/16 δίποντα και 5/8 τρίποντα (!), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 51-28.

Άνετη ” επικράτηση μέχρι το τέλος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με τους πράσινους να έχουν πατημένο το πόδι στο… γκάζι και να προηγούνται με 66-40 (στο 25′), ενώ στο φινάλε της τρίτης περιόδου όλα είχαν κριθεί με τον ΠΑΟΚ να είναι πίσω με 77-50.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά και το κατάφεραν με επιμέρους σκορ 13-4 (81-63 στο 35′). Στο τελευταίο τρίλεπτο ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά με 90-65 και στο φινάλε πανηγύρισε το 2/2 με 96-67.

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου ο Παναθηναϊκός μπήκε προηγούμενος με 23-11 και πετυχαίνοντας 28 πόντους ανέβασε την διαφορά στο +23 (51-23) “καθαρίζοντας” το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σαντ-Ρος ήταν πολύ καλός με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ την διαφορά ακόμα έκαναν ο Μήτογλου με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ και ο Παπαπέτροιυ με 12 πόντους και 3 ασίστ, ενώ ο Καλαϊτζάκης είχε 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 51-28, 77-50, 96-67.