Άρης – Ηρακλής 81-75: Βάφτηκε… κίτρινο το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης! (videos)

2020-11-10T17:58:42+00:00 2020-11-10T18:37:43+00:00.

10/Nov/20 17:58

Ο Άρης ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης κερδίζοντας τον Ηρακλή με 81-75 και πανηγύρισε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της σεζόν.

Την πρώτη του νίκη στην φετινή Basket League πανηγύρισε ο Άρης στην έδρα του και μάλιστα απέναντι στον τοπικό του αντίπαλο Ηρακλή με 81-75, σε ένα πραγματικό ντέρμπι στο παρκέ με πολλές ανατροπές.

Πλέον οι δύο ομάδες μετά την νίκη του Άρη στο αποψινό ντέρμπι ισοβαθμούν στο 1-1 στην κατάταξη του πρωταθλήματος.

Το ματς

Ο Άρης ξεκινούσε καλά, ο Ηρακλης τελείωνε… καλύτερα!

Εξαιρετικός ήταν στο ξεκίνημα ο Άρης και προηγήθηκε με 14-0 (στο 5′ !) με τους Μιλόσεβιτς, Ντικόσι και Τσάλμερς να σκοράρουν. Πάντως ο Ηρακλής αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 13-4 μείωσε σε 18-14 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 24-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι και πάλι μπήκαν δυνατά και με νέο επιμέρους σκορ 9-2 ανέβασαν το προβάδισμα τους στο +9 (33-24 στο 14′) με τον Ηρακλή να έχει ήδη 7 λάθη. Όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και αρχικά μείωσαν σε 35-33 (στο 18′), ενώ έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με

Ντέρμπι μέχρι το τέλος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο “Nick Galis Hall” ξεκίνησε με τον Ηρακλή να ανεβάζει το προβάδισμα του για πρώτη φορά στο +8 (50-42 στο 23′). Με τον Άρη να έχει σκοράρει μόλις 6 πόντους σε σχεδόν 7′ λεπτά η διαφορά πήγε στους 12 πόντους (58-46 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 66-61.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι δύο ομάδες έδιναν μία “μάχη” για την νίκη με το ντέρμπι καλά να κρατεί με το σκορ στο 69-69 (στο 35′). 2′ λεπτά πριν το φινάλε ο Άρης πήρε προβάδισμα με 76-73 και έδειχνε να έχει το πάνω χέρι, ενώ ένα τρίποντο του Ντεκόσι ανέβασε την διαφορά στους 6 (79-73). Τελικά ο Άρης πήρε την μεγάλη νίκη με 81-75.

Που κρίθηκε: Με το σκορ στο 76-73 στο 39′ ο Ντεκόσι έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο και ανέβασε την διαφορά στους 6 (79-73) “καθαρίζοντας” το ματς.

Παίκτης-κλειδί:  Ο Ντεκόσι ήταν εξαιρετικός και καθοριστικός για τον Άρη με 20 πόντους (7/12 σουτ) και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 40-44, 61-66, 81-75.