Ηρακλής – Κολοσσός 66-65: Πήρε το… θρίλερ ο “Γηραιός”! (videos)

2020-11-18T20:56:46+00:00 2020-11-18T21:30:49+00:00.

18/Nov/20 20:56

Σε ένα ματς “θρίλερ” στην Θεσσαλονίκη απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου ο Ηρακλής κατάφερε μέσα από την άμυνα του να πάρει την πολύτιμη νίκη στο τέλος με 66-65.

Ο “Γηραιός” μπορεί να μην ικανοποίησε με την απόδοση του στο δεύτερο ημίχρονο και να απόλεσε διψήφια προβαδίσματα, αλλά τελικά κατάφερε να λυγίσει τους Ροδίτες με “όπλο” την άμυνα του στα τελευταία δευτερόλεπτα και να πάρει την νίκη με 66-65.

Πλέον ο Ηρακλής έχει ρεκόρ 3-1 και βρίσκεται στις πρώτες θέσεις της κατάταξης, ενώ αντίθετα ο Κολοσσός έχει 1 νίκη και 3 ήττες.

Το ματς

Τα τρίποντα έδωσαν διψήφιο προβάδισμα στον Ηρακλή

Πολύ καλά ξεκίνησε τον αγώνα ο Κολοσσός και προηγήθηκε με 9-3 (στο 5′), όμως ο Ηρακλής αντέδρασε με τον σωστό τρόπο και κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 15-4 και προβάδισμα 5 πόντων (18-13).

Στο δεύτερο δεκάλεπτου του παιχνιδιού ο ρυθμός ανέβηκε κάτι που βοήθησε τους Ροδίτες να μειώσουν την διαφορά στον πόντο (26-25 στο 15′). Οι γηπεδούχοι πάντως κατόρθωναν να παραμένουν μπροστά στο σκορ με 33-29 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 42-29 και τον Ηρακλή να έχει 6/10 τρίποντα!

Ντέρμπι μέχρι τέλους!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Θεσσαλονίκη ξεκίνησε με τον Κολοσσό να προσπαθεί να μειώσει σημαντικά την διαφορά μέσα από την άμυνα του και τα κατάφερε δεχόμενος μόλις 2 πόντους σε 5′ λεπτά (44-39). Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 47-47 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με τον Ηρακλή μπροστά με 54-51.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς το ντέρμπι καλά κρατούσε και ήταν σκληρό με τον Ηρακλή πάντως να έχει ένα μικρό προβάδισμα με 58-55 (στο 34′). Στο τελευταίο τρίλεπτο με το μπάσκετ που παιζόταν να είναι κακό και τις ομάδες να κάνουν αλλεπάλληλα λάθη στην επίθεση οι γηπεδούχοι φάνταζαν το φαβορί όντας μπροστά με 64-58.

Ο Ξανθόπουλος με ένα μεγάλο τρίποντο στο 38′ μείωσε σε 64-63, όμως ένα καλάθι του Χάνλαν έφερε το σκορ στο 66-63. Ο Άρτις με κλέψιμο και λέι απ στα 52′ μείωσε σε 66-65, ενώ ένα άστοχο λέι απ του Χάρις και ένα χαμένο σουτ του Άρτις στο τέλος έδωσαν την νίκη στον Ηρακλή με 66-65!

Που κρίθηκε: Στις δύο άστοχες επιθέσεις του Κολοσσού στα τελευταία δευτερόλεπτα με το σκορ στο 66-65 υπέρ του Ηρακλή όπου δεν μπόρεσε να σκοράρει και να πάρει την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σαγκς ήταν πολύ καλός με 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 ασίστ, ενώ επίσης βοήθησαν ο Τσαϊρέλης με 10 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Καββαδάς με 9 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 42-29, 54-51, 66-65.