Προμηθέας – ΠΑΟΚ 83-80: Μάντζαρης & Αγραβάνης “καθάρισαν” για την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα! (videos)

2020-11-21T17:59:03+00:00 2020-11-22T19:23:38+00:00.

21/Nov/20 17:59

Την πρώτη του φετινή νίκη στην Basket League πανηγύρισε ο Προμηθέας στην Πάτρα επί του ΠΑΟΚ με 83-80 έχοντας σε μεγάλο βράδυ τους Δημήτρη Αγραβάνη και Βαγγέλη Μάντζαρη.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά στο πρώτο της φετινό ματς στο ελληνικό πρωτάθλημα αν και παρουσίασε σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της κατάφερε να “λυγίσει” τον ΠΑΟΚ με 83-80, έχοντας σε σπουδαία μέρα τους δύο Έλληνες αλλά και τον Αγκμπελέσε.

Πλέον ο Προμηθέας έχει ρεκόρ 1-0 μετά την πρώτη του νίκη, ενώ οι “ασπρόμαυροι” βρίσκονται στο 1-3 και παραμένουν χαμηλά στην βαθμολογία.

Το ματς

Με την άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο στο +7 οι Πατρινοί

Πολύ καλά ξεκίνησε τον αγώνα ο Προμηθέας και προηγήθηκε με 8-1 (στο 3′), όμως ο ΠΑΟΚ άμεσα αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 13-3 προσπέρασε με 14-11 (στο 7′). Η πρώτη περίοδος έληξε με τους γηπεδούχους μπροστά με 26-23 και τον ρυθμό ιδιαίτερα υψηλό.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν καλό μπάσκετ κάτι που βοήθησε τους φιλοξενούμενους να πάρουν και πάλι το προβάδισμα με 34-32 (στο 14′). Στην συνέχεια οι άμυνες κυριάρχησαν και ο Προμηθέας με εντυπωσιακό σερί 9-0 προηγήθηκε με 41-34 (στο 18′), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε me 43-36.

Ντέρμπι μέχρι το τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Πάτρα ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να μειώσει, αλλά τους Πατρινούς να κρατούν ένα σημαντικό προβάδισμα με 51-45 (στο 25′). Ο “Δικέφαλος του Βορρά” με σερί 6-0 ισοφάρισε σε 51-51 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 62-54 και επιμέρους σκορ 11-3 της ομάδας του Μάκη Γιατρά.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι γηπεδούχοι παρέμεναν μπροστά στο σκορ με 66-61 (στο 34′), αλλά το παιχνίδι ήταν ντέρμπι. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 7-1 πέρασε μπροστά με 68-67 (στο 37′), όμως ο Προμηθέας γύρισε το σκορ και προηγήθηκε εκείνος με 72-68 (στο 38′). Με τους Μίλερ – Αγραβάνης να σκοράρουν ο Προμηθέας ανέβασε το προβάδισμα του στο +6 (76-70 στο 39′) και έγινε το μεγάλο φαβορί για την νίκη. Τελικά οι Πατρινοί πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη με 83-80!

Που κρίθηκε: Στο 37′ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 68-67 όμως δέχθηκε επιμέρους σκορ 9-2 σε περίπου 2′ λεπτά και  “λύγισε” από τον Προμηθέα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Αγραβάνης ήταν εξαιρετικός με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Μάντζαρης με 16 πόντους, 8 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, Αγκμπελέσε με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 μπλοκ και ο Λούντζης με 12 πόντους και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 43-36, 83-80