Λαύριο – Ιωνικός 81-91: Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα με κορυφαίο τον Χουγκάζ (video)

2020-11-22T17:50:46+00:00 2020-11-22T19:56:39+00:00.

22/Nov/20 17:50

Την πρώτη του φετινή νίκη στην Basket League πανηγύρισε ο Ιωνικός και μάλιστα εκτός έδρας απέναντι στο Λαύριο με 91-81.

Η ομάδα της Νίκαιας που είχε απογοητεύσει με το ξεκίνημα της στο πρωτάθλημα, τελικά στην 5η αγωνιστική της ημέρα κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη της φετινή νίκη στην Basket League στην έδρα του Λαυρίου με

Πλέον ο Ιωνικός έχει ρεκόρ 1-4 αλλά παραμένει πολύ χαμηλά στην βαθμολογία, ενώ το Λαύριο μετράει τρεις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Το ματς

Χουγκάζ, τρίποντα και… +8 για Ιωνικό!

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην αρχή με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 9-9 (στο 4′), όμως στην συνέχεια ο Ιωνικός βρήκε ρυθμό στην επίθεση και προηγήθηκε με 21-14 (στο 7′) χάρη σε επιμέρους σκορ 12-5. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 27-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα ο ρυθμός έπεσε αισθητά αλλά αυτό δεν απέτρεψε τους φιλοξενούμενους από το να κρατάνε το προβάδισμα με 33-31 (στο 15′). To Λαύριο “πληγωνόταν” από την άμυνα του και ο Ιωνικός παρέμενε μπροστά στο σκορ με 42-36 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 51-43 και τους Νικαιώτες να έχουν 7/14 τρίποντα (50%) και τον Χουγκάζ να είναι εξαιρετικός με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ!

Άνετο διπλό για τον Ιωνικό!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Λαύριο ξεκίνησε με τους παίκτες του Χρήστου Σερέλη να αυξάνουν την πίεση στην άμυνα και να καταφέρνουν να μειώσουν με επιμέρους σκορ 8-2 σε 53-51 (στο 25′). Ο ρυθμός είχε πέσει αισθητά με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να σκοράρουν αλλά τον Ιωνικό να διατηρεί ένα ελάχιστο προβάδισμα με 57-54 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 63-58.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς το ντέρμπι καλά κρατούσε με τον Ιωνικό να παραμένει μπροστά με 72-69 (στο 35′). Στο τελευταίο τρίλεπτο το Λαύριο είδε την διαφορά να αυξάνεται στο -8 (79-71) και τους φιλοξενούμενους να είναι κοντά σε μία μεγάλη νίκη. Η διαφορά έφτασε και σε διψήφια επίπεδα (83-73) για τον Ιωνικό που στο φινάλε πανηγύρισε το διπλό με 91-81.

Που κρίθηκε: Στο 35′ το Λαύριο μείωσε σε 72-69, όμως ο Ιωνικός με επιμέρους σκορ 7-2 σε 3′ λεπτά “καθάρισε” το ματς προηγούμενο με 79-71.

Παίκτης-κλειδί: Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Χουγκάζ με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ την διαφορά επίσης έκαναν ο Σμιθ με 18 πόντους, 6 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ο Πρίτζετ με 16 πόντους και 7/9 σουτ και ο Χόλοουελ με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 43-51, 58-63, 81-91