ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 85-84: Πήρε το ντέρμπι με Ματσιούλις η “Ένωση” – Φωνάζει ο ΠΑΟΚ! (videos)

2020-12-05T18:13:16+00:00 2020-12-05T18:45:33+00:00.

05/Dec/20 18:13

Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι του ΟΑΚΑ απέναντι στον ΠΑΟΚ με 85-84 και παρέμεινε αήττητη στο ελληνικό πρωτάθλημα με 5/5, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να.. φωνάζει για την διαιτησία σε δύο φάσεις στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου παρά τις περισσότερες και πιο ποιοτικές λύσεις που διέθετε δυσκολεύτηκε από τον πολύ καλό ΠΑΟΚ αλλά στο τέλος κατάφερε χάρη στην προσωπικότητα και τα μεγάλα τρίποντα του Ματσιούλις να πάρει την νίκη με 85-84.

Πλέον η ΑΕΚ παραμένει στην κορυφή με ρεκόρ 5-0, ενώ αντίθετα η ιστορική ομάδα της Θεσσαλονίκης βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις με 1-4.

Το ματς

Με “όπλο” την επίθεση προβάδισμα για την ΑΕΚ

Καλύτερη ξεκίνησε η ΑΕΚ το παιχνίδι και προηγήθηκε από νωρίς με 14-9 (στο 5′), όμως ο ΠΑΟΚ γρήγορα αντέδρασε και με δικό του επιμέρους σκορ 10-3 πήρε το προβάδισμα με 19-17 (στο 8′). Η πρώτη περίοδος έληξε με 26-24 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι εναλλαγές στο σκορ και ο υψηλός ρυθμός των δύο ομάδων συνεχίστηκαν, με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έχοντας τον Λάνγκφορντ στους 9 πόντους να παίρνει το μεγαλύτερο της προβάδισμα με 47-40 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 52-45.

Ντέρμπι αλλά… Ματσιούλις!

Το δεύτερο ημίχρονο του ντέρμπι στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με την ΑΕΚ να παραμένει μπροστά στο σκορ (58-51 στο 25′) παρότι ο ρυθμός είχε “πέσει” αισθητά πλέον και οι άμυνες είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο. Ο ΠΑΟΚ παρότι βρισκόταν πίσω με 67-61 στο κλείσιμο της τέταρτης περιόδου, διατηρούσε μία ανταγωνιστική εικόνα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς το ντέρμπι καλά κρατούσε με τους γηπεδούχους πάντως να κρατάνε ένα μικρό προβάδισμα με 71-67 (στο 34′). Στο τελευταίο τρίλεπτο ο ΠΑΟΚ ήταν “ζωντανός” καθώς μείωσε σε 75-74 με τον Κονατέ πρωταγωνιστή στην επίθεση.

1:20′ πριν το τέλος ο Ματσιούλις με τρίποντο έκανε το 78-76 και έχρισε φαβορί την ΑΕΚ, ενώ και πάλι ο Λιθουανός με ένα ακόμα τρίποντο στα 50′ “καθάρισε” ουσιαστικά τον αγώνα για τον “Ένωση” κάνοντας το σκορ 81-76! Στα 7,6 με το σκορ στο 83-81 ο Ζήσης αστόχησε σε 0/2 βολές και οι φιλοξενούμενοι έχασαν το ριμπάουντ και την ευκαιρία για το τελευταίο σουτ γνωρίζοντας την ήττα τελικά με 85-84.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε έπειτα από τρίποντο του Λοβ στα 1,8 στον οποίο φαίνεται να πέφτει πάνω του άθελα του ο Νίκος Ζήσης και να του κάνει φάουλ (φάση για την οποία διαμαρτύρεται ο ΠΑΟΚ) και σε 1/2 βολές το Ματσιούλις!

Που κρίθηκε: Στα 2/2 τρίποντα του Ματσιούλις που έκανε το σκορ 81-76 στο 39′ από 76-75 υπέρ του ΠΑΟΚ δίνοντας… αέρα 5 πόντων στην ΑΕΚ.

Παίκτης-κλειδί:Ο Ματσιούλις ήταν εξαιρετικός με 18 πόντους και 2 ριμπάουντ, ενώ μεγάλο ματς έκανε ο Λάνγκφορντ με 17 πόντους, 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Μαυροειδής με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 52-45, 67-61, 85-84.