Μεσολόγγι – Ηρακλής 68-71: Χάνλαν for the win! (videos)

2020-12-05T18:06:31+00:00 2020-12-05T19:01:04+00:00.

John Rammas

05/Dec/20 18:06

Ο Ολιβιέ Χάνλαν ευστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή κι ο Ηρακλής έφυγε με τη νίκη από το Αγρίνιο επί του Μεσολογγίου (78-81) για την 6η αγωνιστική στη Basket League.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

Το τελικό σκορ επανάφερε τον “Ήρα” στα θετικά αποτελέσματα και τον ανέβασε στο 4-2, ενώ η ήττα ήταν η τρίτη διαδοχική για τη νεοφώτιστη ομάδα, η οποία είχε αρχίσει τη χρονιά μόνο με νίκες (3-3).

Εξέλιξη αγώνα:

Αμφότερες οι ομάδες είχαν τις στιγμές του στο πρώτο ημίχρονο, αλλά για καμία δεν ήταν αρκετή να τους δώσει τον πλήρη έλεγχο. Ο Ηρακλής ξέφυγε με 13-24 στο 13′ (από 13-14 στο 9′), αλλά το Μεσολόγγι απάντησε γρήγορα με το δικό του 10-0 σερί (από 18-28 στο 15′ σε 28-28 στο 18′).

Έκτοτε η διαφορά δεν ξεπέρασε τις δύο κατοχές υπέρ καμίας ομάδας μέχρι Γκιουζέλης & Βεργίνης τρέξουν ένα μικρό 0-5 σερί (49-56 στο 34′) και του δώσουν στο “Ήρα” διαφορά μέχρι τους 8 πόντους (53-61 στο 35′). Η απάντηση ήταν κι αυτή τη φορά άμεση από πλευράς νεοφώτιστης ομάδας (8-0 σερί), η οποία μπήκε στο τελευταίο λεπτό από το +1 (από 57-64 στο 36′ σε 65-64 στα -53,2″).

Ο Ολιβιέ Χάνλαν με 4/4 ελεύθερες βολές (βήματα του Σπύρου Μοτσενίγου στο ενδιάμεσο) έκανε το 65-68 στα -19,2″, ο Γιάννης Χατζηνικόλας σούταρε 1/2 (66-68) στα 13″, αλλά κέρδισε ο ίδιος το επιθετικό ριμπάουντ και στην εξέλιξη ο Κέβιν Λάνγκφορντ με 2/2 αυτή τη φορά ισοφάρισε σε 68-68 στα -10,9″.

Ο Βαγγέλης Ζιάγκος σχεδίασε την τελευταία επίθεση, ο Ντίνος Καλαμπάκος την τελευταία άμυνα κι ο Ολιβιέ Χάνλαν την άμεση επιστροφή του “Γηραιού” στη Θεσσαλονίκη, αφού ευστόχησε σε τρίποντο μπροστά από τον Ρίτσαρντ Αμάρντι κι όλα τελείωσαν στα 40:00.

Παίκτης-κλειδί:

Και τίποτε άλλο να μην είχε κάνει νωρίτερα, το game-winning τρίποντο του Ολιβιέ Χάνλαν θα έφτανε και θα περίσσευε στον Ηρακλή. Ήταν 3 από τους 7 πόντους του 27χρονου Καναδού πόιντ γκαρντ στο τελευταίο λεπτό, δηλαδή όλους του “Ήρα”. Είχε άλλους τόσους (14π. με 2/7δίπ., 2/5τρίπ., 4/4β.) και 2 ριμπάουντ, 1 αίστ και 1 λάθος σε 21:52.

Πού κρίθηκε:

Αν και του βγήκε σε καλό την τελευταία φορά, το Μεσολόγγι είχε 5/8 ελεύθερες βολές στο τελευταίο τρίλεπτο και 12/23 συνολικά, την ώρα που ο Ηρακλής είχε 4/4 στο τελευταίο λεπτό και 11/12 συνολικά. Έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στο σουτ κι εκεί ανέλαβε δράση ο Ολιβιέ Χάνλαν.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 33-35, 47-47, 68-71