Το Λαύριο σόκαρε το Περιστέρι στο ντεμπούτο του Μπουρούση!

2020-12-05T20:26:00+00:00 2020-12-05T20:29:16+00:00.

05/Dec/20 20:26

BourousisGiannis-Peristeri-Lavrio

Το Λαύριο πανηγύρισε την πρώτη του φετινή νίκη και μάλιστα στην έδρα μία εκ των καλύτερων ομάδων του πρωταθλήματος του Περιστέριου με 78-70.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη παίζοντας εξαιρετική άμυνα σε όλο το ματς και έχοντας διαφορές που έφτασαν ακόμα και στο +18 έφυγε νικήτρια από την έδρα του Περιστερίου με 78-70 και πανηγύρισε το πρώτο θετικό αποτέλεσμα της χρονιάς, παρότι για τους γηπεδούχους έκανε ντεμπούτο ο σπουδαίος Γιάννης Μπουρούσης (19 πόντους και 9 ριμπάουντ)!

Πλέον το Περιστέρι που γνώρισε την δεύτερη του ήττα έχει ρεκόρ 4-2, ενώ το Λαύριο μετά την πρώτη του νίκη βρίσκεται στο 1-3.

Το ματς

Εντυπωσιακό Λαύριο με την άμυνα του

Καλύτερο ήταν το Λαύριο από νωρίς στο παιχνίδι με αποτέλεσμα αρχικά να προηγηθεί με 15-11 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε με το Περιστέρι πίσω με 24-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κυριαρχούν με αποτέλεσμα χάρη σε επιμέρους σκορ 15-6 να “εκτοξεύσουν” το προβάδισμα τους στο +18 (39-21 στο 17′)! Το Περιστέρι “ξύπνησε” και μείωσε σε 39-30 με 9-0 σερί, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

“Άντεξε” μέχρι τέλος το Λαύριο!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Περιστέρι ξεκίνησε με το Λαύριο να… ανεβάζει και πάλι ρυθμούς και με νέο επιμέρους σκορ 9-2 προηγήθηκε και πάλι με +16 (48-32 στο 24′). Το Περιστέρι προσπαθούσε να μειώσει αλλά οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη ήταν καλύτεροι στο παρκέ και η τρίτη περίοδος έκλεισε με  60-51.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς το Λαύριο διατηρούσε μία διψήφια διαφορά στο σκορ (64-54 στο 34′) και ήταν το μεγάλο φαβορί για την νίκη. 3′ λεπτά πριν το τέλος το Περιστέρι παρέμενε πίσω με -11 (73-62) και παρά την προσπάθεια που έκανε για την μεγάλα ανατροπή γνώρισε εν τέλει την ήττα με 78-70.

Που κρίθηκε: Στο +16 του Λαυρίου (48-32) στο 24′ του ματς διαφορά την οποία δεν κατάφερε ποτέ να καλύψει πλήρως το Περιστέρι.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μουράτος ήταν εξαιρετικός με 15 πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ καλό ματς έκαναν ο Έβανς με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Ντιαλό με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 30-39, 51-60, 70-78.