Λαύριο – Άρης 92-71: Τρίποντα, άμυνα και… δεύτερη σερί νίκη! (videos)

2020-12-09T15:50:31+00:00 2020-12-09T18:22:17+00:00.

09/Dec/20 15:50

Μετά το μεγάλο διπλό απέναντι στο Περιστέρι το Λαύριο φαίνεται πως βρήκε ρυθμό, αφού πανηγύρισε την δεύτερη νίκη με 92-71 απέναντι στον Άρη.

Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη ήταν εξαιρετικοί από την δεύτερη περίοδο και μετά και με “όπλο” το μακρινό τους σου όπου είχαν συνολικά 14/22 (63%) και την άμυνα τους κέρδισαν σχετικά εύκολα την ιστορική ομάδα της Θεσσαλονίκης με 92-71.

Πλέον το Λαύριο μετά την δεύτερη συνεχόμενη του νίκη στο πρωτάθλημα ανέβασε το ρεκόρ του στο 2-3, ενώ ο Άρης έχει ισορροπημένο ρεκόρ με 2-2.

Το ματς

Στο δεύτερο δεκάλεπτο φάνηκαν να κρίνονται όλα!

Καλύτερα ξεκίνησε τον αγώνα η ομάδα του Χρήστου Σερέλη και προηγήθηκε από νωρίς με 12-6 (στο 5′), ενώ έκλεισε και την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 22-18, παρότι ο Άρης βρήκε ρυθμό στην επίθεση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι ήταν απολαυστικοί και στις δύο πλευρές του παρκέ, αλλά κυρίως επιθετικά καθώς σκόραραν όπως ήθελαν και πετυχαίνοντας συνολικά 31 πόντους ανέβασαν το προβάδισμα τους στην ανάπαυλα στο +22 (53-31)!

Συνεχίστηκε η κυριαρχία του Λαυρίου και στο δεύτερο μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Λαύριο ξεκίνησε με τον Άρη να προσπαθεί να αντιδράσει και να μειώσει μέσα από την άμυνα του, αλλά τους γηπεδούχους να κρατούν ένα μεγάλο προβάδισμα (61-41 στο 25′). Οι κίτρινοι με σερί 5-0 έκαναν το σκορ 61-46 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 68-51.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς το Λαύριο είχε ένα σαφές προβάδισμα μεγαλύτερο των 15 πόντων (79-62 στο 35′) και ήταν “αγκαλιά” με την νίκη, αφού ο Άρης δεν παρουσίαζε εικόνα… ανατροπής. 3′ λεπτά πριν το τέλος με την διαφορά στο +15 (83-68) όλα είχαν κριθεί και στο φινάλε η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πανηγύρισε την νίκη με 92-71.

Που κρίθηκε: Στα τρίποντα των νικητών όπου είχαν 14/22 δηλαδή σούταραν με 63%, αλλά και στην άμυνα τους που στο πρώτο μέρος δέχθηκε μόλις 31 πόντους.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κόζι ήταν καταπληκτικός με 19 πόντους (5/5 τρίποντα), 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Μουράτος με 11 πόντους, 10 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Κάρτερ με 13 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 53-31, 68-51, 92-71.

Σερέλης: “Σήμερα ξεκουραζόμαστε,αύριο επιστρέφουμε στην δουλειά”

Αναλυτικά τι είπε ο κόουτς του Λαυρίου:

“Να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα μου, μετά την νίκη στο Περιστέρι είχαμε ζητήσει από τα παιδιά να είναι συγκεντρωμένα και να προσέχουν την άμυνα, ώστε να κερδίσουμε το συγκεκριμένο παιχνίδι. Είχαμε διάθεση στο να βοηθήσουμε και στην άμυνα και στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήμασταν συγκεντρωμένοι. Στην επίθεση δώσαμε μία έξτρα πάσα και πετύχαμε μία σημαντική νίκη. Έχουμε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι κόντρα στο Μεσολόγγι, είπα στα παιδιά πως σήμερα ξεκουραζόμαστε, όμως από αύριο επιστρέφουμε στην δουλειά και προετοιμαζόμαστε για το επόμενο παιχνίδι .

Να ευχηθώ στον Αρη καλή συνέχεια και ιδιαίτερα στον Σάββα Καμπερίδη, που ξέρω πως από πέρσι κάνει μία πολύ μεγάλη προσπάθεια. Έχουν πετύχει ήδη 2 μεγάλες νίκες και τους εύχομαι ανάλογη συνέχεια”.

Καμπερίδης: “Δεν ήμασταν όλοι στην ίδια σελίδα, κάτι που είναι τουλάχιστον ανώριμο”

Διαβάστε τι δήλωσε ο προπονητής του Άρη:

“Συγχαρητήρια στο Λαύριο, κέρδισε 100% δίκαια. Κυριάρχησε από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό. Ξέραμε ότι έπρεπε να προσεγγίσουμε πρώτα το ματς στο κομμάτι της ενέργειας και της ατομικής άμυνας. Κάτι που δεν κάναμε. Χάσαμε τις μονομαχίες στο ένας εναντίον ενός. Δεν ήμασταν έτοιμοι να παίξουμε προσωπική άμυνα και από ένα σημείο και μετά το Λαύριο ήταν η μοναδική ομάδα μέσα στο γήπεδο.

Προσπαθήσαμε με τη ζώνη να επιστρέψουμε αλλά είχαμε κακές αποφάσεις όταν δείχναμε ότι πάμε να μπούμε ξανά στο ματς. Σαν ομάδα ο καθένας μας και όλοι μαζί πρέπει να έχουμε διαφορετική νοοτροπία όταν μπαίνουμε στο γήπεδο. Δεν ήμασταν όλοι στην ίδια σελίδα, κάτι που είναι τουλάχιστον ανώριμο. Όταν ο καθένας παίρνει το δρόμο του τα αποτελέσματα θα είναι όπως το σημερινό”.