ΠΑΟΚ – Άρης 75-64: O Τσαλμπούρης “έβαψε” ασπρόμαυρο το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης! (videos)

2020-12-13T16:56:00+00:00 2020-12-13T17:08:55+00:00.

13/Dec/20 16:56

Με μία μεγάλη νίκη ξεκίνησε η εποχή του Άρη Λυκογιάννη στον ΠΑΟΚ καθώς κέρδισε το σπουδαίο εντός έδρας ντέρμπι της Basket League με τον Άρη με 75-64!

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” ήταν καλύτερος στην συντριπτική πλειοψηφία της αναμέτρησης απέναντι στον Άρη και τελικά στην πρεμιέρα του Άρη Λυκογιάννη στον πάγκο του πανηγύρισε μία πολύ σημαντική βαθμολογικά και ψυχολογικά νίκη στο ντέρμπι με 75-64.

Πλέον ο ΠΑΟΚ μετά την δεύτερη του φετινή νίκη στο πρωτάθλημα έχει ρεκόρ 2-5, ενώ ο Άρη έπεσε στο 2-3 και συνεχίζει την προσπάθεια για να πλησιάσει τις θέσεις που οδηγούν στα playoffs.

Το ματς

Ένα “ξέσπασμα” του ΠΑΟΚ τον… έστειλε στο +12!

Κοντά στο σκορ ήταν από νωρίς οι δύο αντίπαλοι έχοντας πολύ καλό επιθετικό ρυθμό (12-11 στο 5′ ο Άρης), με τους φιλοξενούμενους όμως με επιμέρους σκορ 10-4 να προηγούνται με 22-15 (στο 8′) και την πρώτη περίοδο να κλείνει με τον ΠΑΟΚ να απαντάει με δικό του επιμέρους σκορ 12-2 και να ανατρέπει την κατάσταση σε 27-24!

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη μπήκε δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο και συνεχίζοντας το επιμέρους σκορ της το οποίο επέκτεινε στο 26-6 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +13 (41-28 στο 15′), απέναντι στον Άρη που δεν μπορούσε να αντιδράσει. Εν τέλει το πρώτο μέρος του ντέρμπι ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους απόλυτους κυρίαρχους και προηγούμενους με 47-35 και να έχουν τον Τσαλμπούρη ήδη στους 15 πόντους.

Άντεξε και πήρε το ντέρμπι ο ΠΑΟΚ!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην “Πυλαία” ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να “ρίχνουν βάρος” στην αμυντική τους λειτουργία και ο ρυθμό στο παρκέ να πέσει αισθητά με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να διατηρεί άνετα ένα ασφαλές διψήφιο προβάδισμα (57-39 στο 26′) και να είναι το μεγάλο φαβορί για την νίκη. Οι φιλοξενούμενοι με μικρό σερί 4-0 μείωσαν σε 57-43 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 63-46.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να μειώσουν και να κάνουν μία τελευταία προσπάθεια ανατροπής με το σκορ να είναι 68-56 στο 35ο λεπτό. 2′  λεπτά πριν το τέλος ο ΠΑΟΚ κρατούσε με “νύχια και με δόντια” ένα διψήφιο προβάδισμα (71-61) και ήταν μία “ανάσα” από το σπουδαίο αποτέλεσμα. Τελικά ένα τρίποντο του Τσαλμπούρη (74-62) στο 1:18 έκρινε την μοίρα του αγώνα με τον ΠΑΟΚ να πανηγυρίζει την νίκη στο τέλος με 75-64.

Που κρίθηκε: Στο 12′ λεπτό ο Άρης ήταν μπροστά με 22-15 όμως ο ΠΑΟΚ μέσα σε 3′ περίπου λεπτά έκανε ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 26-6 προηγήθηκε με 41-28 και από εκεί και πέρα κυριάρχησε στο παρκέ μέχρι τέλους.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τσαλμπούρης ήταν εξαιρετικός με 22 πόντους (9/14 σουτ) και 2 ριμπάουντ, ενώ μεγάλο ματς έκανε και ο Γκρίφιν με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 46-35, 63-46, 75-64.