Λάρισα – Άρης 84-88: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ διπλό στο πρωτάθλημα οι κίτρινοι – Παραιτήθηκε ο Γαβριήλ! (videos)

2020-12-16T21:03:00+00:00 2020-12-17T14:40:46+00:00.

16/Dec/20 21:03

BASKET LEAGUE / ˁщӁ - QǓ (֙ԏÑVɁ: ˅ٍɄS ԆŊS / EUROKINISSI)

Μία μεγάλη εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Άρης για το πρωτάθλημα σχεδόν μετά από έναν χρόνο μέσα στην Λάρισα με 88-84 χάρη σε ένα εξαιρετικό διάστημα στο φινάλε του παιχνιδιού.

Οι κίτρινοι μπορεί να βρέθηκαν πίσω στο σκορ με σημαντικές διαφορές από την Λάρισα, όμως στο τέλος παίζοντας εξαιρετική άμυνα και βρίσκοντας μεγάλα σουτ κατάφεραν να επιστρέψουν στις νίκες στο πρωτάθλημα με 88-84 και μετά από τρία σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Πλέον ο Άρης έχει ρεκόρ 3-3 και βρίσκεται κοντά στις θέσεις που οδηγούν στα playoffs, ενώ πανηγύρισε το πρώτου διπλό στην Basket League μετά από τον Γενάρη του 2019 κόντρα στο Ρέθυμνο και από την άλλη η Λάρισα με 1 νίκη και 5 ήττες είναι στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης.

Μετά από αυτή την ήττα η οποία ήταν η 5η σε έξι παιχνίδια για τους γηπεδούχους στο πρωτάθλημα, όλα δείχνουν πως ο Λίνος Γαβριήλ θα αποτελέσει παρελθόν από τον πάγκο του συλλόγου!

Το ματς

Ο Ρας υπέγραψε το προβάδισμα της Λάρισας

Εξαιρετικά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Άρης και προηγήθηκε από νωρίς με διψήφια διαφορά (13-3 στο 4′), όμως η Λάρισα την… μάζεψε γρήγορα μειώνοντας σε 18-17 (στο 8′) με επιμέρους σκορ 14-5. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 23-21 υπέρ των κίτρινων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και με νέο επιμέρους σκορ 10-2 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +6 (31-25 στο 13′). Η Λάρισα με τον Ρας να έχει ήδη 16 πόντου και 6/12 τρίποντα προηγήθηκε ακόμα και με 42-35 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 47-42.

Ντέρμπι μέχρι το τέλος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Λάρισα ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να κυριαρχούν στο παρκέ και με επιμέρους σκορ 16-8 να ανατρέπουν την κατάσταση και να προηγούνται με 58-55 (στο 25′)! Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ (62-62 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 68-66.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς το ντέρμπι καλά κρατούσε και ο Άρης κατάφερε να ισοφαρίσει σε 74-74 (στο 34′) με όλα να είναι ανοιχτά μέχρι το τέλος. 2′ λεπτά πριν το φινάλε ο Μπράουν με 2/2 βολές έβαλε μπροστά την Λάρισα με +4 (82-78) και την έχρισε φαβορί για την νίκη. Οι κίτρινοι με τον Σταμάτη πρωταγωνιστή χάρη σε τρίποντο και κλέψιμο έκαναν σερί 7-0 και ανέτρεψαν το σκορ σε 85-82 στο 39′!

Τελικά ένα ακόμα τρίποντο από τον Τσάλμερς αυτή τη φορά στα 24′ έκρινε το παιχνίδι αφού έδωσε αέρα 6 πόντων στον Άρη (88-82) ο οποίος πανηγύρισε στο τέλος την νίκη με 88-84.

Που κρίθηκε: Στο 38′ η Λάρισα ήταν μπροστά με 82-78 όμως ο Άρης με σερί 10-0 σε λίγο περισσότερο από ένα λεπτό έκανε το σκορ 88-82 και “έκλεψε” την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σούλερ ήταν πολύ καλός με 18 πόντους και 2 ασίστ, ενώ μεγάλο ματς έκανε και ο Κουζέλογλου με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 47-42, 68-66, 84-88.