Ιωνικός – Προμηθέας 86-77: Με τριάδα… “φωτιά” λύγισε τους Πατρινούς! (videos)

2020-12-19T17:50:18+00:00 2020-12-19T18:38:34+00:00.

19/Dec/20 17:50

BASKET LEAGUE 2020-2021 / ə͉ʏӠ- БόLjŁӠЁԑS (֙ԏÑVɁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)

Μία ακόμα νίκη το τελευταίο διάστημα πανηγύρισε στην Basket League ο Ιωνικός Νικαίας κερδίζοντας εντός έδρας και τον Προμηθέα Πάτρας με 86-77.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου δείχνει να βρίσκεται σε πολύ καλό “φεγγάρι” καθώς μετά το αρχικό 0-4 στο πρωτάθλημα, πλέον μετράει τρεις νίκες σε τέσσερα παιχνίδια με μοναδική ήττα αυτή από τον Παναθηναϊκό, αφού κέρδισε χάρη στους Μαυροκεφαλίδη, Έλμορ και Σμιθ και τον Προμηθέα Πάτρας στην Νίκαια με 86-77.

Πλέον ο Ιωνικός έχει ρεκόρ 3-5 και ανεβαίνει βαθμολογικά, ενώ οι Πατρινοί που περνούν δύσκολες ημέρες και έχουν και λιγότερα ματς μετρούν δύο νίκες και δύο ήττες στο πρωτάθλημα.

Το ματς

Ντέρμπι από νωρίς

Πολύ κοντά στο σκορ ήταν από νωρίς οι δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να έχουν το ελάχιστο προβάδισμα με 10-9 (στο 6′) και να το διατηρούν και στην λήξη της πρώτης περιόδου με 18-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού στην Νίκαια ο Ιωνικός ήταν καλύτερος από τον Προμηθέα και αύξησε το προβάδισμα του στο +4 (29-25 στο 15′), όμως οι Πατρινοί δεν τον άφηναν να ξεφύγει (34-31 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 39-38.

“Λύγισε” στο τέλος ο Προμηθέας!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με το ντέρμπι καλά να κρατεί στο παρκέ, αφού καμία ομάδα δεν κατάφερνε να πάρει προβάδισμα μεγαλύτερο των 2-3 πόντων (50-49 στο 25′). Ο Ιωνικός αντέδρασε με επιμέρους σκορ 8-2 και πήρε το μεγαλύτερο του προβάδισμα με +6 (58-52 στο 28′) με τον Έλμορ να φτάνει τους 14 πόντους και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 64-59.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς ο Προμηθέας με επιμέρους σκορ μέσα σε δύο λεπτά 8-2 προηγήθηκε μετά από πολλή ώρα στο σκορ με 67-66 (στο 32′) και ο αγώνας εξελισσόταν σε “θρίλερ”. 2′ λεπτά πριν το τέλος ο Ιωνικός πήρε και πάλι προβάδισμα 6 πόντων (77-71) με 5 σερί πόντους του Σμιθ και έγινε το μεγάλο φαβορί για την νίκη. Τελικά στο φινάλε οι Πατρινοί λύγισαν ειδικά αμυντικά και γνώρισαν την ήττα με 86-77.

Που κρίθηκε: Στο 38′ ο Σμιθ με τον Ιωνικό μπροστά με 72-71 πέτυχε 5 σερί πόντους με ένα δίποντο και ένα τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους 6 (77-71) και ουσιαστικά “σκότωσε” τον Προμηθέα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μαυροκεφαλίδης ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ συμπαραστάτες του ήταν ο Έλμορ με 20 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Σμιθ με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-38, 64-59, 86-77.