ΑΕΚ – Άρης 84-67: Άνετο 7/7 για την “Ένωση” με MVP τον Λάνγκφορντ! (videos)

2020-12-20T17:54:28+00:00 2020-12-20T19:02:10+00:00.

20/Dec/20 17:54

BASKET LEAGUE 2020-2021 / Eʠ- QǓ (֙ԏÑVɁ: ׁ̉ˇӠʁсÉM͇Ӡ/ EUROKINISSI)

Η ΑΕΚ του Ηλία Παπαθεοδώρου συνεχίζει αήττητη στο πρωτάθλημα καθώς κέρδισε στο ΟΑΚΑ σχετικά άνετα και τον Άρη με 84-67 και έφτασε το 7/7 με πρωταγωνιστή και πάλι τον Κιθ Λάνγκφορντ.

Η “Ένωση” δεν παρουσιάζει καλή εικόνα μόνο στο Basketball Champions League, αλλά και στο πρωτάθλημα της Basket League όπου παραμένει πρώτη και αήττητη στην κατάταξη με 7/7 μετά την νίκη της επί του Άρη στο Κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων με 84-67

Πλέον η ΑΕΚ έχει ρεκόρ 7-0 και είναι μαζί με τον Παναθηναϊκό οι μόνες ομάδες χωρίς ήττα, ενώ ο Άρης μετά το διπλό στην Λάρισα και την ήττα στο ΟΑΚΑ έχει 3 νίκες και 4 ήττες.

*Πάντως να τονιστεί πως το 7-0 ρεκόρ της ΑΕΚ είναι με βάση την βαθμολογία του ΕΣΑΚΕ, αλλά εκκρεμεί το ματς με τον ΠΑΟΚ το οποίο θα επαναληφθεί έπειτα από την ένσταση του “Δικεφάλου του Βορρά”.

Το ματς

Ένα ξέσπασμα της ΑΕΚ ήταν αρκετό για διψήφια διαφορά!

Σκληρό και με χαμηλό ρυθμό ήταν από νωρίς το παιχνίδι με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 8-8 (στο 5′), ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με τον Άρη μπροστά με 16-15 και την ΑΕΚ να έχει ήδη 6 λάθη, αλλά και να χάνει με τραυματισμό τον Μόουζες.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα το ντέρμπι καλά κρατούσε με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει σε 27-27 (στο 15′), αλλά να μην παρουσιάζει καλή εικόνα. Τελικά οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου με ένα σερί 9-0 πήραν το μεγαλύτερος του προβάδισμα με 36-27 (στο 18′) και τον Λάνγκφορντ να φτάνει τους 7 πόντους (2 ασίστ) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 42-31!

Σταθερά διψήφια και… νικήτρια η ΑΕΚ

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες άστοχες και νευρικές κάτι που φυσικά βόλεψε την ΑΕΚ αφού κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με +13 (52-39 στο 25′) για πρώτη φορά και ήταν το μεγάλο φαβορί για την νίκη. Η διαφορά για τους γηπεδούχους πήγε και στους 15 πόντους (57-42 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με τον Άρη πίσω με 63-48.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς ότι προσπάθεια και να έκαναν οι φιλοξενούμενοι για να μειώσουν δεν αρκούσε, αφού η ΑΕΚ έπαιζε συγκεντρωμένα και στις δύο πλευρές του παρκέ και το σκορ έγινε 71-53 (στο 34′). 3′ λεπτά πριν το φινάλε όλα είχαν κριθεί με την διαφορά στους 14 πόντους (76-62) και στο τέλος η ΑΕΚ πανηγύρισε την νίκη με 84-67.

Που κρίθηκε: Στο τέλος του πρώτο ημιχρόνου όπου με το σκορ στο 15′ στο 27-27 η ΑΕΚ έκανε επιμέρους σκορ 15-4 πήρε διψήφιο προβάδισμα 11 πόντων (42-31) το οποίο δεν απώλεσε ποτέ μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λάνγκφορντ ήταν εξαιρετικός με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ μεγάλο ματς για την ΑΕΚ έκαναν ο Μορέιρα με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Χρυσικόπουλος με 13 πόντους και ο Ζήσης με 11 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 42-31, 63-48, 84-67.

Παπαθεοδώρου: “Άτυχο αποτέλεσμα η ήττα μας στο BCL – Δεν υπάρχει κάτι επίσημο για Εθνική”

“Δεν μπήκαμε με τον τρόπο που θέλαμε στο παιχνίδι και εκτελέσαμε με λάθος τρόπο τις επιθέσεις. Παρόλα αυτά βρήκαμε ρυθμό μέσα από την άμυνα και τρέξαμε. Η ήττα μας στο BCL ήταν απλά ένα άτυχο αποτέλεσμα. Όλα παραμένουν ανοιχτά και είναι δύσκολα τα πράγματα. Όπως και να έχει εμείς πρέπει να συνεχίσουμε”

Για το αν θα είναι στο προπονητικό επιτελείο του Ρικ Πιτίνο στο Προολυμπιακό: “Θα δούμε. Δεν υπάρχει κάτι επίσημο. Είναι νωρίς ακόμα.”

Εν συνεχεία, μιλώντας στη συνέντευξη Τύπου, ο ίδιος ανέφερε αρχικά πως: “Κάναμε μια ακόμα Μετά το πρώτο 8λεπτο ελέγξαμε το ρυθμό του παιχνιδιού. Δεν μπήκαμε με τον τρόπο που θέλαμε και δεν εκτελέσαμε σωστά τις επιθέσεις μας. Τρέξαμε καλύτερα στον αιφνιδιασμό, μέσα από τις καλές μας άμυνες, εκτελέσαμε καλύτερα τις επιθέσεις μας και στο δεύτερο ημίχρονο συντηρήσαμε μια διαφορά ασφαλείας και κάναμε μια ακόμα σημαντική νίκη. Προχωράμε για τη συνέχεια”.

Για τον Μόουζες: “Θα κάνει εξετάσεις. Είχε το πρόβλημα στην αρχή του παιχνιδιού. Παίξαμε ακόμα ένα παιχνίδι με 3 ξένους. Έγινε… συνήθεια, Έχουμε γυρίσει στα 90s. Παίζουμε σε κάθε παιχνίδι με 3 ξένους. Περιμένουμε να επιστρέψουν και οι υπόλοιποι να έχουμε πλήρες ρόστερ”.

Για τις ασίστ: “Οι ομάδες έχουν προσαρμοστεί στο δικό μας τρόπο παιχνιδιού. Ο ρυθμός μας σίγουρα δεν είναι ίδιος Όταν σταματάς να παίζεις δεν μπορείς να έχεις τον ίδιο ρυθμό και με τα μπες-βγες παικτών είναι ένας συνδυασμός πραγμάτων. Είναι σημαντικό να βρίσκουμε καλάθι, αν αυτό βρίσκεται από δημιουργία και πολλές ασίστ είναι ένα κομμάτι. Από την άλλη πλευρά σχεδόν ποτέ δεν έχουμε πέσει κάτω από 80 πόντους οπότε είναι εξίσου σημαντικό να σκοράρουμε με δημιουργία. Το μπάσκετ έχει αλλάξει. Η ΤΣΣΚΑ που είναι πρώτη στην Ευρωλίγκα είναι τελευταία σε ασίστ, αλλά έχει σπουδαίους παίκτες. Εμείς έχουμε καλούς παίκτες, έχουμε προσωπικότητες και θα προσπαθήσουμε να βρούμε και ρυθμό/συνεργασίες και προσωπικά καλάθια”.

Καμπερίδης: “Μας πληγώνουν τα κενά διαστήματα”

” Νομίζω ότι στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα είχαμε την παρουσία έπρεπε αλλά όπως σε όλα τα ματς που χάσαμε, έτσι και σε αυτό είχαμε κενά διαστήματα. Μέχρι το 15 ήμασταν πάνω και σε 4’ βρεθήκαμε πίσω με 11. Πρέπει να δούμε πως θα εκλείψουν αυτά τα κενά διαστήματα γιατί αυτά μας πληγώνουν.”