Παναθηναϊκός – Ηρακλής 106-74: Με άμυνα στο δεύτερο και “πύργο” Παπαγιάννη ήρθε το 7/7! (videos)

2020-12-27T17:58:28+00:00 2020-12-27T18:19:58+00:00.

27/Dec/20 17:58

BASKET LEAGUE 2020-2021 / ЁϠ- ǑJˇӠ(֙ԏÑVɁ: әԇчӠć̇ԑϐϕˏӠ/ EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός παραμένει για μία ακόμα αγωνιστική εβδομάδα της Basket League η μοναδική αήττητη ομάδα μαζί με την ΑΕΚ, καθώς κέρδισε εντός έδρας και τον Ηρακλή με 106-74 έχοντας σε μεγάλη βραδιά τους Παπαγιάννης, Νέντοβιτς και Παπαπέτρου.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα μετά την οριακή ήττα στο Τελ Αβίβ για την Ευρωλίγκα, πανηγύρισε μία ακόμα στο ελληνικό πρωτάθλημα και αυτή την φορά απέναντι στον Ηρακλή με 106-74, πραγματοποιώντας ένα καλό δεύτερο ημίχρονο και ένα αρκετά μέτριο πρώτο ειδικά στο κομμάτι της άμυνας.

Πλέον ο Παναθηναϊκός συνεχίζει την αήττητη πορεία του στο πρωτάθλημα έχοντας ρεκόρ 7-0 και ετοιμάζεται για το τελευταίο παιχνίδι του 2020 απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι, ενώ ο Ηρακλής παραμένει σε καλή βαθμολογικά θέση παρά το αρνητικό ρεκόρ 4-5 και τις τρεις σερί ήττες.

Το ματς

Οριακό “πράσινο” προβάδισμα λόγω… άμυνας

Ισορροπημένος ήταν ο αγώνας στο ξεκίνημα με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 11-11 (στο 5′) αλλά ήδη τον Νέντοβιτς να έχει 9 πόντους για τον Παναθηναϊκό. Oι πράσινοι κατάφεραν να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα με 23-19 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με πράσινο επιμέρους σκορ 8-3 και 31-22!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης η ομάδα του Γιώργου Βόβορα παράμενε μπροστά στο σκορ με ένα οριακό διψήφιο προβάδισμα (42-33 στο 15′) με τον Ηρακλή πάντως να παραμένει ανταγωνιστικός και να μειώνει σε 48-43 (στο 18′) με τον Χάνλαν να έχει 9 πόντους και 2 ασίστ. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να είναι μπροστά μόλις με +3 (52-49) και τον Ηρακλή να έχει 10/16 δίποντα.

Σε ένα δεκάλεπτο τελείωσαν όλα…

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να ξυπνάει για τα καλά και αρχικά να ανεβάζει το προβάδισμα του στο +16 (72-56 στο 25′) με επιμέρους σκορ 20-7, ενώ στην συνέχεια προηγήθηκε ακόμα και με 24 πόντους (83-59 στο 28′) με τον Παπαγιάννη (18 πόντους), Νέντοβιτς (17 πόντους) και Παπαπέτρου (15 πόντους) πρωταγωνιστές. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με 83-64 και τον Ηρακλή να μην μπορεί να αντιδράσει.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς το “τριφύλλι” έχοντας καθαρίσει την υπόθεση νίκη έριξε τον ρυθμό του και παρότι σκόραρε μόλις 7 πόντους σε 5 λεπτά αύξησε το προβάδισμα του και πάλι πάνω από τους 20 πόντους (90-68 στο 35′). Εν τέλει παρά την προσπάθεια του Ηρακλή να μειώσει στο φινάλε ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε μία ακόμα νίκη με 106-74!

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου ο Παναθηναϊκό μπήκε προηγούμενος με 52-49 και με συνολικό επιμέρους σκορ 31-15 “καθάρισε” την υπόθεση νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Παπαγιάννης ήταν πολύ καλός και πάλι με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και μπλοκ, ενώ σπουδαία εμφάνιση έκαναν ο Νέντοβιτς με 17 πόντους και 3 ασίστ και ο Παπαπέτρου με 15 πόντους, 5 ασίστ και 2 ριμπάουντ. Επίσης καλό ματς έκαναν ο Μήτογλου με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Καλαϊτζάκης με 11 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 31-22, 52-49, 83-64, 106-74.