Το απολαυστικό Λαύριο έβαλε τέλος στο σερί της ΑΕΚ! (videos)

2020-12-27T21:03:10+00:00 2020-12-27T21:29:21+00:00.

27/Dec/20 21:03

BASKET LEAGUE 2020-2021 / ˁՑɏ - Eʠ(֙ԏÑVɁ: ȁ́ӇӠć̏ЏՋϓ / EUROKINISSI)

Την πρώτη της φετινή ήττα στο ελληνικό πρωτάθλημα γνώρισε η ΑΕΚ καθώς έχασε στην έδρα του Λαυρίου από την ομάδα του Χρήστου Σερέλη με 78-70.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου με εξαίρεση του εξαιρετικούς Μορέιρα (30 πόντους, 8 ριμπάουντ) και Λάνγκφορντ (17 πόντους, 3 ασίστ) ήταν σε κακή βραδιά κυρίως στην επίθεση με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την πρώτη τους φετινή ήττα στο πρωτάθλημα με 78-70 από το Λαύριο.

Πλέον το Λαύριο που για πρώτη φορά στην ιστορία του φτάνει τις 5 σερί νίκες στο πρωτάθλημα έχει ρεκόρ 5-3, ενώ η ΑΕΚ έχασε για πρώτη φορά φέτος στην χρονιά και συνολικά επίσης για πρώτη μετά από 14 μήνες στην Basket League και πιο συγκεκριμένα από τις 27/10 του 2019!

Το ματς

Το “μάζεψε” η ΑΕΚ στο δεύτερο δεκάλεπτο

Καλύτερα ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι και προηγήθηκαν με 11-6 (στο 5′) και με 17-10 (στο 8′), αφού η ΑΕΚ είχε σημαντικά προβλήματα στην επίθεση και τελικά η πρώτη περίοδος έληξε με 20-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν σαφώς πιο βελτιωμένη και κατάφερε με επιμέρους σκορ 11-5 να μειώσει σε 25-24 (στο 15′). Πλέον οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ και ο αγώνας ντέρμπι με το Λαύριο πάντως με τους Κάρτερ – Μουράτο να έχουν μαζί 22 πόντους πήγε προηγούμενο στα αποδυτήρια με 38-35, παρότι ο Μορέιρα για την “Ένωση” είχε ήδη 20 πόντους!

Ντέρμπι μέχρι το τέλος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Λαύριο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες επιθετικά και να επικεντρώνονται απόλυτα στην άμυνα με αποτέλεσμα μέχρι και το 27′ να έχουν σκοράρει από 9 πόντους η κάθε μία και το Λαύριο να προηγείται με 47-44. H τρίτη περίοδος έκλεισε με 58-54 και τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να δείχνουν προβληματικό πρόσωπο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς το ντέρμπι και ο χαμηλός ρυθμός καλά κρατούσαν στο παρκέ με τους γηπεδούχους να δέχονται μόλις 3 πόντους σε 5′ λεπτά και να προηγούνται με +7 (64-57 στο 35′) και να γίνονται το μεγάλο φαβορί για την νίκη.

2′ λεπτά πριν το τέλος όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί καθώς το Λαύριο ήταν μπροστά ακόμα και με 9 πόντους (74-65) με την ΑΕΚ να μην μπορεί να αλλάξει την μοίρα του αγώνα και στο τέλος να γνωρίζει την ήττα με 78-70.

Που κρίθηκε: Φυσικά στα μόλις 2/13 τρίποντα της ΑΕΚ τα οποία αποτελούν αρνητικό ρεκόρ, αλλά και συνολικά στην άμυνα του Λαυρίου που έκανε 7 κλεψίματα, ενώ οι νικητές είχαν και μόλις 9 λάθη με 18 ασίστ.

Παίκτης-κλειδί: O Κάρτερ ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ μεγάλο ματς έκανε ο Μουράτος με 15 πόντους, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Κόζι με 13 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 38-35, 58-54, 78-70.