Ηρακλής – Λάρισα 73-69: Επιστροφή στις νίκες με ανατροπή & Χάνλαν-Χάτσερ (videos)

2021-01-02T18:05:24+00:00 2021-01-03T00:25:51+00:00.

02/Jan/21 18:05

Ο Ηρακλής μετά από τρία συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα επέστρεψε στις νίκες στην Basket League κερδίζοντας την Λάρισα στην Θεσσαλονίκη με 73-69, χάρη σε ανατροπή από το -14.

Μπορεί στα πρώτα 22′ λεπτά του αγώνα η Λάρισα να ήταν καλύτερη και να προηγήθηκε ακόμα και με 14 πόντους, όμως ο Ηρακλής βασιζόμενος στο δίδυμο Χάνλαν – Χάτσερ και στην άμυνα του πέτυχε την μεγάλη ανατροπή και πανηγύρισε την σπουδαία νίκη στο τέλος με 73-69.

Πλέον ο Ηρακλής έχει ρεκόρ 5-5 και παραμένει σε… τροχιά playoffs, ενώ η Λάρισα με μόλις 2 νίκες και 7 ήττες θα παλέψει μέχρι τέλους για την παραμονή της.

Το ματς

Κυριάρχησε στο δεύτερο δεκάλεπτο η Λάρισα με ηγέτη τον Σμιθ!

Πολύ καλά ξεκίνησε τον αγώνα ο Ηρακλής και προηγήθηκε από νωρίς με 7-0 (στο 3′), όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν δεχόμενοι μόλις 3 πόντους σε 5′ λεπτά και με επιμέρους σκορ 14-3 πέρασαν μπροστά με 14-10 (στο 8′). Η πρώτη περίοδος έληξε με 19-16 για τους γηπεδούχους με δικό τους επιμέρους σκορ 9-2.

Η δεύτερη περίοδος του παιχνιδιού άρχισε με την Λάρισα να ανατρέπει και πάλι το σκορ (23-21 στο 15′) με νέο επιμέρους σκορ 8-2 και να ανεβάζει στην συνέχεια το προβάδισμα της για πρώτη φορά στους 7 πόντους (34-27 στο 18′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 39-29 με τον Σμιθ να έχει ήδη 20 πόντους με 6/7 σουτ και 3 κλεψίματα!

Ντέρμπι μέχρι το τέλος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Θεσσαλονίκη ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται ακόμα και με 14 πόντους (45-31 στο 22′), όμως o Ηρακλής αντέδρασε και μείωσε άμεσα σε 48-45 (στο 26′) με επιμέρους σκορ 14-3. Το ντέρμπι πλέον καλά κρατούσε (53-49 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον “Γηραιό” να κάνει την πλήρη ανατροπή με 59-54 σκοράροντας 30 πόντους σε 10′!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η “μάχη” στο παρκέ συνεχιζόταν με τον Ηρακλή να διαθέτει το ελάχιστο προβάδισμα με 64-63 5′ λεπτά πριν το φινάλε. Στο τελευταίο τρίλεπτο το σκορ έγινε 68-65 με τον Χάτσερ να φτάνει τους 17 πόντους, ενώ 2/2 βολές του Καββαδά (70-65 στο 38′) έχρισαν φαβορί τους γηπεδούχους. Η Λάρισα στο τέλος δεν κατάφερε να βρει τα μεγάλα σουτ, με αποτέλεσμα να γνωρίσει μία ακόμα ήττα με 73-69.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα του Ηρακλή η οποία ανάγκασε την Λάρισα να σκοράρει     αλλά και στην ανατροπή από το δεύτερο στο τρίτο δεκάλεπτο όπου οι γηπεδούχοι μείωσαν από το -14 στο +5.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χάνλαν ήταν εξαιρετικός με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ καθοριστική συμβολή στην νίκη του Ηρακλή είχε και ο Χάτσερ με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 29-39, 59-54, 73-69.

Παπανικολόπουλος: “Εσωτερικό θέμα του Μπέρι”

Διαβάστε τι δήλωσε ο προπονητής της Λάρισας:

“Ελπίζω το 2021 να είναι πολύ πιο αισιόδοξο. Όσον αφορά το παιχνίδι πιστεύω ότι η ομάδα μπήκε αρκετά συγκεντρωμένη στην τακτική, κοντρολάραμε το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο καθαρά. Όλα άλλαξαν στο τρίτο δεκάλεπτο όταν ο Ηρακλής λογικά αντέδρασε, ανέβασε την πίεση του, είναι κάτι που είχαμε συζητήσει. Μας έκανε μεγάλη ζημιά η πίεση στη μπάλα που άσκησε ο Μπόουλιν, πέσαμε σε λάθη και δεν μπορέσαμε να οργανώσουμε το παιχνίδι. Οπότε ένα δεκάλεπτο ο Ηρακλής πήρε το μομέντουμ του παιχνιδιού και από εκεί που ήμασταν 10 και 14 πόντους μπροστά βρεθήκαμε να κυνηγάμε. Στη συνέχεια ισορροπήσαμε και πάλι το παιχνίδι, στο 63-60 είχαμε κάποια ελεύθερα σουτ, κάποιες λάθος αποφάσεις και το τέλος κρίθηκε με μια νίκη του Ηρακλή”.

Για την διαφωνία με τον Μπέρι: “Εσωτερικό θέμα, οικογενειακό, συμβαίνουν αυτά στους 180 σφυγμούς”.