ΑΕΚ – Κολοσσός 89-72: Με το δεξί στο 2021 δια χειρός… Κιθ! (videos)

2021-01-02T20:54:39+00:00 2021-01-02T21:12:19+00:00.

02/Jan/21 20:54

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ στο ελληνικό πρωτάθλημα, καθώς κέρδισε στο ΟΑΚΑ χάρη σε ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο τον Κολοσσό Ρόδου με 89-72.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου αν και προβλημάτισε για περισσότερο από 15 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε χάρη στον Κιθ Λάνγκφορντ να “ξεσπάσει” στο δεύτερο μέρος του ματς στο ΟΑΚΑ και να επιστρέψει στις νίκες στην Basket League με 89-72 κόντρα στους Ροδίτες.

Πλέον η ΑΕΚ έχει ρεκόρ 7-1 και παραμένει δεύτερη πίσω μόνο από τον αήττητο Παναθηναϊκό, ενώ ο Κολοσσός μετράει 3 νίκες και 7 ήττες.

Το ματς

Από ένα δεκάλεπτο για κάθε ομάδα στο πρώτο μέρος

Ντέρμπι ήταν από νωρίς ο αγώνας με τον Κολοσσό αρχικά να διαθέτει το ελάχιστο προβάδισμα (11-10 στο 5′) και στην συνέχεια να το αυξάνει στους 6 (23-17 στο 8′) απέναντι στην κακή αμυντικά η ΑΕΚ. Η πρώτη περίοδος έληξε με 25-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού ο ρυθμός αυξήθηκε ακόμα περισσότερο με τις δύο ομάδες να σκοράρουν πολύ πιο εύκολα και την ΑΕΚ να μειώνει αρχικά σε 36-35 (στο 15′) και στην συνέχεια να προσπερνάει με 44-41 (στο 18″) κάνοντας επιμέρους σκορ 25-16. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Παπαθεοδώρου να ξεπερνάει τους 50 πόντους (51), αλλά να διατηρεί μικρό προβάδισμα (51-47).

Ένα “ξέσπασμα” του Κιθ ήταν αρκετό για την ΑΕΚ!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παρουσιάζουν τελείως αντίθετη εικόνα από την δεύτερη περίοδο και να είναι νευρικές και άστοχες με τον Κολοσσό πάντως να παραμένει κοντά στο σκορ (57-52 στο 25′). Με τον Λάνγκφορντ να φτάνει τους 20 με 16 πόντους στο τρίτο η διαφορά για την ΑΕΚ πήγε και στο +9 (70-61 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 72-61.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η “Ένωση” διατηρούσε πλέον ένα διψήφιο προβάδισμα το οποίο έφτασε και στο +15 (81-66 στο 35′) και ήταν το μεγάλο φαβορί για την νίκη, ενώ 3′ λεπτά πριν το φινάλε όλα είχαν κριθεί με τον Κολοσσό πίσω με 84-66. Στο τέλος η ΑΕΚ πανηγύρισε την σημαντική νίκη με 89-72.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου ο Λάνγκφορντ πετυχαίνοντας 15 πόντους 21 της ομάδας αύξησε στην διαφορά στο +11 (72-61) με τον Κολοσσό να μην μπορεί να επιστρέψει ξανά στην διεκδίκηση της νίκης.

Παίκτης-κλειδί: Φυσικά ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν εξαιρετικός με 22 πόντους (8/8 δίποντα), 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ καλό ματς για την ΑΕΚ έκαναν ο Ρογκαβόπουλος με 12 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Γιάνκοβιτς με 11 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Μορέιρα με 4 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα, 5 ασίστ και 3 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 51-47, 72-61, 89-72.

Παπαθεοδώρου: “Μπαίνουμε πολύ σοφτ στους αγώνες”