Λάρισα – Προμηθέας 85-81: Τρομερή ανατροπή και σπουδαία νίκη (videos)

2021-01-06T18:06:39+00:00 2021-01-07T16:00:03+00:00.

06/Jan/21 18:06

BASKETLEAGUE 2020-2021 / ˁщӁ - БόLjŁӠЁԑS (֙ԏÑVɁ: ˅ٍɄS ԆŊS / EUROKINISSI)

Η Λάρισα επέστρεψε από το -17 και όντας ψύχραιμη στο τέλος, πήρε μια σπουδαία νίκη απέναντι στον Προμηθέα με 85-81 σε εξ αναβολής ματς για την Basket League.

Ο Προμηθέας βρέθηκε ακόμα και στο +17 στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως με αντεπίθεση διαρκείας η Λάρισα μπήκε και πάλι στο ματς, ενώ στο τέλος ήταν ψύχραιμη από τη γραμμή των βολών, παίρνοντας τη νίκη με 85-81.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι Λαρισαίοι ανέβηκαν στο 3-7, ρίχνοντας τους Πατρινούς στο 4-3.

Η Λάρισα ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε στο 5′ με 12-4, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με εμφατικό τρόπο. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά πάτησε γκάζι και πήρε το προβάδισμα, κλείνοντας τελικά την περίοδο στο 22-19. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Πατρινούς να πατάνε εκ νέου γκάζι και να ανεβάζουν την διαφορά, με τους Λαρισαίους να προσπαθούν να μείνουν κοντά. Έτσι το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 35-44.

Η διαφορά όλο και μεγάλωνε, φτάνοντας ακόμα και στο +17 στο 28′ (44-61), όμως η συνέχεια ήταν διαφορετική. Αρχικά η Λάρισα έκλεισε το δεκάλεπτο με ένα επιμέρους 10-1 (54-62, 30′), ενώ συνέχισε την αντεπίθεσή της, μειώνοντας στο 38′ σε 75-77. Ένα τρίποντο του ΣΜιθ έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους, ενώ στη συνέχεια το ματς πήγε στην ρουλέτα των βολών. Εκεί η Λάρισα ήταν ψύχραιμη και έφτασε έτσι στη νίκη με 85-81.

Πού κρίθηκε:

Η Λάρισα είχε τον απόλυτο έλεγχο στα ριμπάουντ (40-23), ενώ στο τέλος το 9-0 που έτρεξε ήταν αρκετό για να της δώσει το προβάδισμα και τη νίκη.